Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Live-Rapport: Helg Utan Älg (inklusive resultat)

Under helgen tävlar ett glatt Centrum-gäng på 13 personer på Gotland (nåväl, vi har skymtat en Vilse, en Gustavsberg och en TMOK i gruppen, så det är bara 10 arier). Jakob som är sjuk sitter hemma i Stigs stuga och rapporterar live! Då stugan är 40 minuter bil från TC så är väl informationstillgången inte så mycket större än i Stockholm, men lite insiders har jag allt (mest från min egna prekära situation). Och ingen tvingar dig att läsa allt detta….:

Fredag kväll:
19:00 Samling Nynäs, alla sorkarna verkar påplats
20:00 Båten går, brummar bra. En pytt i panna slinker ner i undertecknad. En del säger att den inte smakar något alls. I min mun som är rejält förkyld och konstigt nog mycket känslig för det mästa smakar det som en stark indisk gryta.
21:00 Jakob somnar i sin stol och vaknar inte förrens vi lägger till i Visby. Med andra ord, inte mycket att rapportera från denna klena reporter.

Nu undrar den smarte läsaren varför Jakob ens är med på denna resa. Jo, en förkylning har smugit på mig under veckan men aldrig riktigt brutit ut. Varje morgon har jag stigit upp och känt att jag mår prima. Så även i fredags morse, då jag nog till och med trodde jag skulle springa på lördag. Det var först på eftermiddagen och sedermera på kvällen som förkylningen slog till med stor kraft. Och då satt jag ju på båten….

23:30 In i två minibussar som Raskens hyrt med stor framgång. Verkar som det inte finns någon soppa i tanken, så vi stannar på en OKQ8 och tankar. Min iPhone i baksätet säger att det finns billigare bensin runt hörnet, men det är ingen som bryr sig. Jag somnar igen.

00:15 Anländer till ”Le Chateau”. Här är det mörkt, kallt och ruggit, men med en varm sovsäck sover i alla fall jag gått hela natten!

Lördag
07:30 Verkar som om någon har tassat upp. Jag vet inte vem för jag ligger långt ner i den sköna sovsäcken!
08:00 Nu verkar alla uppe och jag känner en press att kliva upp jag med, även om jag inte har någon starttid att passa. Ett ägg lyckas jag trycka ner i min svullna gom.
08:30 Första bussen beger sig av på den 1 timmes långa resan till TC
09:00 Andra bussen lämnar ägorna, fullproppad med ”sena startare”. Jag är nu helt ensam i slottet! Vad skall jag då göra? Jag har en rad alternativ:
– Kolla på Video (hela sagan om ringen serien finns i stugan, det kommer kunna döda hela dagen)
– Läsa Arne Ankas memoarer
– Fixa mettes ifåne som har pajat
– Läsa min egen medhavda bok
– Diska
– Skriv denna långa utläggning

Jag började med video. Valet föll dock på ”Vem är Forrester” som var den enda film jag inte var säker på att jag hade sett. Här snackar vi för övrigt om VHS, ni vet sådan där gammal grej där man streamar filmen direkt från ett långt magnetband upprullat i en kasset. Kasst faktiskt. För det blev ”sallad” av filmen och nu vill inte rullen ut ur spelaren. Får lägga ner video…

I stället blir det att starta liverapportering från helgen och nu är det gjort. Vidare till Arne Anka….

12:00 Arne Ankas samlade verk finns i hyllan, hinner inte med dem alla idag. Hittade denna fantastiska tjänst från Lantmäteriet för kartnördar. Kan rekomenderas för nostalgiker och historieintresserade.

12:45 Rapport från skogen! Eller parkeringen för övrigt. Inte mycket information men Karin knep en 3:e plats. Bland Centrum-löpare var det lite blandat. Av de som var minst nöjda så fanns majoriteten bland de kvinnliga tävlande (surprise? – alltså, inte att de inte skulle vara lika bra om killarna, men deras förmåga att ta motgångar har ju alltid varit omdebatterat!). Inga namn nämnda men jag kan nog misstänka vilka 2 tjejer som inte är nöjda…

15:35 Fortfarande bara jag i stugan, har just sovit en timme. Blir nog inget löpande i morgon om någon nu hade trott det. Men nu har resultaten kommit upp! Det händer mycket här på Gotland! Här har ni dem:

D21  3710 meter     30 anmälda
1  Linnea Gustavsson OK Hällen 22:29
3  Karin Skogholm     TMOK     24:50
17 Frida Holmberg	        35:22
23 Mette Petersson             52:56
24 Elina Johnsson  OK Vilse 87 55:55
   Julia Dalgren   OK Ravinen  Ej godk.


H21     4830 meter   36 anmälda	
1  Jonas Nordström Tullinge SK 26:28
15 Erik Kropf      Gustavs. OK 34:08
21 Kristoffer Edshage          38:56
23 Oskar Karlin                42:19
26 Fredrik Holmström           44:14
29 Björn Bängtsson             57:26
33 Mattias Henriksson          78:10
   Jakob Larsen                Sjuk :-(


H45   3670 meter	15 anmälda	
1  Anders Mattsson OK Älvsjö-Örby 26:23
10 Stig Thörnvik                  37:03

Det ser ut som det har varit svårt i skogen, speciellt på dambanan. Och varför är det så att de som är bäst på våra resor inte springer för Centrum? Vi måste bli bättre på att värva löpare, där har vi vår framtid!

Vill också lyfta fram Fredrik Strangleman och Stig lite granna, det verkar som ni båda har gjort ett kanonlopp i klurig terräng. Under 10 min/km på kortdistans. Man får se upp (eller ur sovsäcken..blää).

Bra jobbat alla i skogen, det har varit sjukt spännande att följa detta (yeah right, inte ens liveresultat på nätet, än mindre GPS tracking, trodde denna sport häll på att utvecklas, men här på Gotland verkar det fortfarande vara stenålder).

15:57 Om 10 minuter är de hemma i den varma stugan (hmm, det är vist inte mer än 15 grader här och jag har på mig en tjock dunjacka inomhus när jag inte ligger i sovsäcken).

18:40 Nu har alla kommit in i värmen och gänget ser lite slaget ut. Alla kartor är analyserade, bommarna dokumenterade och redan glömda. I morgon är en helt annan dag. Nu stundar middag. Grillning i november verkar inte vara ett hinder för Centrum. Det blir pasta och grillat. Nice. Nu stänger bloggen för kvällen och vi återkommer kanske i morgon, men då är jag tvingad ut i rusket så det blir inte så mycket bloggande.

Söndag
Ojojoj, inget rapporeterande på hela dagen. Beror på att jag har varit ute i skogen och smygfottat svettiga och blöta orienterare. Bilder kommer säkert upp snart.

Annars kan dagen beskrivas så här:

Vi vaknade, åt frukost och åkte till TC. Jag gick till start och tog ut min karta. Gluttade lite på D21 också så jag visste var de skulle vara. Sen var det bara att invänta alla andra startande. Efter två timmar i skogen så hade jag fått nog och fick till Tc. En hel del bilder blev det.

Saker värt att notera från dagen, innan resultatet talar sitt tydliga språk:

* Herrarna överlag nöjda. Kristoffer tyckte skogen var skit och Fredrik har gjort sitt livs lopp. Raskens klarade precis maxgränsen och var i c:a en timme den enda löparen ute, vilket roade oss mer än arrangörerna… Vi lyckades prata till oss en dusch för honom också.
* Bland damerna kom Mette både först och sist. Först bland centrumtjejerna, sist i resultatet. Spöad av vilsedamen med några sekunder.

Nu sitter vi i bilen på väg till färjan och en bit mat! Vi ses nästa år gotland! Vilken minut som helst kommer nog resultaten upp!

Och här är resultaten:

H21   36 anmälda
Pl Namn                Förening    Tid   Tid+
1  Jonas Nordström     Tullinge SK 92:54 0:00
18 Oskar Karlin        Centrum OK 127:18 34:24
21 Kristoffer Edshage  Centrum OK 129:56 37:02
22 Fredrik Holmström   Centrum OK 143:17 50:23
25 Björn Bängtsson     Centrum OK 173:40 80:46
29 Mattias Henriksson  Centrum OK 223:51 130:57
   Jakob Larsen        Centrum OK Godkänd Fotograf


D21    29 anmälda
Pl Namn              Förening    Tid    Tid+
1  Linnea Gustavsson OK Hällen   61:09  0:00
3  Karin Skogholm    TMOK        69:26  8:17
21 Elina Johnsson    OK Vilse 87 126:19 65:10
22 Mette Petersson   Centrum OK 126:33  65:24
   Frida Holmberg    Centrum OK Ej godk.	

