Fystorsdag på Östermalms IP.
Vi springer på elljusspåren i anslutning till Östermalms IP. Medtag stoppklocka, skor och glatt humör.
Som alltid på våra torsdagar kan alla vara med oavsett kondition och motivation. Träningens upplägg gör att vi alltid är ganska samlade på ett mindre område. 45/15 intervaller på elljusspår eller gräs för att toppa formen inför Orienteringens Champions League; 10 mila!
Resväg: Tunnelbana avgår 18:03 från t-centralen mot Mörby Centrum. Framme vid Stadion 18.07. Därifrån några minuters promenad.
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Samlingsplats
Myrestad. Ca 5 km nordväst om Brösarp. Vägvisning från riksväg 19 norr om Brösarp.
Anmälan senast söndagen den 5 juli i Eventor.
Efteranmälan senast lördagen den 11 juli i Eventor. Öppna klasser, antingen på Eventor fram till efteranmälan eller på arenan.
Start
Första start för åldersklasser 17:30, efteranmälda startar före. Fri …
10 kommentarer (kommentera)
Samling för rehabgruppen! Emil! Pär! Malin! Vi bildar eget team denna kväll.
/ Oskar
2013-05-01 kl 09:34
Oskar: kan bli tufft för mig att hinna till detta, kanske
/ Pär
2013-05-01 kl 15:25
Ska kanske nämna att jag tagit över ansvaret för passet från Tobias, som fick förhinder. Har dock ingen aning om vad det kan tänkas bli för övning, själv är jag sliten och vill mest vila upp mig inför lördagnatten. Men jag kan ju inte hålla mig borta när Shark utlovat ”välsmakande västmanländska godbitar”!
/ Ågren
2013-05-02 kl 16:08
Oj, nu får jag se till att leverera!
Dessutom känns det som en väldigt exklusiv möjlighet att få träffa Oskar Karlin i samband med en löpträning! När hände det senast?
/ jerk
2013-05-02 kl 17:09
Mitt förslag är 15*45/15 intervaller för att toppa formen med hög fart, utan att för den delen skaffa sig träningsvärk eller annat onödigt inför helgen. Lycka till!
/ Tobinho
2013-05-02 kl 17:26
Brukar det inte vara ”mystorsdag” inför stora tävlingar?
/ Björn B
2013-05-02 kl 18:04
Intervall är väl mysigt?
Hur blev det, fick ni exclusive besök av självaste ordförarn på träningen? Såg han snabb ut när han rehab:ade?
/ DanïeL
2013-05-02 kl 18:47
Jag är född och uppvuxen i Västmanland och vet inte vad dessa godbitar skulle vara?
Men det är klart,tjuren från Köping blev inte utsläppt från hagen såvida det inte var ol och kan gått miste om något här.
/ Pär
2013-05-02 kl 19:08
Vi pratade bland annat om alla orienteringsklubbar ifrån Köping – känner du någon från Himmeta eller Hägersta? – och det här sköna gänget. Två av klubbens founding fathers var där och mös.
/ jerk
2013-05-02 kl 21:42
Nja detta gäng är okänt. Hägersta är en skidklubb jag kört för i många år vilket jag tänkt ta upp iår. Himmeta ett gäng bönder som oönskat dök upp på mellan
stadiet och som hade ett uselt fotbollslag.Lite andra gäng som dyker upp är Wesslan och Kolsva IF(respekt).
/ Pär
2013-05-02 kl 23:23
Skriv en kommentar!