Det är dags att sätta på sig pannlampan och va med på Nattugglan i vinter. Nattugglan har fem deltävlingar, på onsdagar en gång i månaden. Fyra banor finns varav de tre första är av svart svårighet.
Samling
Parkeringen vid Svarvaretorp
Infart från Botkyrka golfklubb i Vårsta. Alternativt kan man parkera vid Lida friluftsgård och promenera 1,2 km.
Kollektivtrafik
Det går att ta sig till Lida Friluftsgård med buss men det finns ingen buss tillbaka på kvällen efter loppet. Samåk!
Efteranmälan till 13 december.
Start
Långa 8,3 km Kl 18.40
Mellan 6,1 km Kl 18.45
Korta 4,2 km Kl 18.50
Kort-korta 2,9 km Kl 18.55
Till start 700 m, muntlig instruktion på plats.
Spridningsmetod förekommer på alla klasser utom kort-kort. S.k. ”fulgaffling” kan förekomma. Kontrollerna markeras med reflexstavar och reflexband där sportidentenheten sitter som visar kodsiffran.
Karta
Lida-Uringe och Tullinge-Tumba. Skala 1:7500 alla klasser utom långa som har 1:10000.
En stig som kan användas går huvudsakligen på träspång. Var försiktig vid halt underlag. Skor med bra grepp rekommenderas.
Varken omklädningsrum eller dusch finns, men i Lida finns möjlighet till dusch och bastu om man löst entréavgift till omklädningsrummen, vilket kan göras alla dagar kl 10-16
Mer om Nattugglan på Tullinges hemsida.
Tid | Namn | Klass |
---|---|---|
18:45:00 | Olle Tyrland | Mellan |
18:50:00 | Janne Nilsson | Korta |
18:50:00 | Annica Sundeby | Korta |
18:50:00 | Malin Sundeby | Korta |
Korta, 32 startande |
Tid |
Efter |
|
1 | Simon Palmgren, Skogsluffarnas OK | 47:20 | |
8 | Janne Nilsson | 54:01 | 6:41 |
Malin Sundeby | ej start | ||
Annica Sundeby | ej start | ||
Mellan, 27 startande |
Tid |
Efter |
|
1 | Göran Thimberg, Söders-Tyresö | 48:38 | |
18 | Olle Tyrland | 1:14 | 26:15 |
Jag har full bil nu.
Fri start 10:00-12:00
Har någon sett mellan vilka tider man kan starta på öppna individuella banor?
Jag kör gärna imorgon. Kan plocka upp vid Skanstull / Hornstull / Fridhemsplan. Tänker att det räcker med att köra kl 9, men jag kan tidigarelägga.Ko talta på 0731-401056.
Även om det inte finns någon nybörjarbana tror jag att det går bra att ge sig på fortsättarbanan om en är ny på nattorientering. Jag lovar att ge vägledning och tips på plats för de som vill ha det.
Snart är det dags att försvara centrums färger i distriktet när det vankas DM i stafett!
Arena
Hällkana Friluftsgård, ca 2 km nordost om Bro.
Kollektivtrafik
Buss 555 från Bro station till Rosenlundsvägen, därefter 2,7 km promenad till Arenan.
Start
Första start 10:00. Starttider per klass publiceras i PM
D150
1. Mette Brolinson
2. Malin Sundeby
Annica …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!