Krif fortsätter i Medelpad, Sundsvall.
Swedish League, medel på lördag, lång på söndagen.
Här följer info om publiktävlingarna.
Samling
Lövberg, Ljustorp (62.639070, 17.301317) ca 20 km norr om Timrå (och ca 33 km norr om Sundsvall). Vägvisning från E4 i jämnhöjd med Bergeforsen, strax söder om Sundsvall-Timrå flygplats. Därifrån ca 20 min bilfärd.
Efteranmälan senast tisdagen den 27 maj.
Start
Lördag 31 maj: 11.00 Medeldistans
Söndag 1 juni: 10.00 Långdistans
Gemensam parkering på anvisad plats med gångavstånd på ca 200-600 m till arenan. OBS! Beroende på hur blött det är i markerna kan parkeringen komma att flyttas längre bort.
Terrängbeskrivning
Vildmark med ett antal skogsbevuxna och öppna sankmarker och få stigar. Terrängen, som består av ett större bergsparti, består av detaljrika höjdpartier och sluttningar som varierar från detaljrika till väldigt detaljfattiga. Det förekommer stråk med branta och sönderskurna sluttningar. Måttlig kupering med mer kuperade bergssluttningar varvade med mindre kuperade områden väl uppe på berget. God till mycket god framkomlighet. Höjdpartierna i området domineras av tallskogsbeklädda berghällar med god sikt och löpbarhet. Mellan de öppna fina höjderna med tall förekommer här och var också stråk/svackor med mer tätbevuxen skog vilket drar ner sikten och löpbarheten en aning. I de mest sönderskurna sluttningarna blir löpbarheten något sämre och likaså sikten, då mer inslag av tätare skog förekommer. Vegetationen består huvudsakligen av barrskog i varierande ålder med få inslag av hyggen och grönområden. Området användes vid Swedish League finalen 2023. Kartan är framställd 2022-2023 enligt ISOM 2017-2 med Lantmäteriets laserscanning V2, 2019 som grund. Revidering och nyritning av kartan har gjorts under 2024.
Service
Miniknat: Anmälan och start vid arenan.
Barnpassning: Erbjuds tyvärr inte.
Måltid med varm mat finns att beställa via Eventor. Specialkost anges i samband med beställningen. Begränsat antal måltider kommer att finnas till försäljning på tävlingsdagen. Välsorterad servering med hembakat fikabröd, smörgåsar, korv och hamburgare. Stort utbud av sportförsäljning erbjuds på arenan båda dagarna av Letro Sport. Finns vid endast arenan. Varm dusch vid arenan. Enklare utrustning för omplåstring finns vid arenan.
Ett lag anmäld, vi verkar vara först av alla :D
https://eventor.orientering.se/Events/Entries?eventId=50301&groupBy=EventClass
Så det var förmodligen därför jag såg flera bilar med orienteringsskärmar i backspegeln i Mariefred igår, när de var i närheten och plötsligt behövde hitta på något annat att sysselsätta sig med.
Snopet slut på Etuna weekend. Hela söndagens tävling blev inställd pga totalt vattensjukt område, det skulle inte gå att parkera inom 5 km radie. :( Detta meddelade de via mail efter 22.30 på lördagskvällen till de som var föranmälda. SUpertråkigt för både arrangörer och tillresta deltagare. Lördagen var trevlig, men en blöt historia.
En påminnelse om anmälningsstopp till den gemensamma resan idag! Senare går det förstås fint att boka biljett på egen hand, så länge det finns platser kvar.
Även jag sitter på ett par kartor från första herrlaget.
Norra Halland kör medel + lång + lång. I södra delen av Kungsbacka kommun (ca. 5 mil söder om Göteborg), finns både de kluriga Idalaskogarna, där lång-SM avgjordes 2007, och havet med stränder och klippor för kvällsdopp.
Arena
Rostorp, Idala i sydöstra delen av Kungsbacka kommun. Vägvisning från vägen mellan Frillesås och …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!