Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Stora Stafettåret – Tävlingskommittén informerar

Hej och välkommen till det stora stafettåret – året då Centrum OK skall springa fler stafetter, ha fler lag och nå bättre resultat än någonsin tidigare. 2015 är året och stafetternas stora tid är våren. Här följer en guide till att stafetta loss.

Datum:
14 mars Från Slott Till Domkyrka
29 mars Måsenstafetten
12 april Rånässtafetten
22 april Tiomilarepet
9 maj 10mila
13 juni Jukola

Anteckna ovanstående datum i din kalender. Om du bara kan välja tre – välj Rånäskavlen, 10mila och Jukola.
13925772908_9969bcef82_z
Vad innebär ovanstående tävlingar? I korthet: Från slott till domkyrka är ett avslappnat arrangemang i gamla orienteringstiders anda. Starten går i Västerviks kommun och målet ligger i Linköping. 9 växlingar däremellan och längs vägen passeras Falkens barndomshem. Måsenstafetten är årets första rejäla stafett i Svealand – många klubbar vill visa upp hur vinterträningen har gått. I år arrangerar Centrum ett träningsläger i anslutning till detta. Rånässtafetten bjuder ofta på strålande vårsol och ibland på snöslask. UK ser detta som en viktig tävling inför uttagningar till 10mila, och samtidigt lite experimentverkstad. Gör du en bra förstasträcka här kan du få chansen på 10mila! Aspirerar du på förstalaget är det viktigt att vara med. Det klassiska Tiomilarepet är en lokal angelägenhet i Stockholmsområdet och en bra chans att pröva på nattorientering i hög fart inför 10mila.
13918091199_4a5f16e2db_o
10mila – behöver det en närmare presentation? Årets höjdpunkt i orienteringssverige. Alla som är något är där. Alla andra också. Däribland Centrum! I år går tävlingen i Skepptuna, i närheten av Arlanda, så det finns goda möjligheter att få dit mängder av Centurmlöpare. Dessutom betalar klubben anmälningsavgiften! Denna fantastiska stafettvår övergår till sommar i samband med Jukola. Centrumsk sisu och kärvt finskt vemod. Kronan på stafettårets verk. Då kör vi!

Återigen: Anteckna ovanstående datum i din kalender.

Vad behövs mer för att delta vid dessa evenemang? Det är väldigt enkelt!
Maila till uk[snabel-a]centrumok.se om du vill vara med på någon stafett.

Det innebär att följande lirare får ditt mail:
10550842_10152510697321916_6615718975609088915_n1979923_10153345719310828_6930636370836283211_o
Moa Kjellstrand och Jerk Rönnols är Uttagningskommitté (UK) under detta fantastiska stafettår och kommer att ta ut lag till de tävlingar vi springer.
De tycker mycket om att få mail och kommer att tjata när det är dags att anmäla sig till respektive evenemang.

Vad har UK för målsättningar med stafettåret 2015?
Det står egentligen i inledningen av denna text: Mer, fler, bättre.
Mer specifikt innebär det att vi vill ställa upp med sammanlagt sex lag på 10mila, tre i herrklass och tre i damklass, varav det främsta herrlaget ska komma topp 100 och det främsta damlaget topp 150.
Till Jukola spänner vi bågen än mer och hoppas ställa inte mindre än tre lag på startinjen i Venlakavlen och fyra lag i Jukolakavlen, där topp 150 är målet i båda kavlarna.
Övergripande för dessa mål är att så många som möjligt, och alla som vill, ska vara med och springa stafett. Det är kul att springa i lag! Ingen är för dålig!
14251587857_c351e4756a_z
När hösten så småningom kommer kan vi se fram emot följande:
14 augusti Nighthawk (är det dags i år?)
6 september DM stafett
20 september SM stafett
30 september Nattinatti
10 oktober 25manna
24 oktober Smålandskavlen

Men det tar vi lite längre fram…

Inlagd: 18 februari 2015, 22:08
Ändrad: 19 augusti 2015, 12:25


2 kommentarer (kommentera)

  • Kom på stafett!

    / jerk
    2015-02-18 kl 22:24

  • härligt! Jag gillar stafett.

    / Sara J
    2015-02-19 kl 23:44

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

  • Henrik Hellborg i O-Ringen Göteborg 2026

    Gott, du får spåra åt oss andra!

  • Per-Anders i O-Ringen Göteborg 2026

    Starttid 8.30 på E1!

  • elina i KĀPA 2026

    Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!

  • Britta i O-Ringen Göteborg 2026

    @Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.

  • Karin G i O-Ringen Göteborg 2026

    Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
    Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

NÄRMAST PÅ GÅNG

Monday 13 July

  • 0 Deltagare

Österlens 3-kvällars 0

Samlingsplats
Myrestad. Ca 5 km nordväst om Brösarp. Vägvisning från riksväg 19 norr om Brösarp.

Anmälan senast söndagen den 5 juli i Eventor.
Efteranmälan senast lördagen den 11 juli i Eventor. Öppna klasser, antingen på Eventor fram till efteranmälan eller på arenan.

Start
Första start för åldersklasser 17:30, efteranmälda startar före. Fri …

Läs mer

  • Deltagare
  • Britta Alstad
  • Thomas Karlsson

15/7: Skärgårdssprinten 2

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Mette Brolinson
  • Karin Gillberg
  • Henrik Hellborg
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Olof Lethagen
  • Jon Lindmark
  • Oskar Hermansson
  • Per Ljung
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby
  • Stefan Persson
  • Johan Dahlin

20/7: O-Ringen Göteborg 2026 17

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

27/7: OK Hällens 3-kvällars 1

  • Deltagare
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Erika Lindholm
  • Anders R
  • Helena Persson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Fredrik Åkerlind
  • Ines Lindholm

2/8: Torp of Tenala – Sommarträningsläger i Finland! 9

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand

8/8: WMOC Polen 2026 2

  • 0 Deltagare

8/8: Vildmarksdubbeln dag 1 0

  • 0 Deltagare

9/8: Vildmarksdubbeln dag 2 0

  • Deltagare
  • Britta Alstad

12/8: ABCD-cup MTBO Waxholm 1

  • Deltagare
  • Britta Alstad

15/8: Svenska cupen MTB-O Uppsala 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Karin Gillberg
  • Camilla Jakobsson
  • Per-Anders Lindgren
  • Mattias Robertson
  • Daniel Lind
  • Therese Bergstedt
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Mikael Svartz
  • Jonathan Svensson
  • Erik Wessberg

22/8: Skärgårdshelgen – Centrums skogstävling 2026 på Nåttarö 17

  • 0 Deltagare

23/8: Kilsbergsträffen med SM stafett 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Henning Sköldvall
  • Mattias Joëlson

27/8: Tekniktorsdag: Höstupptakt! 3

  • Deltagare
  • Johan Dahlin

29/8: DM lång 1

  • Deltagare
  • Johan Dahlin

30/8: DM medel 1

  • Deltagare
  • Camilla Jakobsson
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Britta Alstad
  • Jonathan Svensson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck
  • Mattias Joëlson

3/9: Sprint-KM 11

  • 0 Deltagare

4/9: DM natt 0

  • 0 Deltagare

6/9: DM stafett 0

  • 0 Deltagare

13/9: Järfälla OK medel 0

  • 0 Deltagare

18/9: Veteran-SM Södertälje 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet