
Arena
Tävlingsarenan ligger på Rudan friluftsområde, 136 44 Handen. GPS: 59.163785, 18.130216.
Kollektivtrafik
Pendeltåg till station Handen. Gångavstånd till arenan, ca 300 m.
Efteranmälan görs senast onsdag 6 maj via Eventor.
Start
Lördag: Första start kl. 10:00.
Lottade starttider i klasser D/H10-D/H21. Minutstart för klasser D/H 35 och äldre. Klisterlapp med starttid tas vid start. Öppna klasser, U-klasser och Inskolning har fri starttid:
Lördag kl. 10:00-12:00
Avstånd från arena till start:
Lördag: ca 1 100 m, orange/vit snitsel.
Terräng
Måttligt kuperad terräng med mycket detaljrika höjder. Några områden med mindre kupering förekommer. Stigrikt område med både större och mindre stigar. Mestadels god framkomlighet men det förekommer områden med begränsad framkomlighet. Karta, utsnitt ur Rudan-Granby reviderad 2024. Ekvidistans 5 m.
Service
Toalett vid arena. Begränsad möjlighet till dusch inomhus finns i anslutning till arenan. Välsorterad servering med mackor, hamburgare, hembakat, varm och kall dryck. Vegetariska alternativ finns. Eventuellt sportförsäljning och cykelservice. Miniknat.
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Samlingsplats
Myrestad. Ca 5 km nordväst om Brösarp. Vägvisning från riksväg 19 norr om Brösarp.
Anmälan senast söndagen den 5 juli i Eventor.
Efteranmälan senast lördagen den 11 juli i Eventor. Öppna klasser, antingen på Eventor fram till efteranmälan eller på arenan.
Start
Första start för åldersklasser 17:30, efteranmälda startar före. Fri …
2 kommentarer (kommentera)
Filmteam i skogen! På med centrumkläderna och spring snyggt!
/ Henning Sköldvall
2026-05-08 kl 09:50
Om det är någon som vill komma förbi ikväll och hämta flaggan hos mig går det bra! Annars dyker den upp på söndag då jag ska vara med.
/ Oskar
2026-05-08 kl 19:06
Skriv en kommentar!