
Söndagens träning var nog en av mina favoriter! Tack Peter!
Här följer Kattis fina berättelse om dagen:
Träningen började med att vi fick vänta ett bra tag på några eftersläntrare som missat bussen. Vi var ganska många som samlats, bland annat Stina som inte varit med på ett halvår och som efteråt var glad över att hon kommit tillbaka, jag med! När vi väl kom fram till starten lagom nedkylda var vi som inte bytt om innan tvungna att göra det på stående fot ute i snålblåsten. Men sen drog uppvärmningen igång och åtminstone jag blev snabbt väldigt varm, och trött.
Peter höll i dagens träning som bestod av vanlig klassisk orientering med det ovanliga inslaget masstart. Det fanns två olika banor vars kontroller låg väldigt nära varandra, men inte på exakt samma ställe. Alla rusade alltså iväg samtidigt och åt samma håll, men sen gällde det att inte haka på vem som helst. Som vanligt hade jag väldigt svårt att lita på min egen kartläsningsförmåga när det var fullt med folk som sprang åt olika håll, så jag hade en del problem med att hitta första kontrollen och råkade hitta den andra banans kontroll först. Men sen var det plötsligt tomt i skogen och jag såg inte till en människa förrän på slutspurten, så då gick det lättare. Första banan hade bara fyra kontroller och vid mål fick man veta att nu var det omvänd jaktstart som gällde, den som kom in sist skulle starta först. Jag fick starta några sekunder efter Mattias, med en karta med två banor på där den ena visserligen var överstruken med det gjorde mig ändå förvirrad under hela loppet. Redan från början var jag så slut att jag inte trodde att jag skulle orka, jag hade ju knappt hunnit vila efter spurten. Men det gick faktiskt att springa nästan hela tiden och när jag fick syn på Oskar på slutet tog jag ut den sista gnutta energi som fanns kvar, så att han inte skulle hinna springa om mig. Även i det andra loppet var jag och Mattias nästan precis lika snabba. Vi möttes vid sista kontrollen och då konstaterade han att om jag hade någon energi kvar så skulle jag ta honom, men det lyckades jag inte med. Sofia vann jaktstarten överlägset.
Det här var nog den träning som jag ansträngt mig mest på någonsin, masstarten ökade verkligen pressen men även peppen. Efteråt gick de flesta av oss till Hellasgården för att duscha och bada bastu, och förvånansvärt många (inklusive undertecknad) tog även ett dopp i sjön! Mette konstaterade att det var hennes första bad i år.
/Katarina


Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Tredagars.
Datum Distans Område
Fredag 10 juli Lång Nybo
Lördag 11 juli Förkortad lång Nybo – Granåsen
Söndag 12 juli Medel Floåsens naturreservat
Samlingsplats
Tävlingen avgörs i Grövelsjön vid Nybo/Storbäckvallen 6km söder om Storsätern. Skärm längs väg 1058 3mil nordväst Idre.
Anmälan via Eventor senast söndag 28/6.
Notera tidig anmälan. Efteranmälan senast söndag 5/7. Direktanmälan möjlig i öppna …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!