
Dagens pass: Kamouflerad femtusing
9x400m@5000m-fart + 500m@5000m-fart, vila 100m jogg!
Dagens pass kan ses som ett en möjlighet att springa ett femtusenmeterslopp utan att förstå att man har gjort det. Vilan är alltså en del av själva intervallen. Ni springer varje intervall i det tempo som ni skulle hålla på 5000-meterslopp och under det som ska föreställa vila joggar ni vidare i ett lägre tempo än intervallen, men fortfarande ansträngande. Passet genomförs på bana!
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (centrumoktraning@googlegroups.com) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor på fötterna!
Nummer till vaktmästare:073-921 90 07
Glömt att skriva här att det blir 17!
Det finns alltid något i kalendern att se fram emot!
Är det någon som åker bil till tävlingen imorgon?
Kra klubbkamrater, nu kan ni planera ert år. Hacka in de tävlingar träningar som ska springas. När det är gjort kan ni planera resten på de få luckor som finns kvar. 2026 verkar bli året då vi är med på allt?
Bra jobbat igår! Nu är Wikin uppdaterad för de som ville ;)
Samling
Harbrostugan, Skyttbrinksvägen 2, Tumba
Kollektivt
P -tåg till Tumba Station, därifrån ca 1300m promenad
Anmälan på plats, öppnar ca 9.45.
Start
Avstånd till start ca 200m. Mål intill klubbstuga. Fri starttid kl. 10-12. Målet stänger kl. 13:30 då vi börjar ta in kontrollerna. Ta med egen plastficka.
Banor
Bana A 7,1km 1:10 000
Bana B …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!