Pannlampsrave med utgångspunkt Östermalms IP.

Vi springer omkring i skogen med pannlampor på våra huvuden i hyfsat lugnt tempo, ganska länge. Sluttiden varierar, men brukar vara i spannet mellan 1 och 2 timmar.
Pannlampa och skor för obanad terräng är att föredera. Om man inte har egen pannlampa brukar det gå att låna en, om man frågar i tid.
Som alltid på våra träningar kan alla vara med oavsett kondition och motivation.
Resväg: Tunnelbana avgår 18:03 från t-centralen mot Mörby Centrum. Framme vid Stadion 18.07. Därifrån några minuters promenad.
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Tredagars.
Datum Distans Område
Fredag 10 juli Lång Nybo
Lördag 11 juli Förkortad lång Nybo – Granåsen
Söndag 12 juli Medel Floåsens naturreservat
Samlingsplats
Tävlingen avgörs i Grövelsjön vid Nybo/Storbäckvallen 6km söder om Storsätern. Skärm längs väg 1058 3mil nordväst Idre.
Anmälan via Eventor senast söndag 28/6.
Notera tidig anmälan. Efteranmälan senast söndag 5/7. Direktanmälan möjlig i öppna …
6 kommentarer (kommentera)
Lamp-tips inför premiär-ravet!
Återigen kör XXL rea på den i Centrum så populära ”DX-lampan”, på XXL heter den ”Magicshine 808”. 499 kronor för 900 lumen. Batteri, laddare och enkel huvudställning med mera medföljer.
/ DanïeL
2012-10-11 kl 10:05
Jag kommer och testar, har inte sprungit efter knäont, men hoppas att det ska vara bra nu.
/ Camilla
2012-10-16 kl 10:06
hej hej!
jag komma ha bråttom hem idag, men jag kommer en stund. =)
/ Sara Jonasson
2012-10-16 kl 15:34
Jag kommer oxå å testar lite efter knäont :-(
/ Magnus Gr
2012-10-16 kl 16:06
Får tyvärr kasta in handduken, har haft huvudvärk hela dagen som bara vägrar ge med sig och känner mig helt sänkt. Vet inte om ni delar upp er i en snabb och en långsam grupp när ni inte blir så många, men om det blir två grupper så kanske det är någon som kan ta taktpinnen i långsamma gruppen istället för mig? Sorry för kort varsel, men jag har hoppats hela dagen att jag skulle repa mig.
/ Mette
2012-10-16 kl 16:53
Jag kommer tyvärr inte heller…tidsbrist…synd att missa höstens premiärrave!
/ DanïeL
2012-10-16 kl 17:21
Skriv en kommentar!