H45	 		 	15 anmälda
Pl Namn               Förening   Tid    Tid+
1  Peter Zetterström  Söders SOL 69:40  0:00
12 Stig Thörnvik      Centrum OK 118:41 49:01

Nu lämnar färjan Gotland och jag lägger ner denna liverapportering!

Inlagd: 07 november 2009, 11:03
Ändrad: 10 november 2009, 12:03


21 kommentarer (kommentera)

  • Jakob, vilken sjukt proffsig live-blog! Upptäckte den först nu. Sitter i minibussen på väg hem, så nu ses vi snart. Vi har laddat med mat, chips och öl. Det blir mysigt!

    / Kristoffer
    2009-11-07 kl 15:47

  • Stig snabbast av alla till kontroll 12. Grattis!!
    UK

    / Jonas Nylund
    2009-11-07 kl 16:26

  • Nu är vi i hemse och tankar. Snart har du sällskap Jakob!

    / Kristoffer
    2009-11-07 kl 16:56

  • haha idag var det cirkus i skogen. men roligt var det. jag vet inte vad jag ska ta mig för imorgon när jag har 6,7 härliga km. wohoooo jag kan inte hålla mig

    / elina
    2009-11-07 kl 17:24

  • Fyyy, stackars dig Jakob!!
    Bra jobbat allihop!

    / Karin F
    2009-11-07 kl 17:53

  • Grymt Fredrik! Du kanske måste sluta med att hacka ner på din orienteringsförmåga om det är såna här prestationer vi kan förvänta oss av dig…

    / tallhage
    2009-11-07 kl 19:30

  • Underbar liveblog. Tack. Och bra sprunget till de andra!

    / Peter
    2009-11-09 kl 00:24

  • Väldigt fint spår från lången fredrik!! Det artar sig!

    / Oskar
    2009-11-10 kl 00:06

  • Björn, du är den skyldig!

    Nu har jag utfört detektivarbete kring den Hood i S-format som jag fick med mig hem från Gotland. Enligt Bringerts lista så har Björn beställt en S, men åkte hem från Gotland med en M! Således har Björn och jag blandat ihop våra Hoods! Känns det rimligt Björn?

    / Jakob L
    2009-11-11 kl 18:22

  • ”J’accuse” alltså!

    Jag kan titta efter en extra gång ikväll. Men vad jag minns stod det S i nacken på mig alla gånger vi kollade (vem som än kollade) på Gotland. Men om det visar sig vara fel skall vi naturligtvis byta.

    (Rätta gärna franskan, du som kan)

    / Björn B
    2009-11-11 kl 18:32

  • Dagens fråga: gissa mitt ursprungliga vägval (endast genomfört i huvudet) mellan kontroll 4 och 5.
    Helg utan älg etapp1 091107

    / Mette
    2009-11-11 kl 18:45

  • Och här kommer etappen som satte spiken i kistan för den här helgen:
    Helg utan älg etapp2 091108

    / Mette
    2009-11-11 kl 18:46

  • Jag kan gå i god för björn. Han hade small

    / Oskar
    2009-11-11 kl 21:03

  • Jag tror på Björn ;-)

    Nu hänger mitt hopp på Frida… Av alla som var med på Gotland var det bara Frida och Björn som hade storlek S (herr). Elina och Mette hade 38.

    Fortsättning följer!

    / Jakob L
    2009-11-11 kl 23:25

  • Nu finns helgen på Runoway.
    Tyvärr blir mitt spår på lördagen helknas, förmodligen för att jag glömde tömma pinnen och det finns en massa kontroller från Smålandskaveln från samma klockslag.

    / Mattias
    2009-11-12 kl 00:42

  • Mitt spår dag två kan oxå bli lite udda. Klockan var på tills jag var hemma. Snacka om långsträcka jag gick rakt från Visby till Nynäs!

    / Stig
    2009-11-12 kl 09:17

  • Grattis Stryparn! 12:e plats under veckans raket! 392 placeringar!

    Även Edshage har plockat mycket efter Gotland, hela 158 placeringar!

    Genom att inte närvara lyckades Lennart rasa hela 197 platser och ligger numera efter Kristoffer (eller var han före redan innan?)!

    Karin plockade 75 placeringar!

