Dagens pass: Pyramid
2x(2’,3’,4’,3’,2’,) + 6’. Vila 30’’ repvila (joggvila), 60’’ setvila (joggvila). Fart från 3000m-tempo till miltempo och tillbaka. Sista långa intervallen ska i sig gå från 3000m-tempo till miltempo.
Syftet med intervallerna är att tränar både uthållighet och kondition. Som ni ser på fartangivelserna så ska farterna variera, men glöm inte att både farter och ansträngning ska vara hög rakt igenom. Till skillnad från när vi tidigare har sprungit stegar så avslutar vi denna veckas stegar med en lång intervall. Ha detta i åtanke när ni springer passet!
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (centrumoktraning@googlegroups.com) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor anpassat efter underlag
I omklädningsrummet (vanligen nr 9 eller 10 intill beachvolleyplanen) går det att låsa in sin väska samt duscha efteråt. Det är ett gemensamt omklädningsrum för damer och herrar.
laddar karta - vänligen vänta...
Tack Oskar! Det var väldigt kul att få chansen. Stafettsändningen blev bättre än på natten. Kul att det var ett så grymt starkt startfält idag!
Strålande jobbat som speakers denna helg, Malin och Annica! Jag ska kolla igenom hela sändningarna på youtube i efterhand.
@Linnea Perfekt Vi ses där!
Söder om Gullmarssons krog på själva torget brukar vara en bra plats att stanna till och plocka upp folk.
Najs Var på Gullmarsplan möts vi upp?
Dagens pass: 10-20 x 60sek, vila 30sek.
Nu ska vi vässa formen inför kommande stafetter genom korta intervaller i hög fart. Syftet är att aktivera de snabba muskelfibrerna och ni ska inte känna er slita dagarna efter. Antalet intervaller måste variera beroende på vad var och en är van vid …
7 kommentarer (kommentera)
Ambitiöst med intervaller på nyårsdagen!
/ Samuel Murray
2025-02-18 kl 09:28
Haha!
/ Oskar
2025-02-18 kl 16:13
Karin är så ung och pigg!
/ Rebecca Åquist
2025-02-18 kl 16:23
Nu med rätt datum! Karin, och alla ni andra, slipper springa pyramid på nyårsdagen. Om ni inte absolut vill, i så fall får ni en stjärna i boken!
/ Rebecca Åquist
2025-02-18 kl 21:06
kan tyvärr inte komma idag!
/ Carolina Nealis
2025-03-20 kl 12:12
Jag måste också banga idag igen tyvärr!
/ Moa
2025-03-20 kl 16:54
Bra jobbat idag alla på det långa långa passet utan vila
/ Karin Hagwall
2025-03-20 kl 20:58
Skriv en kommentar!