Stora AFTER RUN-ÅRET är äntligen här!

Anv. namn:
Lösenord:
 

8/3 Vinterserien ÄlvsjöÖrby

oversnoad

Vinterserien arrangeras under januari till mars månad av söderklubbar som ett gemensamt träningstillfälle på söndagar.

Samling
Älvsjö gamla IP. Hänvisning från Pukslagargatan/Långsjövägen/Klubbevägen. Ombyte/dusch i klubbstugan nere på ängen (Ej det blå huset).

Kommunikationer
Buss 144 från Fruängens T-bana eller Älvsjö stn. Avstigning Spindelvägen eller Viktoriavägen.

Start
Fri start 10-12. Start o mål i närheten. Målet stänger 14.00 och intagning kontroller startar.
Banlängder:
A 7-9 km –
B 4,5-5,5 km –
C 3-4 km –
D 2,5-3 km –
E 2,0 km lätt.

Terräng och karta
Kuperat område med många stigar. Karta Älvsjöskogen 1:7500 ekv 4 m

Hela programmet för vinterserien 2020 finns här.

Dokument m.m.

Startlista

Tid Namn Klass
09:52:34 Karin Gillberg C
10:12:37 Malin Annegård B
10:25:09 Arnau Requena Fernández A
10:28:37 Mattias Henriksson B
10:31:56 Per Ljung C
10:38:14 Henrik Hellborg B
10:48:12 Maria Pereverzina B
10:53:48 Niclas Petersson A
11:12:48 Agnes Thor D
11:24:57 Annica Sundeby C
11:26:27 Lena Öhman C
11:32:08 Maria Carlström C
11:53:53 Jens Wicksén B
11:55:18 Olle Tyrland A
11:59:24 Gustav Melander A
12:06:30 Mikael Svartz C
12:06:47 Sören Andersson D

Resultat

A, 32 startande
Tid
Efter
1 Per-Åke Olsson, OK Ravinen 53:45
7 Olle Tyrland 1:00 7:05
9 Gustav Melander 1:02 8:15
16 Arnau Requena Fernández 1:06 12:59
29 Niclas Petersson 1:22 28:26
B, 47 startande
Tid
Efter
1 Mårten Waldenfjord, Järfälla OK 45:51
11 Malin Annegård 58:46 12:55
12 Jens Wicksén 1:00 14:48
21 Maria Pereverzina 1:05 19:26
35 Mattias Henriksson 1:16 30:28
43 Henrik Hellborg 1:30 44:25
C, 146 startande
Tid
Efter
1 Fredrik Grimborg, Skarpnäcks OL 32:33
19 Per Ljung 42:16 9:43
58 Mikael Svartz 52:44 20:11
62 Karin Gillberg 53:38 21:05
115 Lena Öhman 1:10 37:36
Annica Sundeby felst.
Maria Carlström felst.
D, 68 startande
Tid
Efter
1 Henrik Schylander, OK Älvsjö-Örby 22:58
4 Sören Andersson 29:04 6:06
24 Agnes Thor 43:03 20:05
Inlagd: 11 november 2019, 17:17
Ändrad: 3 mars 2020, 19:19


Deltagare

  • Gustav Melander x
  • Agnes Thor x
  • Mia Carlström x
  • Lena Öhman x
  • Mikael Svartz x
  • Henrik Hellborg x
  • Karin Gillberg x
  • Mattias Henriksson x
  • Annica Sundeby x
  • Maria Pereverzina x
  • Per Ljung x
  • Niclas Petersson x
  • Eftersom du inte är inloggad kan du heller inte anmäla dig till träningarna. Logga in först!

2 kommentarer (kommentera)

  • Står inget om bastu…men det fanns det ju sist.

    / Lena Ö
    2020-03-07 kl 17:51

  • Var det bastu?

    / Sverker
    2020-03-09 kl 12:02

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

  • Samuel i 10Mila Kungsängen UPPSKJUTEN

    Undrar vart det kan bli? Stockholmsområdet?

  • Oskar i Centrumsöndag: Korpberget

    Centrumsöndag <3

  • Olle Tyrland i Centrumsöndag: Korpberget

    Tack för fint arrangemang!
    Underbart väder och en bra övning i tempoväxling.

  • Linus i 10Mila Kungsängen UPPSKJUTEN

    Inget 10mila alls i Upplands-Bro, men verkar fortfarande kunna bli av i höst på annan plats:

    https://10mila.se/index.php/sv/820-inget-tiomila-i-upplands-bro-foerhoppningsvis-pa-annan-plats-i-hoest

  • Linus i Centrumsöndag: Korpberget

    Tack Malin och Jens för att ni fixade denna träning, perfekt och behändigt format med -50 deltagare, så att vi kunde hålla avstånd till varann i skogen! Spännande att få känna på den omtalade branten (åttan på min bana), jag var helt övertygad om att den lutade åt hållet jag kom ifrån, men jag borde ha tänkt annorlunda. Jag var också i övrigt ute på lite äventyr på andra delar av kartan, vilket framgår tack vare Ågrens liveloxfix.

NÄRMAST PÅ GÅNG

CAAF3415-3C6C-4596-BE6E-2F4C4B0F7361

Sunday 29 March

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Mette Brolinson
  • Lena Öhman
  • Jens Wicksén
  • Jonas Lindholm
  • Gro Dahlbom
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Linus Rispling
  • Malin Annegård
  • Elin Thyr
  • Anton Udd
  • Örjan Ahnoff
  • Agnes Thor
  • Peder Pedersson
  • Simon Bohman
  • Kristin Karlsson
  • Lars Brickstad
  • Johanna Löfvenius
  • Christian Atmer
  • Julia Frisk
  • Malin Sundeby
  • Eva Hamplin
  • Britta Alstad
  • Olle Tyrland
  • Sara Löfwander
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena Fernández
  • Maria Pereverzina
  • Mikael Berglund
  • Patrik Englund

Centrumsöndag: Korpberget 33

Istället för Måsenstafett blir det extra Centrumsöndag.

Vi springer banorna från Sommarserien 2017, signerade Mattias Ågren.

Alternativ:
6,7 km
5,1 km
3,8 km
2,7 km
1,9 km (lätt)
Samling på fältet norr om Krongårdsvägen 11. Tunnelbana till Vårby Gård, därifrån ca 500 m promenad.
Start 10.00.

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Korpberget

laddar karta - vänligen vänta...

Korpberget 59.267449, 17.879841

Läs mer

  • 0 Deltagare

29/3: Måsenstafetten INSTÄLLD 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Kristoffer Edshage
  • Lena Öhman
  • Kristina Aspvall
  • Mattias Robertson
  • Linnea Börjars
  • Örjan Ahnoff
  • Oskar Hermansson
  • Johanna Löfvenius

30/3: Måndagsgympa 9

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Gro Dahlbom
  • Mattias Robertson
  • Malin Annegård
  • Julia Frisk
  • Britta Alstad

31/3: Fystisdag på Stadion: Pyramider! 6

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Kristoffer Edshage
  • Lena Öhman
  • Jorrit Boekel
  • Niklas Pettersson
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Jonas Kjäll
  • Linus Rispling
  • Malin Annegård
  • Örjan Ahnoff
  • Agnes Thor
  • Oskar Hermansson
  • Simon Bohman
  • Christian Atmer
  • Andreas Lundsten
  • Julia Frisk
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena Fernández

2/4: Tekniktorsdag: Kompass i Kärrtorp 22

  • Deltagare
  • Jorrit Boekel
  • Henrik Lundgren
  • Janne Nilsson
  • Sverker Lenas
  • Agnes Thor
  • Annica Sundeby

3/4: Grymnatta – INSTÄLLD 6

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Lena Öhman
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Malin Annegård
  • Oskar Hermansson
  • Annica Sundeby

5/4: Centrumsöndag: Masmo 7

  • 0 Deltagare

5/4: Rånässtafetten INSTÄLLD 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Kristina Aspvall
  • Mattias Robertson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Sara Löfwander

6/4: Måndagsgympa – säsongsavslutning! 6

  • Deltagare
  • Mattias Robertson
  • Julia Frisk
  • Sara Löfwander

7/4: Fystisdag på Stadion: skogsintervaller! 3

  • 0 Deltagare

13/4: OK Ravinen -INSTÄLLD 0

  • Deltagare
  • Mattias Robertson
  • Oskar Hermansson

14/4: Fystisdag i Kärrtorp: Kamouflerad femtusing! 2

  • Deltagare
  • Mattias Robertson
  • Oskar Hermansson

14/4: Fystisdag i Kärrtorp: kamouflerad femtusing 2

  • Deltagare
  • Joel Berring
  • Mette Brolinson
  • Moa Kjellstrand
  • Lena Öhman
  • Jonas Lindholm
  • Henrik Lundgren
  • Janne Nilsson
  • Malin Annegård
  • Agnes Thor
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby

14/4: Tiomilarepet INSTÄLLT 12

  • 0 Deltagare

17/4: SM Natt -INSTÄLLD 0

  • 0 Deltagare

18/4: Täby OK Medel – EJ SENIORER 0

  • 0 Deltagare

19/4: Täby OK Lång – EJ SENIORER 0

  • 0 Deltagare

25/4: IFK Lidingö SOK 0

  • 0 Deltagare

26/4: Gustavsbergs OK INSTÄLLD 0

  • Deltagare
  • Joel Berring
  • Mette Brolinson
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Samuel Svensson
  • Henrik Hellborg
  • Jonas Lindholm
  • Sara Jonasson
  • Joel Bergkvist
  • Mattias Ågren
  • Magnus Karlsson
  • Jorrit Boekel
  • Henrik Lundgren
  • Erika Lindholm
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Linnea Gillberg
  • Sverker Lenas
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Linus Rispling
  • Joel Udd
  • Anton Udd
  • Örjan Ahnoff
  • Agnes Thor
  • Peder Pedersson
  • Oskar Hermansson
  • Simon Bohman
  • Mattias Göthberg
  • Alexandra Sundgren
  • Andreas Lundsten
  • Annica Sundeby
  • Maria Pereverzina

2/5: 10Mila Kungsängen UPPSKJUTEN 33

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet