O-ringen går 2023 i Åre och ordföranden har prelbokat Vallbogården där det finns massa sängar. Hur många återkommer ordf om.
Nu är dom reflexiga skärmarna på plats. Ingen is eller snö i skogen, men blött och lerigt på en del ställen. Välkomna!
Jag måste tyvärr avanmäla mig från dagens pass =/
Det går att trolla fram fler kartor utifall ytterligare några vill vara med!
Tack, Lena! (Men tråkigt att du inte kan vara med på träningen)
Kan ju inte vara med med min erbjudande om inplockning kvarstår om kontrollerna kan hänga kvar någon dag.
Ikväll blir det den andra och sista träningen med nattorientering, sen ställer vi om till sommartid och övergår i teknikträning i dagsljus.
Veteraner bjuds på NattOL-intervaller; 5 slingor om dryga kilometern och 3-4 kontroller, totalt ca 6 km. Kartan saknar stigar, och det förekommer gafflingar! Det går att korta ner genom …
23 kommentarer (kommentera)
Ja men då kör vi!
/ Oskar
2022-07-30 kl 14:32
Toppen att du fixat boende redan, Oskar!
/ Aija
2022-08-02 kl 11:19
Taggelitaggg, bor gärna med klubben!
/ Carolina Nealis
2022-08-10 kl 11:10
Ser fram emot 5dagars! Astrid, Tilde, Ellyhunden och jag bor väldigt gärna också med allihop i Vallbo om det finns typ familjerum där man får ha hund!?
/ Per Oksvold
2022-10-09 kl 18:59
Boendet låter jättemysigt men hur tar man sej till sattelitbussarna därifrån? Eller in till O-ringen torget tex..
Bör man ha egen bil?
/ Ylva Fornander
2022-10-20 kl 17:55
Det passerar etappbussar så det är lugnt!
/ Oskar
2022-10-20 kl 20:03
Har du insiderinfo på det? För den officiella informationen är:
/ Oskar Hermansson
2022-10-20 kl 21:38
Ja, när jag pratade med ansvariga på O-ringen i år bekräftade de att man kommer köra bussar från Vålådalen. Sen kan dom ju ha ändrat sig men eftersom de gör massa reklam för boende i Vålådalen tror jag inte det.
/ Oskar
2022-10-20 kl 23:59
Jag tycker att kommunikationen från O-ringen har varit väldigt sparsam den senaste tiden. Det är mindre än två veckor till första anmälningsstopp, och det har inte kommit någon tidning sedan i våras. Det är väl nu det är dags att få folk att börja planera för nästa sommar och anmäla sig.
/ Mattias Henriksson
2022-10-21 kl 09:40
Mattias, jag fick en 76 sidor tjock tidning i brevlådan för ett par dagar sen.
/ Annica Sundeby
2022-10-21 kl 10:12
Om bussarna kör från Vålådalen, varifrån kan vi i så fall hoppa på och av bussen om vi bor på Vallbogården?
Kan vi räkna med att bussen stannar vid Vallbo vägskäl 1,5 km från Vallbogården?
/ Sverker
2022-10-21 kl 11:54
Det var en tjock tidning, Annica! Vi fick tag på ett 16 sidors reklamblad för O-Ringen på 25manna.
/ Oskar Hermansson
2022-10-21 kl 16:59
Jag fick precis detta svar från O-Ringen angående bussarna:
”När det gäller Vålådalen så kommer vi att ha bussar till och från arenan i Trillevallen, dvs etapp 1 och 2. Den bussen kommer att gå via Vallbo till Trillevallen. Men för etapp 3, 4 och 5 så kommer ni att behöva ta bil till satellitparkeringen i Undersåker.”
/ Oskar Hermansson
2022-10-21 kl 17:06
Skickade också iväg en fråga i dag, och fick nyss samma svar som du, Oskar.
Det var väl kanske inte det besked vi hoppades på.
