
Vi springer intervaller på elljusspåren i anslutning till Kärrtorps IP.
Upplägget är Centrums nya klassiker hösten 2015, nämligen 4 x 4min + 2 x 90 sek + 8min. Därför kan du jämföra dina resultat med dem från den 8 september!
Snöra på dig löparskorna, ta med stoppklocka (om du har) och framförallt ett glatt humör!
Som alltid på våra träningar kan alla vara med oavsett kondition och ambitionsnivå. Träningens upplägg gör att vi rör oss inom ett mindre område och återsamlas frekvent.
Resväg: Tunnelbanans linje 17 mot Kärrtorp avgår 17:43 från T-centralen, framme vid Kärrtorp 17:59. Därifrån några minuters promenad.
laddar karta - vänligen vänta...
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Samlingsplats
Myrestad. Ca 5 km nordväst om Brösarp. Vägvisning från riksväg 19 norr om Brösarp.
Anmälan senast söndagen den 5 juli i Eventor.
Efteranmälan senast lördagen den 11 juli i Eventor. Öppna klasser, antingen på Eventor fram till efteranmälan eller på arenan.
Start
Första start för åldersklasser 17:30, efteranmälda startar före. Fri …
11 kommentarer (kommentera)
Hej!
Jag har inte tidigare tränat med Centrum OK men kommer jättegärna och provar på den här träningen om det går bra!
/ Susanna Lindström
2015-10-05 kl 14:31
Det går alldeles utmärkt!
/ Oskar
2015-10-05 kl 15:26
Har någon ett litet hänglås som passar? De har ju gjort om dörrarna så mitt passar inte och jag hinner inte köpa något nytt innan träningen :(
/ Gro
2015-10-06 kl 11:02
Jag har en ganska litet.
/ Björn B
2015-10-06 kl 11:41
Hur var det nu med vila: Hur lång mellan varje 4 min, hur lång mellan de två 90 sek och hur lång mellan varje set? Vill programmera klockan innan träningen.
/ Handers
2015-10-06 kl 12:47
90 sek mellan 4-minutersintervallerna.
60 sek mellan 90-sekintervallerna.
Mellan seten finns ingen specifik vila; utan vi återsamlas.
/ Gro
2015-10-06 kl 17:10
Inget pass för mig idag, sitter kvar på jobbet. Ha det kul!
/ Holger
2015-10-06 kl 18:19
Omkl 5-6
/ Henrik Hellborg
2015-10-06 kl 18:25
Kul träning!
/ Gustaf Gerge
2015-10-06 kl 20:33
Kul tills du sprang om mig på 8-minutaren!
/ Gro
2015-10-06 kl 22:04
Ja, tack för träningen igår Gro!
/ Falken
2015-10-07 kl 07:23
Skriv en kommentar!