Det stora närvaroåret är igång!

Anv. namn:
Lösenord:
 

7/6 Stockholm City Cup 3

6204808355_4c8c34beb8_c

Arena
Etapp 3 ons 7 juni Farsta Centrum

Kollektivtrafik
T-Stadion

Anmälan via Eventor senast 4 juni.

Efteranmälan kan endast göras på arenan kl 17:00-19:00 på tävlingsdagen.

Start
Första start kl 18:30. Välj mellan 3 olika startgrupper vid anmälan, t.ex.”19:30-20:00″. Blir en grupp full sker förflyttning till annan startgrupp. Medelvår och U2 har fri start. På etapp 1 och etapp 2 finns det en parabana med fri start. En jaktstart med löparna i klasserna H21, H50, H16, H14, D21, D50, D16 och D14 som ligger max 8 min efter ledaren efter två etapper kommer att genomföras på etapp 3. H12, D12 samt Medelsvår och U2 har ingen jaktstart.

Service
Servering med Toast, soppa, varm korv och hembakat kommer att finnas på arenan.

Startlista

Tid Namn Klass
18:31:00 Gro Dahlbom D21
18:34:01 Per Oksvold H21
18:34:29 Annica Sundeby D21
18:35:07 Aija Sadurskis Medel
18:36:07 Ambjörn Becker H21
18:37:16 Mattias Henriksson H21
18:37:47 Sofie Karlsson D21
18:39:45 Ronja Hill D21
18:41:32 Malin Sundeby D21
18:42:45 Magnus Grafström H50
18:43:15 Oskar Karlin H21
18:44:45 Anna Lundemo D21
18:45:00 Per Ljung H21
18:46:17 Lovisa Birath D21
18:48:00 Torbjörn Thufvesson H50
18:48:59 Ilya Hauska Medel
18:49:00 Jorrit Boekel H21
18:49:59 Samuel Murray H21
18:52:43 Thomas Karlsson H50
18:54:13 Olle Tyrland H21
18:54:43 Jonathan Svensson H21
18:56:13 Alexander Garin Folkegård H21
19:01:30 Daniel Rejment H21
19:01:44 Mattias Robertson H50
19:03:15 Fredrik Ã…kerlind H21
19:05:31 Magnus Karlsson H21
19:06:00 Britta Alstad D50Jakt
19:11:00 Arnau Requena Fernández H21
19:13:16 Joel Udd H21
19:13:45 Janne Nilsson H50
19:13:59 Anton Udd H21
19:18:00 Magnus Yngvesson H21Jakt
19:30:00 Moa Kjellstrand D21Jakt
19:30:30 Ove Oksvold H21
19:30:45 Astrid Adelsköld D21
19:34:46 Erik Wessberg H21

Resultat

D21, 110 startande
Tid
Efter
1 Irina Nyberg, Alfta-Ösa OK 15:35
30 Ronja Hill 19:54 4:19
34 Gro Dahlbom 20:15 4:40
69 Anna Lundemo 23:02 7:27
73 Sofie Karlsson 23:50 8:15
95 Lovisa Birath 27:31 11:56
106 Malin Sundeby 34:41 19:06
108 Annica Sundeby 36:52 21:17
Astrid Adelsköld ej start
D21Jakt, 13 startande
Tid
Efter
1 Veronika Kalinina, IFK Lidingö SOK 14:33
Moa Kjellstrand felst.
D50Jakt, 25 startande
Tid
Efter
1 Charlotta Giberg, Hellas Orientering 18:09
8 Britta Alstad 21:45 3:36
H21, 155 startande
Tid
Efter
1 Gustav Bergman, OK Ravinen 14:55
13 Samuel Murray 19:15 4:20
27 Jonathan Svensson 20:10 5:15
29 Fredrik Ã…kerlind 20:20 5:25
33 Joel Udd 20:32 5:37
35 Jorrit Boekel 20:51 5:56
36 Ove Oksvold 20:52 5:57
47 Arnau Requena Fernández 21:35 6:40
48 Erik Wessberg 21:39 6:44
49 Anton Udd 21:42 6:47
75 Per Oksvold 23:22 8:27
84 Olle Tyrland 24:07 9:12
97 Magnus Karlsson 25:11 10:16
116 Alexander Garin Folkegård 26:49 11:54
129 Mattias Henriksson 30:30 15:35
136 Per Ljung 35:00 20:05
137 Ambjörn Becker 35:51 20:56
Oskar Karlin ej start
Daniel Rejment ej start
H21Jakt, 28 startande
Tid
Efter
1 Oskar Spets Storhov, OK Linné 15:16
21 Magnus Yngvesson 24:37 9:21
H50, 116 startande
Tid
Efter
1 Ulrik Englund, Tumba-Mälarhöjden OK 16:02
18 Thomas Karlsson 19:12 3:10
26 Mattias Robertson 19:46 3:44
51 Janne Nilsson 21:49 5:47
Magnus Grafström ej start
Torbjörn Thufvesson ej start
Medel, 138 startande
Tid
Efter
1 Anton Thorstensson, Försvarsmakten 13:30
69 Ilya Hauska 24:51 11:21
122 Aija Sadurskis 42:29 28:59
Inlagd: 13 januari 2023, 21:21
Ändrad: 4 april 2023, 18:18


Deltagare

  • Annica Sundeby x
  • Erik Wessberg x
  • Mattias Henriksson x
  • Jonathan Svensson x
  • Mattias Robertson x
  • Samuel Murray x
  • Malin Sundeby x
  • Astrid Adelsköld x
  • Torbjörn Thufvesson x
  • Arnau Requena Fernández x
  • Ambjörn Becker x
  • Olle Tyrland x
  • Alexander Garin Folkegård x
  • Magnus Karlsson x
  • Britta Alstad x
  • Magnus Grafstrom x
  • Per Oksvold x
  • Moa Kjellstrand x
  • Gro Dahlbom x
  • Anton Udd x
  • Ove Oksvold x
  • Magnus Yngvesson x
  • Jorrit Boekel x
  • Joel Udd x
  • Eftersom du inte är inloggad kan du heller inte anmäla dig till träningarna. Logga in först!

4 kommentarer (kommentera)

  • Jag kunde inte hitta min kompass, är det någon som har en extra att låna ut? Eller som kan tänka sig att låna ut sin efter sitt eget lopp?

    / Moa
    2023-06-07 kl 08:49

  • DNS för mig. Vilar hälsenan till Jukola.

    / Oskar
    2023-06-07 kl 17:24

  • Ser inga andra centrumiter. Är jag först på TC?

    / Gro
    2023-06-07 kl 17:45

  • Jag och Malin är vid björken vid målet iaf!

    / Gro
    2023-06-07 kl 18:01

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

  • jorrit i Lakia Jukola 2024

    UK önskar alla en glad midsommar! Tack för fantastiska bedrifter under förra helgens äventyr i Finland, vi är mycket nöjda med utfallet av 2 rekordplaceringar och många fina lopp.
    Träna på nu under sommaren så kommer vi jaga er till 25 manna igen (och DM, natti natti såklart)!

  • Henrik Hellborg i Mikkeli-Jukola 2025

    Hoppas det är samma unga skådespelare som i förra akten.

  • Ågren i Lakia Jukola 2024

    Verkligen stört lång transport till startpunkten, även för att va Jukola.

  • Oskar i Lakia Jukola 2024

    Om det är någon som vill återuppleva sträcka 4/5 så finns en headcam-video på youtube. Jag körde med 2X hastigheten för att inte tröttna.

  • Oskar i Mikkeli-Jukola 2025

    Ja!? När kommer akt 3! Jag hoppas den har premiär lagom till Jukola 2025! Eller tidigare helst.

NÄRMAST PÅ GÅNG

Thursday 27 June

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Niclas Petersson
  • Therese Bergstedt
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Erika Malmberg
  • Alexandra Sundgren
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Magnus Yngvesson
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena Fernández
  • Petter Wikström
  • Jens Kvarnström
  • Rebecca Åquist
  • Caroline Nilsson
  • Klara Alvelid
  • Jonathan Svensson
  • Erik Wessberg
  • Alexander Garin Folkegård
  • Karin Hagwall
  • Martin Lindvall

Våravslutning, ÖL-OL i Hagaparken 25

Pga Ravinens trekvällars är hela Nackareservatet avlyst, därför flyttar vi eventet till Hagaparken istället.