/ Sverker
2022-10-21 kl 17:14
Jävla idioter. De sa till mig i somras att det skulle gå bussar. Jag återkommer.
/ Oskar
2022-10-22 kl 00:34
För den som är intresserad finns såklart en digital utgåva av nyss nämnda 76-sidiga publikation.
/ Ågren
2022-10-22 kl 09:33
Jag försökte räkna lite på vad det skulle kosta att ha en egen busslinje som matar från Vallbo till etappbussarna i Undersåker, om det finns något bussbolag som har en buss och två förare över i sommar efter att O-ringen bokat upp allt de kommit över. Sträckan tar c:a 25 minuter, så det skulle bli en enkel tidtabell med avgång på samma minuttal en gång i timmen.
Jag kommer inte ihåg exakt vilket tidsintervall som etappbussarna brukar gå, men första start är ju kl. 08:00 och de sista startande går ut runt 13:30. Eftersom O-ringen är väldigt utspridd i år, så verkar åktiden med etappbussarna från Undersåker också bli någon halvtimme, och det brukar ju även ta uppemot en halvtimme att promenera till start.
Första avgång med vår linje från Vallbo behöver därför gå vid 6-tiden, och sista avgång från Undersåker vid 16-tiden. Tidtabellen skulle då exempelvis bli kl. 06:00, 07:00 o.s.v. från Vallbo, med retur från Undersåker 30 minuter senare t.o.m. kl. 16:30.
Om vi räknar med att vi bor c:a 35 personer i Vallbo, och kostnaden fördelas jämnt mellan dem, så tror jag att det kommer att landa på närmare 1000 kr per person totalt för de tre dagarna vi behöver bussen. (Alltså i nivå med en hel månads obegränsat resande i hela SL-trafiken.) Att hyra en hel buss är ju annars ett ganska billigt sätt att resa när man är många, men här blir ”kabinfaktorn” mycket lägre jämfört med t.ex. O-ringens etappbussar som går ganska fulla i båda riktningar under större delen av dagen.
Är detta ändå tillräckligt intressant för att jobba vidare med att ta in offerter på?
Att boka två taxibussar för 7-8 passagerare är ett annat alternativ. Det blir förmodligen lite billigare, och då kan vi istället få dubbelt så tät trafik med avgångar en gång i halvtimmen. Men eftersom de flesta av oss ingår i klubblottningen och alltså har närliggande starttider, så kommer vi istället att behöva ha någon slags bokningslista för att sprida ut resandet, så att 10-15 personer kommer att behöva åka någon timme tidigare på morgonen, och senare på eftermiddagen, än de hade behövt med busslösningen.
/ Mattias Henriksson
2022-11-15 kl 20:50
Ett annat alternativ är förstås att hyra minibussar i Östersund att hämta upp när vi kommer med nattåget. Det kostar i ungefär samma storleksordning.
/ Mattias Henriksson
2022-11-15 kl 22:11
Hej Mattias, bra att du kollar alternativ! Jag har fortfarande för avsikt att övertala organisationen att det ska gå O-ringen-bussar. Är fortfarande lite slutkörd från bokinlämningen i måndags men kommer snart lägga in en växel till.
/ Oskar
2022-11-16 kl 08:54
Tips! Insåg precis att man kan använda friskvårdsbidraget för att anmäla sig till motionslopp, så nu är en startplats fixad.
/ Joel B
2022-11-23 kl 22:01
Vi fick feeling såhär på söndagkvällen och anmälde oss till dom 3 sista etapperna, dvs 3-dagars! Vi ses i Åre!
/ Per-Anders
2023-01-22 kl 20:03
Något nytt på boende-bussfronten?
/ Henrik Hellborg
2023-03-11 kl 21:23
Har möte med Vallbo på måndag. O-ringen har inte återkommit än, får ligga på.
/ Oskar
2023-03-12 kl 15:25
Skriv en kommentar!