TRÄNINGSÅRET 2019 I FULL GÅNG!

Anv. namn:
Lösenord:
 

20/1 Vinterserien Östermalm

snomass

Vinterserien arrangeras under januari till mars månad av söderklubbar som ett gemensamt träningstillfälle.

Samling
Östermalms IP

Allmänna färdmedel
Tunnelbana till Stadion, tågen går var 10:e minut. Gångavstånd 600 m.

Anmälan endast anmälan på plats

Start
Fri start kl. 10.00 – 12.00, avstånd 300 m. Utbrutet mål, avstånd 150 m. Ingen maxtid, kontrollerna börjar tas in från kl. 13.15.
Banor
Bana A – 7,1 km
Bana B – 4,9 km
Bana C – 3,6 km
Bana D – 2,2 km
Bana E – 3,1 km (gul)

Terräng
Måttligt kuperad terräng med mestadels mycket god framkomlighet. Karta Norra Djurgården, ekvidistans 5 m. Bana A-B, skala 1:10 000, Bana C-E, skala 1:7 500.

Dokument m.m.

Startlista

Tid Namn Klass
11:18:48 Lars Jakobsson A
11:35:47 Caroline Cederquist Törnblad B
11:39:38 Linus Rispling A
11:53:56 Janne Nilsson B
11:56:05 Per Ljung C
12:11:38 Anders Ryrman B
12:14:41 Lena Öhman A
12:22:09 Mattias Ågren A

Resultat

A, 37 startande
Tid
Efter
1 Axel Granqvist, OK Ravinen 39:39
7 Mattias Ågren 51:11 11:32
8 Linus Rispling 53:57 14:18
9 Lars Jakobsson 54:47 15:08
27 Lena Öhman 1:13 33:41
B, 51 startande
Tid
Efter
1 Per Franzén, OK Södertörn 39:36
5 Janne Nilsson 42:55 3:19
41 Caroline Cederquist Törnblad 58:26 18:50
47 Anders Ryrman 1:13 33:53
C, 84 startande
Tid
Efter
1 Leonas Mockunas, Hellas Orientering 28:01
3 Per Ljung 30:21 2:20
Inlagd: 11 november 2018, 21:21
Ändrad: 1 januari 2019, 21:21


Deltagare

  • Gro Dahlbom x
  • Per Ljung x
  • Janne Nilsson x
  • Linus Rispling x
  • Caroline Cederquist Törnblad x
  • Anders R x
  • Mattias Ågren x
  • Eftersom du inte är inloggad kan du heller inte anmäla dig till träningarna. Logga in först!

Inga kommentarer (kommentera)

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

Thursday 25 April

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Sara Jonasson
  • Mattias Ågren
  • Niklas Pettersson
  • Kristina Aspvall
  • Henny Samuelsson
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Linnea Börjars
  • Jonas Kjäll
  • Therese Bergstedt
  • Arvid Rudberg
  • Joel Udd
  • Anton Udd
  • Marie Nilsson
  • Jennie Blomqvist
  • Oskar Hermansson
  • Love Lindström
  • Simon Bohman
  • Samantha Ahlgren
  • Kristin Karlsson
  • Lars Brickstad
  • Johanna Löfvenius
  • Gustaf Petersson
  • Andreas Lundsten
  • Emelie Johansson
  • Johanna Hellberg
  • Ina Schäffner
  • Ambjörn Lätt
  • Isabel Sarenmalm
  • Stinne Gerdel
  • Per Bengtsson

Tekniktorsdag: Tempoväxlingar i Solberga 33

Träningen är belägen i Solbergaskogen, ett stadsnära skogsområde med berghällar och mycket stigar. Snabblöpt underlag, god sikt och måttlig kupering. Fokus med träningen är tempoväxlingar där den högre farten på stigar och berghällar blandas med svårare diffusa områden där farten måste sänkas.

Ypperligt tillfälle att öva orientering under hög fart inför …

Läs mer

  • Deltagare
  • Joel Berring
  • Karin Fägerlind
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Samuel Svensson
  • Jonas Lindholm
  • Sara Jonasson
  • Magnus Karlsson
  • Martin Lerjen
  • Erika Lindholm
  • Linnea Börjars
  • Jonas Kjäll
  • Linus Rispling
  • Tomas Holmberg
  • Lukas Gustavsson
  • Caroline Cederquist Törnblad
  • Andreas Lundsten

27/4: 10Mila 2019 Östra Göinge 17

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Aija Sadurskis
  • Kristoffer Edshage
  • Sara Jonasson
  • Mattias Ågren
  • Henrik Lundgren
  • Per-Anders Lindgren
  • Gustaf Gerge
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Mattias Holmberg
  • Jonas Kjäll
  • Per Oksvold
  • Adam Nyman
  • Agnes Thor
  • Samantha Ahlgren
  • Gustaf Petersson
  • Hannah Linngård

1/5: Lidingö Medel 18

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Torbjörn Thufvesson
  • Jerk Rönnols
  • Sara Jonasson
  • Kristina Aspvall
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Linnea Börjars
  • Jonas Kjäll
  • Tomas Holmberg
  • Elin Thyr
  • Örjan Ahnoff
  • Kristin Karlsson
  • Caroline Cederquist Törnblad
  • Hannah Linngård
  • Ina Schäffner
  • Ambjörn Lätt
  • Stinne Gerdel

2/5: Tekniktorsdag: Provlöpning av sprintbanor inför CTS!! 18

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Mattias Ågren
  • Magnus Karlsson
  • Mattias Robertson
  • Per Oksvold
  • Samantha Ahlgren

3/5: Fisksätrasprinten- finalhelg i Swedish League och publiktävling som prolog till finalen i SCC 6

  • Deltagare
  • Aija Sadurskis
  • Moa Kjellstrand
  • Jerk Rönnols
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Magnus Karlsson
  • Erika Lindholm
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Tomas Holmberg
  • Andreas Lundsten

4/5: Skogsö-medeln och Swedish League 11

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Mette Brolinson
  • Björn Bängtsson
  • Moa Kjellstrand
  • Jonas Lindholm
  • Magnus Karlsson
  • Erika Lindholm
  • Mattias Robertson
  • Linus Rispling
  • Tomas Holmberg
  • Andreas Lundsten

5/5: Viad-jakten -final Swedish League med jaktstart och publiktävling långdistans 11

  • Deltagare
  • Julia Dalgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Niclas Petersson
  • Oskar Hermansson

7/5: Fystisdag i Kärrtorp: 30/30 5

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Moa Kjellstrand
  • Sara Jonasson
  • Magnus Karlsson
  • Kristina Aspvall
  • Mattias Robertson
  • Per Oksvold
  • Elin Thyr

8/5: DM Sprint 8

  • Deltagare
  • Julia Dalgren
  • Mattias Robertson
  • Gustaf Gerge
  • Oskar Hermansson

14/5: Fystisdag i Kärrtorp: 30/30 4

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Moa Kjellstrand
  • Sara Jonasson
  • Mattias Ågren
  • Magnus Karlsson
  • Kristina Aspvall
  • Mattias Robertson
  • Tomas Holmberg
  • Agnes Thor
  • Andreas Lundsten
  • Julia Frisk
  • Hannah Linngård

15/5: Stockholm City Cup #1 12

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Moa Kjellstrand
  • Mattias Ågren
  • Jorrit Boekel
  • Kristina Aspvall
  • Per-Anders Lindgren
  • Gustaf Gerge
  • Malin Annegård
  • Agnes Thor

19/5: Medel KM (Obs ändrat datum!) 9

  • Deltagare
  • Julia Dalgren

21/5: Fystisdag i Kärrtorp: 30/30 1

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Mattias Ågren
  • Kristina Aspvall
  • Julia Frisk
  • Hannah Linngård

22/5: Stockholm City Cup #2 5

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Mette Brolinson
  • Sara Jonasson
  • Mattias Ågren
  • Per-Anders Lindgren
  • Gustaf Gerge
  • Örjan Ahnoff
  • Agnes Thor
  • Caroline Cederquist Törnblad

26/5: Lång-KM 9

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Torbjörn Thufvesson
  • Mattias Ågren
  • Kristina Aspvall
  • Julia Frisk
  • Hannah Linngård

28/5: Stockholm City Cup #3 6

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Björn Bängtsson
  • Jonas Lindholm
  • Sara Jonasson
  • Kristina Aspvall
  • Henny Samuelsson
  • Elin Thyr
  • Örjan Ahnoff
  • Samantha Ahlgren

3/6: CTS: Kartpackning 9

  • Deltagare
  • Julia Dalgren

4/6: Fystisdag i Kärrtorp: Supertusingar BANA 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Kristina Aspvall
  • Henny Samuelsson
  • Mattias Robertson
  • Jonas Kjäll
  • Sara Elmqvist
  • Elin Thyr
  • Örjan Ahnoff
  • Oskar Hermansson
  • Samantha Ahlgren

6/6: Centrum Team Sprint 2019 10

  • Deltagare
  • Sara Jonasson
  • Henrik Lundgren
  • Hannah Linngård

7/6: Veteran SM c/o Ösaträffen 3

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet