Vi har på grund hänsyn till markägares önskemål bytt datum för Vildmarksdubbeln till 8-9 augusti och kommer att arrangera två medeldistanser. Välkomna till förtrollande terräng!
Tävlingsarena
Älgeby, Vallentuna. Koordinater: N 6613896, E 690564
Kollektivtrafik
Saknas förbindelse inom rimligt avstånd. Vi hänvisar och uppmanar till samåkning. Mer information kommer i PM.
Efteranmälan via Eventor senast onsdag 5 augusti. Till öppna klasser kan man anmäla sig på arenan på tävlingsdagen.
Start
Lottad starttid i klasserna HD10-HD21 båda dagarna, första lottade start 11:00 på lördag och 10:00 på söndag. Övriga klasser har fri minutstart mellan 10:00 och 12:30 (lördag)/ 12:00 (söndag). Avstånd till start meddelas i PM.
Terrängbeskrivning
Terrängen är typisk för södra Roslagen. I de lägre partierna är det flackt, ganska detaljfattigt och lättlöpt med ofta gammal granskog medan det uppe på höjdpartierna är hällmarkstallskog och intressant topografi med mycket detaljer. Hyggen och ungskogspartier med nedsatt löpbarhet förekommer men i ganska liten omfattning. Ca 80 % av terrängen har mycket fin orienteringsskog med högt orienteringsvärde och god löpbarhet. Kuperingen är måttlig med många skarpskurna höjdpartier och det finns ett glest skogsvägnät och ett fåtal stigar. Kartan är framtagen 2023 av Norrkartor. Delar av tävlingsområdet har inte i modern tid använts för orienteringstävling. Kartan kommer att skrivas ut av StOF. Vi avser att skriva ut kartan på vattentåligt papper.
Service
Vi erbjuder toaletter, sportförsäljning (OL-specialisten), servering och dusch (ouppvärmt sjövatten). Avgiftsfri husbils och husvagnsuppställning på åkermark (i något begränsad omfattning). Tältplatser (obegränsat). Miniknat kommer finnas både på lördagen och söndagen men ingen barnpassning kommer erbjudas.
Jag kommer försöka att inte glömma att ta med den.
Samåker gärna och har tillgång till bil med 2-3 lediga platser! Åker från Hammarbyhöjden. Messa 0763518106
Är det någon som åker från Stockholm som kan ta med flaggan? (jag har redan åkt). Var är flaggan nu?
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!

Femdagars.
I år med följande innehåll:
Etapp 1 och 2, Jennylund
Veckan börjar med två långdistanser som till största delen går i naturreservatet Vättlefjäll. Vättlefjäll är ett vildmarksområde med ett fåtal stigar men desto fler tjärnar, tungsprungna mossar, lättlöpta sänkor och öppna höjder. Fantastisk orienteringsterräng där både orienteringsteknik och löpstyrka premieras.
Etapp 3, Slottsskogen
Efter …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!