Nu är hösten igång och med den även Centrums träningar. Förhoppningsvis har vi ett lugnare pandemiläge framöver och möjlighet att gå tillbaka till träningar som vi brukat ha dem.
Måndagsgympa
Allt tyder på att Eldkvarns gympasal öppnar vid månadsskiftet och i så fall kommer vi kunna gympa tillsammans med start från mitten av oktober. Vi kör stärkande och skadeförebyggande cirkelträning och rörlighetsövningar.
Fystisdag
Vi övergår från uppdelad träning på norr och söder till att som vanligt mötas vid ett omklädningsrum och springa tillsammans, oftast från Kärrtorps IP men ibland även från Stockholms Stadion (här pågår fler event varpå omklädningsrum är svårare att boka). Att köra träningspasset på annat håll går också bra – skriv en kommentar om hur det var och var du var!
Beträffande starttid kommer vi från och med 21 september att ha samling och tillträde till omklädningsrummet kl 18:00 och starta träningen kl 18:15. Vi hoppas att denna medelväg ska passa för så många som möjligt.
Tekniktorsdag
På teknikträningarna tränar vi på ett specifikt moment eller slipar orienteringstekniken rent allmänt genom att springa en orienteringsbana. Tänk på solens nedgång när du väljer bana och starttid så att du hinner till mål innan det blivit för mörkt. I mitten av oktober blir det nattorientering istället, så leta fram pannlampan redan nu. Om du inte har någon pannlampa brukar det finnas att låna om du skriver en kommentar några dagar i förväg. Är du ovan eller obekväm med nattorientering är det en ypperlig idé att springa tillsammans med en klubbkompis och kanske ta en kortare eller enklare bana.
Det kan hända att det blir några bonus-tekniktorsdagar även i vinter, i så fall utgår vi från ett omklädningsrum så att det finns möjlighet att byta om, låsa in värdesaker och duscha.
Torsdagsrejv
När det inte är tekniktorsdag blir det torsdagsrejv. Det innebär att vi joggar runt på småstigar och fritt i terrängen med pannlampa, för att underhålla skogslöparmusklerna. Eftersom vi springer i grupp krävs ingen super-lampa till denna träningsform. Ledaren står för kartläsning men ta gärna med en karta och öva på att läsa av terrängen och följa med på kartan. Finns önskemål delar vi in oss i mindre grupper, annars kör vi i storgrupp där den som vill springa lite snabbare gör egna små loopar från gruppen.
Centrumsöndag
Under vintern hoppas vi det blir några teknikträningar på söndagarna. Om du vill arrangera – meddela intresse till Per-Anders eller Linnea.
Med förhoppning om en fin träningshöst!
Per-Anders, Linnea, Ola och Rebecca
Jag har full bil nu.
Fri start 10:00-12:00
Har någon sett mellan vilka tider man kan starta på öppna individuella banor?
Jag kör gärna imorgon. Kan plocka upp vid Skanstull / Hornstull / Fridhemsplan. Tänker att det räcker med att köra kl 9, men jag kan tidigarelägga.Ko talta på 0731-401056.
Även om det inte finns någon nybörjarbana tror jag att det går bra att ge sig på fortsättarbanan om en är ny på nattorientering. Jag lovar att ge vägledning och tips på plats för de som vill ha det.
Snart är det dags att försvara centrums färger i distriktet när det vankas DM i stafett!
Arena
Hällkana Friluftsgård, ca 2 km nordost om Bro.
Kollektivtrafik
Buss 555 från Bro station till Rosenlundsvägen, därefter 2,7 km promenad till Arenan.
Start
Första start 10:00. Starttider per klass publiceras i PM
D150
1. Mette Brolinson
2. Malin Sundeby
Annica …
3 kommentarer (kommentera)
Här finns lite info från träningskommittén om vad som väntar i höst, tex fystisdagarnas starttid.
/ Linnea Börjars
2021-09-14 kl 14:44
Hurra!!! Så sugen på denna höst!
/ Oskar
2021-09-14 kl 16:05
Härligt med höst! Längtar till att få använda pannlampan!
/ Hampus Olesund
2021-09-19 kl 19:13
Skriv en kommentar!