    / Oskar
    2009-11-15 kl 23:35

  • Nu ligger även runoway ute.

    / Oskar
    2009-11-15 kl 23:36

  • Lite analyser nu efter runoway (låndistansen):

    1. Mattias måste träna mer på att springa i skog (jag med iofs). Du håller riktigt fint tempo så länge det är stig och öppet men så fort det blir skog halverar du farten gentemot alla andra!

    2. Ditt vägval till sjuan var nog inte så pjåkigt!

    3. Mitt vägval till 15 som sågades så hårt var minsann inte så himla sakta!

    4. Nian måste suttit fel!

    5. Högervägvalet till 13 var nog bäst ändå? Eller var det Löfås som var för snabb…

    Vad gäller medeldistansen så sprang jag för dåligt rakt igenom. usch!

    / Oskar
    2009-11-15 kl 23:52

  • Analysera gärna mina ”vägval”, både från lördagen och söndagen. Jag behöver all hjälp jag kan få – även ang. de kontroller jag tar i rätt ordning.

    / Mette
    2009-11-16 kl 11:22

  • Vi tidtabellsskiftet i natt får Nynäshamnsbanan halvtimmestrafik på helgerna mot Stockholm fram till kl. 20.05, så nästa höst behöver vi inte vänta så länge på tåget på väg hem!

    / Mattias
    2009-12-12 kl 13:14

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

Wednesday 21 January

  • 0 Deltagare

Nattugglan #3 INSTÄLLT 0

OBS, Tävlingen ställs in pga snöläget och få anmälda deltagare. Nästa Nattugglan blir av 18e februari, välkomna!

Plats
Tullinge SK.s klubbstuga vid Brantbrinks IP längs Flottiljvägen i Tullinge.

Kommunalt
Buss 721 från Tullinge stn. Hållplats Brantbrink.

Anmälan via Eventor senast SÖNDAG 18.e januari.

Start
Funktionär finns på plats från 17.00. Gemensam start för samtliga kl 18.45 Avstånd …

Läs mer

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Moa Kjellstrand
  • Camilla Jakobsson
  • Jorrit Boekel
  • Gro Dahlbom
  • Per-Anders Lindgren
  • Elin Everitt
  • Maria Åhlund
  • Therese Bergstedt
  • Peder Pedersson
  • Erika Malmberg
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Ylva Fornander
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena
  • Ingrid Maria Wahlborn
  • Ronja Hill
  • Sonja Nettelbladt
  • Jonathan Svensson
  • Klara Alm
  • Erik Wessberg
  • Alexander Garin Folkegård
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin
  • Alfred Jonsson
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck
  • Linnéa Granlund
  • Vera Lanå Bolin

22/1: Skidläger i Grönklitt 2026 31

  • Deltagare
  • Aija Sadurskis
  • Henning Sköldvall
  • Simon Bohman
  • Marcos Vicente Herranz

25/1: Vinterserien Centrum 4

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Britta Alstad

26/1: Måndagsgympa 4

  • Deltagare
  • Karin Hagwall

27/1: Skogstisdag i Kärrtorp: Pannlampsrejv! 1

  • 0 Deltagare

28/1: Snättringes Nattcup #2 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Johan Dahlin

29/1: Tempotorsdag vid Stadion: Backintervaller 2

  • 0 Deltagare

1/2: Vinterserien Älvsjö-Örby 0

  • Deltagare
  • Oskar Karlin

2/2: Måndagsgympa 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Henrik Hellborg
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Petter Wikström

4/2: Årsmöte 2026 9

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Aija Sadurskis
  • Henning Sköldvall
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Adam Bradbury
  • Erik Wessberg
  • Johan Dahlin
  • Per Olav Andersen

7/2: Stockholm Indoor Cup dag 1 10

  • 0 Deltagare

8/2: KM Skidorientering 0

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Mette Brolinson
  • Gro Dahlbom
  • Henning Sköldvall
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Erik Wessberg
  • Per Olav Andersen

8/2: Stockholm Indoor Cup dag 2 9

  • Deltagare
  • Britta Alstad

9/2: Måndagsgympa 1

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Per-Anders Lindgren

10/2: Skogstisdag i Kärrtorp: Pannlampsrejv! 2

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Agnes Thor

11/2: Stockholm by Night #4 2

  • 0 Deltagare

15/2: Vinterserien Enskede 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet