Fystorsdag på Kärrtorps IP.
Medtag stoppklocka, skor och glatt humör.
Som alltid på våra torsdagar kan alla vara med oavsett kondition och motivation. Träningens upplägg gör att vi alltid är ganska samlade på ett mindre område. Denna vecka löper vi intervaller på bana.
Resväg: Tunnelbana avgår 17:55 från t-centralen mot Skarpnäck. Framme vid Kärrtorp 18.11. Därifrån några minuters promenad.
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Samlingsplats
Myrestad. Ca 5 km nordväst om Brösarp. Vägvisning från riksväg 19 norr om Brösarp.
Anmälan senast söndagen den 5 juli i Eventor.
Efteranmälan senast lördagen den 11 juli i Eventor. Öppna klasser, antingen på Eventor fram till efteranmälan eller på arenan.
Start
Första start för åldersklasser 17:30, efteranmälda startar före. Fri …
7 kommentarer (kommentera)
Jag kommer börja dyka upp på dessa träningar framöver! Dock endast med rehab-gänget. Fast just denna kväll är jag inte med. Ja, nu vet ni det!
/ Oskar
2013-04-15 kl 10:57
Drar igång skodebatten inför fystorsdagen – rekommenderas Carolina Klüft-style spikskor för banlöpningen eller tror ni på lite mer mixade aktiviteter? (inte för att jag har några såna skor, men får väl shoppa på lunchen)
/ Camilla
2013-04-17 kl 21:26
Nu ska det väl i alla fall vara barmark där vi springer?
/ Mattias H
2013-04-17 kl 22:05
jag backar ur. luffarligan igår knäckte mig och mitt knä.
ses på söndag!
/ jorrit
2013-04-18 kl 08:36
vårpremiär för mig! Hoppas regnvädret dragit förbi!
/ Karin H
2013-04-18 kl 08:56
Skönt med fukt i luften och våta banor, det blir slicks och hög fart ikväll!
/ Hellborg
2013-04-18 kl 16:09
Typiskt, nu har det slutat regna, men jag kommer väl ändå.
/ Camilla
2013-04-18 kl 17:40
Skriv en kommentar!