Dagens pass: Pyramider
2x(2’,3’,4’,3’,2’,) + 6’. Vila 30’’ repvila (joggvila), 60’’ setvila (joggvila). Fart från 3000m-tempo till miltempo och tillbaka. Sista långa intervallen ska i sig gå från 3000m-tempo till miltempo.
Syftet med intervallerna är att tränar både uthållighet och kondition. Som ni ser på fartangivelserna så ska farterna variera, men glöm inte att både farter och ansträngning ska vara hög rakt igenom. Till skillnad från när vi tidigare har sprungit stegar så avslutar vi denna veckas stegar med en lång intervall. Ha detta i åtanke när ni springer passet!
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (centrumoktraning@googlegroups.com) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor efter väder på fötterna!
I omklädningsrummet (vanligen nr 2 eller 9 intill beachvolleyplanen) går det att låsa in sin väska samt duscha efteråt. Det är ett gemensamt omklädningsrum för damer och herrar.
laddar karta - vänligen vänta...
Glömt att skriva här att det blir 17!
Det finns alltid något i kalendern att se fram emot!
Är det någon som åker bil till tävlingen imorgon?
Kra klubbkamrater, nu kan ni planera ert år. Hacka in de tävlingar träningar som ska springas. När det är gjort kan ni planera resten på de få luckor som finns kvar. 2026 verkar bli året då vi är med på allt?
Bra jobbat igår! Nu är Wikin uppdaterad för de som ville ;)
Samling
Harbrostugan, Skyttbrinksvägen 2, Tumba
Kollektivt
P -tåg till Tumba Station, därifrån ca 1300m promenad
Anmälan på plats, öppnar ca 9.45.
Start
Avstånd till start ca 200m. Mål intill klubbstuga. Fri starttid kl. 10-12. Målet stänger kl. 13:30 då vi börjar ta in kontrollerna. Ta med egen plastficka.
Banor
Bana A 7,1km 1:10 000
Bana B …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!