Den nyvalda styrelsen hade på onsdagen sitt första styrelsemöte. Som flera av de tidigare mötena hölls det digitalt istället för hemma hos någon av styrelseledamöterna som innan pandemin varit tradition.
Agnes, som utgör klädkommittén, var adjungerad och diskuterade med styrelsen om eventuella nya centrumprodukter som kan liva upp det annars ganska trista föreningslivet just nu. Förslagen på kompassfodral och pannband i lämpligt Centrum OK-utförande ansågs lämpliga av alla och kanske kommer upp som möjliga beställningsvaror. Agnes tipsade även om att det finns buffar och mössor i lagret, bara att köpa.
Förutom de vanliga punkterna som exempelvis klubbens ekonomi så diskuterade styrelsen även vårens träningar på uppmaning av träningskommittén. Andra klubbar i Stockholm anordnar träningar och styrelsen ansåg att vi bör kunna köra igång med teknikträningar och kanske någon centrumsöndag, självklart anpassade efter pandemin. Det blir nu en uppgift för träningskommittén och alla engagerade klubbmedlemmar att ta tag i.
Tack för erbjudandet, Britta. Banan är inte strängad ännu, TräK tar tag i detta (typ) imorgon. Men det behövs fler vattenhål! Kom igen, Centrum, visst vill du att banan skall passera just din gata!?!?
Hur går banan i år? Jag kan absolut bjuda på fika, men vi sprang ju Solna förra året, kanske söderut i år?
Tack för detta Annika och Centrum som bjuder på go bastu efter snöpuls. Eftersom jag var jättesist ut blev det 'följa spår och hålla koll på var man är'. En annan form av orientering.:-)
Tack för i år, Annika!
Stationen blir bra upphämtningsplats.
Även denna vinter bjuder Annika ut oss till finfina Ängsjö friluftsområde där vi får springa kluriga banor tillsammans med Väsby OK.
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!