Stadion är uppbokad även denna tisdag, så vi har bokat omklädningsrum på GIH istället.
Dagens pass: Skogsintervaller
6-8x3min @fullt orienteringstävlingstempo, vila 60’’
Jukola springs i skogen, därför behöver vi träna på att springa just i skogen och obanad terräng! Vi letar upp en lämplig skogsslinga på motsvarande 3 min och kör den 6-8 gånger. Tempot som du ska hålla är det tempo som du håller på en orienteringstävling när allt stämmer och du kan sträcka ut fullt.
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (centrumoktraning@googlegroups.com) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor på fötterna!
Ett lag anmäld, vi verkar vara först av alla :D
https://eventor.orientering.se/Events/Entries?eventId=50301&groupBy=EventClass
Så det var förmodligen därför jag såg flera bilar med orienteringsskärmar i backspegeln i Mariefred igår, när de var i närheten och plötsligt behövde hitta på något annat att sysselsätta sig med.
Snopet slut på Etuna weekend. Hela söndagens tävling blev inställd pga totalt vattensjukt område, det skulle inte gå att parkera inom 5 km radie. :( Detta meddelade de via mail efter 22.30 på lördagskvällen till de som var föranmälda. SUpertråkigt för både arrangörer och tillresta deltagare. Lördagen var trevlig, men en blöt historia.
En påminnelse om anmälningsstopp till den gemensamma resan idag! Senare går det förstås fint att boka biljett på egen hand, så länge det finns platser kvar.
Även jag sitter på ett par kartor från första herrlaget.
Norra Halland kör medel + lång + lång. I södra delen av Kungsbacka kommun (ca. 5 mil söder om Göteborg), finns både de kluriga Idalaskogarna, där lång-SM avgjordes 2007, och havet med stränder och klippor för kvällsdopp.
Arena
Rostorp, Idala i sydöstra delen av Kungsbacka kommun. Vägvisning från vägen mellan Frillesås och …
2 kommentarer (kommentera)
Får jag ta med cykeln?
/ Gustaf Gerge
2023-05-23 kl 08:50
Du kan nog inte ta in cykeln på GIH, vi blir insläppta av en vaktmästare. Men, du kan ju cykla bort till där vi ska springa så har du lite mer uppsikt.
/ Mattias Robertson
2023-05-23 kl 08:58
Skriv en kommentar!