
Förra veckan letade vi sänkor på Lidingö. Nu är det dags att jaga efter stenar i Judarskogen! Det finns gott om dem i den här närskogen men har du kommit till rätt bumling? Vilken storlek har den? På vilken sida sitter kontrollen?
Den stora stenjakten är en violett bana för fortsättare och veteraner på ca 4,5 km. Det kommer att vara viktigt att hålla koll på alla stenar och kontrollskärmarna kommer generellt att sitta på bortre delen av stenen från det optimala vägvalet. Sträckorna varierar också i längd och svårighet och det kan därför vara bra att öva på tempoväxlingar.
Den ca 3 km långa lilla stenjakten är en gul bana för nybörjare. Det naturliga vägvalet är ofta stig och stenarna som fungerar som kontrollpunkter syns från stigen. Ofta kommer också skärmen att synas, men inte alltid. Eftersom det här är en stadsnära skog är det många stigar att hålla koll på förutom att det är många stenar! Det är dock ingen risk för att du springer helt vilse eftersom skogen omges av bebyggelse åt alla håll.
Antal som röstat: 24
Ta med
Kompass (några lånekompasser finns)
Plastficka!
För de som startar sent rekommenderar vi även att ha med en pannlampa.
För lite extra drag i skogen är nu även löpare från andra klubbar välkomna att anmäla sig!
Har lagt in era tider i wikin, utom Carolines som jag inte minns vilken tid du fick.
Fint löpt av er igår kväll!
13.57
Välkommen till etapp 2 av Novembercupen! På denna etappen kommer alla deltagare behöva en GPS-klocka eller telefon. Jag har en klocka att låna ut ifall någon saknar/inte vill ha med sin telefon.

Eftersom att Novembertävlingarna har flyttats passar vi på att slänga in ett långpass på en i övrigt tom söndag!
Vi samlas vid Bagarmossens t-banestation kl 10 för ett långpass i Nackareservatet. Vi springer i ett tempo beroende på deltagare och dagsform. Om vi blir många kan vi dela upp oss i …
9 kommentarer (kommentera)
Välkomna till denna veckas träning! Glöm inte att klicka i vilken bana du vill springa senast tisdag.
/ Henning Sköldvall
2024-09-15 kl 18:19
Runt Judarn och Kyrksjön gick min milslinga för löpning när jag bodde i Abrahamsberg. Men så liten och stenig skog trodde jag inte att någon skulle kartera för orientering, så det blir spännande att se skogen ur nya perspektiv!
Kommer det finnas möjlighet att starta en aning tidigare än 18:00 för att nyttja dagsljuset?
/ Mattias Henriksson
2024-09-16 kl 23:16
Javisst, med mycket stor sannolikhet är vi på plats en stund innan 18.
/ Henning Sköldvall
2024-09-17 kl 07:30
Jag får troligen med mig två träningsprovare, så två till på gul bana. Lånar gärna två kompasser om möjligt, merci.
/ Helena Eriksson
2024-09-17 kl 13:43
Noterat, Helena. Du och dina gäster är välkomna!
/ Henning Sköldvall
2024-09-17 kl 17:09
Måste dra mig ur. Har inte återhämtat mig från sjukdom än. Trist när man sett fram emot att krossa sten i Judarn.
/ Niclas
2024-09-18 kl 14:43
Nu finns det Livelox för alla stenjägare!
/ Henning Sköldvall
2024-09-20 kl 10:42
Tack för en toppenträning igår Henning och Petter!! Perfekt temp, fin skog, många stenar och stigar så det blev ganska klurigt, hittade även en fin stentrappa som va kuuuul!
/ Rebecca Åquist
2024-09-20 kl 11:40
Tack själv Rebecca! Kul att du och alla andra var med. Ja, klurigt med alla stigar och stenar i Judarskogen!
/ Petter Wikström
2024-09-20 kl 16:23
Skriv en kommentar!