I år kommer vi avsluta med en riktig orienteringsklassiker: ÖL-OL! Givetvis kommer det gå lika bra att springa slingorna även utan öl.

Mer information kommer, samlingsplats någonstans i Hagaparken!

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Hagaparken

laddar karta - vänligen vänta...

Hagaparken 59.354284, 18.041697

Läs mer

  • 0 Deltagare

28/6: Kāpa 2024 0

  • Deltagare
  • Torbjörn Thufvesson
  • Daniel Elenius
  • Moa Kjellstrand
  • Frida Synneby
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Sverker Lenas
  • Niclas Petersson
  • Linus Rispling
  • Maria Åhlund
  • Astrid Adelsköld
  • Arnau Requena Fernández
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Samuel Murray
  • Erik Wessberg
  • Alexander Garin Folkegård
  • Anton Sörhus

1/7: Trekvällars 1 lång 18

  • Deltagare
  • Torbjörn Thufvesson
  • Daniel Elenius
  • Moa Kjellstrand
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Oskar Nordmark
  • Astrid Adelsköld
  • Arnau Requena Fernández
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Samuel Murray
  • Erik Wessberg
  • Alexander Garin Folkegård
  • Anton Sörhus

2/7: Trekvällars 2 medel 14

  • Deltagare
  • Torbjörn Thufvesson
  • Daniel Elenius
  • Moa Kjellstrand
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Linus Rispling
  • Arnau Requena Fernández
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Samuel Murray
  • Erik Wessberg
  • Alexander Garin Folkegård
  • Anton Sörhus

3/7: Trekvällars 3 lång 13

  • Deltagare
  • Martin Karlsson
  • Christofer Näsholm
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Oskar Hermansson
  • Alexander Garin Folkegård

5/7: Eskilstuna Weekend 3-dagars 6

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

6/7: Gotlands 2-dagars 1

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

9/7: Gotlands 3-dagars 1

  • 0 Deltagare

12/7: Hallands 3-dagars 0

  • Deltagare
  • Anton Sörhus

15/7: Österlens trekvällars 1

  • Deltagare
  • Thomas Karlsson

17/7: Skärgårdssprinten 1

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Samuel Svensson
  • Henrik Hellborg
  • Jonas Lindholm
  • Magnus Karlsson
  • Henny Samuelsson
  • Mattias Robertson
  • Niclas Petersson
  • Henning Sköldvall
  • Agnes Thor
  • Erika Malmberg
  • Lars Brickstad
  • Ylva Fornander
  • Thomas Karlsson
  • Carolina Nealis
  • Erik Wessberg
  • Cathrine Essén

22/7: O-ringen Smålandskusten 17

  • Deltagare
  • Martin Karlsson
  • Sverker Lenas

29/7: OK Hällen 3-dagars 2

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Mattias Ågren
  • Agnes Thor
  • Andreas Lundsten
  • Jens Kvarnström
  • Rebecca Åquist
  • Jonathan Svensson

11/8: Veteran-SM Ultralång Grövelsjön 9

  • 0 Deltagare

14/8: Melkers minne 0

  • Deltagare
  • Alexander Garin Folkegård

17/8: Tumba långdistans 1

  • Deltagare
  • Annica Sundeby
  • Alexander Garin Folkegård

18/8: Mälarhöjden medeldistans 2

  • Deltagare
  • Alexander Garin Folkegård

20/8: Fystisdag 1

  • Deltagare
  • Camilla Jakobsson
  • Mattias Ågren
  • Janne Nilsson
  • Mattias Robertson
  • Simon Bohman
  • Alexander Garin Folkegård

22/8: Sprint KM 6

  • Deltagare
  • Niclas Petersson
  • Alexander Garin Folkegård

24/8: DM långdistans 2

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet