10mila 2025 är tillbaka med mer traditionella banlängder. Vi bjuder vi något kortare banlängder med banor av medeldistanskaraktär. Tillsammans med Stockholm by Night och Nattugglan som bjuder på lite längre banor så kommer du komma perfekt förberedd till 10mila!
Samling
Preliminärt område, Gladö.
Kollektivtrafik
Start
Svart lång 18:50, Orange 19:00, Svart kort 19:10
Kontrollmarkering & stämplingssystem: Reflexstav och Sportident (Touch-free).
Klasser: Svart lång ca 6-8 km, Svart kort ca 4-5 km, Orange ca 3-4 km
De svarta banorna är gafflade (s.k. fulgaffling för bästa stafetträning), Orange bana är ej gafflad. Herrar och damer springer i samma klass, men vid finalen delas pris ut till de första tre herrarna och de första tre damerna. Skala 1:10 000 för Svart lång och 1:7500 för Svart kort och Orange.
Terräng
Småskuren södertörnsterräng.
All information inför och resultat efter tävlingen finns på Eventor.
Jag tar med en +1 på gympan idag!
Missa inte detta! Anmälan senast måndag.
Toppen, tack Annica!
Det funkar Johanna!
Jag åker gärna med från Liljeholmskajen/Hornstull
Under vinterhalvåret varvar vi våra utomhusträningar med cirkelträning inomhus. Starkare muskler i mage och rygg ger oss ett bättre löpsteg, balansträning stärker våra fotleder och stretch ökar vår rörlighet. Måndagsgympan skapar förutsättningar för starka skadefria kroppar och kan anpassas efter individens nivå.
Start 18:15, Hantverkargatan 3K
Ta med:
Inomhusskor (inga utomhusskor)
Duschhandduk
Det finns ett …
En kommentar (kommentera)
DNS
/ jorrit
2025-01-21 kl 22:48
Skriv en kommentar!