Intervaller
Ansvarig: Oskar Karlin
Intervallstege.
Vi springerså fort som tygen håller i 5-4-3-2-1-1-2-3-4-5 minuter, med en minuts vila mellan varje intervall. Försök anpassa farten för att orka hålla en jämn och hög fart genom varje intervall, och inte ta slut på mitten. Den sista femminutaren ska, i bästa fall, gå lika fort som den första.
Innan intervallerna drar igång värmer vi givetvis upp ordentligt och kör några löpskolningsövningar.
Sickla, Södermalm och Solna är de tre S:en idag!
Otroligt god Suan La Fen (nudelsoppa) på Panda ikväll!
Nu finns lite bilder från festen!
Ooh, bra idé. Antingen det eller lite skid i Nackareservatet.
Kollade lite på Airbnb men hittade inget.

Årets första Skogstisdag, och vi inleder med ett lugnt långpass i mörkret: Pannlampsrejv!
Vad är rejv?
Med rejv menar vi distanslöpning i grupp med pannlampa på huvudet = pannlampsrejv med klassisk Centrum-terminologi!
Hur då?
Vi springer i skogen i ca 90 minuter beroende på gruppen och upptäckarandan. Terrängen gör att pulsen går upp och …
3 kommentarer (kommentera)
Det vore väldigt bra om alla kom i tid så att vi verkligen ger oss ut allra senast 18:30 eftersom vi får celebert besök av Tackla-gänget efter träningen!!
/ Oskar
2010-11-18 kl 17:31
Hoppas nu att ni veteraner som kommer inte har glömt att ta med er era hoods!
/ tallhage
2010-11-18 kl 17:51
Bra jobbat allihopa! Vilket starkt gäng! Själv fick jag svårt att gå sista biten hem från tunnelbanan. Fick stanna flera gånger för att överleva.
Nu börjar magen äntligen ge med sig.
/ Oskar
2010-11-18 kl 21:29
Skriv en kommentar!