
Låt skidfantasterna trängas på tåg, i stugor och i spår. Låt dem våndas över hur planken ska smörjas, hur sängarna ska fördelas och hur den vegetariska köttgrytan ska tillagas. Vi fria varelser rejvar!
Långsam, långvarig skogslöpning i grupp med pannlampa på huvudet = pannlampsrave med klassisk Centrum-terminologi!
Det här är mängdträning som i första hand syftar till att förbättra vår kondition, och i andra hand att bättra på vår förmåga att ta oss fram i obanad skogsterräng. På ett rave ska vi gärna vara ute länge, minst 90 min för att det ska ha bästa effekt, men för den som känner att 60-75 min räcker så är det möjligt att korta av eftersom vi oftast rör oss i ”kringelikrokar”.
Resväg: Tunnelbanans linje 17 mot Skarpnäck avgår 17:55 från T-centralen, framme vid Kärrtorp 18.11. Därifrån några minuters promenad.
laddar karta - vänligen vänta...
Bump, anmälan öppnar kl 09.00!
Jag är sugen!
Jag kan ansvara för sjukvårdsinsatser.
Och annat också förstås.
Det är ju läger hos Jonas och Erika någon vecka innan! Jag känner inte till om Träk har något annat planerat.
Ersätter denna tävlingshelg den träningshelg som annars brukar äga rum ungefär vid denna tid? (Eller åtminstone har gjort de senaste två åren)

Fjällorientering + 3-dagars.
Idrefjällveckan 2026 inleds söndagen den 21 juni med en nationell tävling i långdistansorientering på Himmelsfjäll (Hemmeråsen) och vi fortsätter sedan på måndag den 22 juni med den första etappen av Idrefjällveckans 3-dagars där vi erbjuder alla deltagare en extraordinär orienteringsutmaning i samma terräng som användes under World Cup …
10 kommentarer (kommentera)
”Ingen fystorsdag denna vecka pga skidlägret i Grönklitt!” står det i Centrums veckoutskick… Missförstånd eller? Pannlampsravet funkar väl för de som inte är med i Grönklitt.
/ Janne Nilsson
2016-01-18 kl 11:08
Det verkar som ett missförstånd? Lavis, håller du i träningen som planerat eller?
/ Sara J
2016-01-18 kl 14:00
Absolut, om det inte var den här Holger ville byta till sig.
/ anlav
2016-01-18 kl 17:45
Det var den jag skulle byta mig till, exakt. Får jag?
/ Holger
2016-01-20 kl 15:07
Jadå, men jag kommer också.
/ anlav
2016-01-20 kl 18:03
Jag har pratat med Kärrtorps IP. Nu är vår bokning känd, vi får rum 5-6. Vattnet är felanmält men inte åtgärdat. Det kommer att vara övervarmt först för at sedan bli kallare och kallare.
/ anlav
2016-01-21 kl 15:17
Vi ses.
/ Per-Anders
2016-01-21 kl 16:30
Jag bommade första kontrollen som kallas för T-bana. Är på väg, framme typ 5 i halv. Ses snart!
/ Holger
2016-01-21 kl 17:56
Jag är på väg, kommer ungefär samtidigt som Holger.
/ Linus Rispling
2016-01-21 kl 18:08
Nya bud nr 7. Med, sägs det, varmt vatten.
/ anlav
2016-01-21 kl 18:19
Skriv en kommentar!