Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

16/7 Ornö Triatlon & Camp Ornö

Camp Ornö 2011 visade sig bli det ultimata ”Torp of Pleasure”, ett livsnjutarläger i skärgården! OBS! Alla som har bilder eller filmklipp eller något att tillägga i följande rapport uppmanas härmed att lägga in detta i artikeln (alt. länka i en kommentar)!!!

Fredag
Emil, Oskar, Pär, Daniel och Anna tog sig ut med båten från stan, väl framme på Ornö möttes vi upp av pappa Karlin som skjutsade oss till base camp. Emil som hade med egen cykel passade på att träna och få lite mjölksyra i benen. Efter att ha avnjutit Agnetas goda svampsoppa gav vi oss av på en lugn skogsjogg i skymningen vid halv elvasnåret och ett bad i det ”friska” havsvattnet efteråt.

Snygg

Lördag: Ornö Triatlon/Centrum inofficiella Triatlon-KM
Lördagen inleddes med en sovmorgon och en rostbrödsfrukost med gröt till. Därefter dök Kajsa och Lisen upp och vi tog del av öns kulturliv genom att åka till ett konstvernissage där Agneta ställde ut sin keramik tillsammans med annan konst av konstnärsgruppen Havsbandet.

På eftermiddagen var det så dags för den stora tävlingen – Ornö Triatlon. Oskar kände av halsen och fick agera coach tillsammans med Pär. Trots deras stabila ledarinsatser kunde vi deltagare inte hålla nervositeten borta. Kajsa och Lisen slöt upp innan start, och snart stod vi 35 startande där på stranden med fruktan i blicken. Emil gick ut stenhårt och låg riktigt bra till, ända tills han väggade (mitt ute i vattnet) och fick ta det lugnt för att inte sjunka till botten – bokstavligen talat. Plötsligt låg Anna ”Räven” främst av Centrums triatleter! Jag som trodde jag behärskade simning okej tyckte att det var ruskigt jobbigt! Räven behöll sin ledning ända tills bytet till cykel, då hon tappade minst 20 placeringar enligt åskådaren Kalle Karlin.
Under cykelmomentet började det regna. Damcykeln gick tungt i uppförsbackarna men utför var det inga problem – en hygglig toppfart på 47 km/h i backarna. Att jag låg först i klubben trodde jag absolut inte, men det blev jag varse när Emil hojtade att han skulle cykla om mig på höger sida under det knepiga gruspartiet efter någon kilometer. Jag hängde på bra med min stabila stålhingst, ända tills asfalten tog vid, då försvann Emil snabbt i fjärran. Två damer fick lite problem under cykelmomentet: Räven cyklade vilse i en korsning och råkade komma tillbaka till målet och diskvalificerades därför (men sprang runt ändå). Kajsas racercykel fick punktering på gruset men hon kunde rulla vidare till mål med begränsad hastighet.
Löpningen passade oss orienterare bra – större delen av banan gick på små knixiga stigar. De hala och blöta berghällar gjorde det svårt att få grepp, ol-skor med metalldubb var klart en fördel.

Ornö Triatlon går inte att jämföra med Ironman. Grus-cykelpartiet och terränglöpningen i kombination med den korta distansen gjorde att man inte kunde hålla igen på krafterna utan tvingades ligga på max hela loppet! Mycket jobbigare än man kan tro (och förmodligen sju resor värre än Ironman) men helt klart ett perfekt sätt för oss nybörjare att testa på Triatlon.

Efter priscermonin där Emil vann en medalj och en Ornö Triatlon-mugg och vi övriga fick Simborgarmärket 2011 ägnade herrarna sig åt lite styrketräning i form av kölhalning (lyfta båt och sätta i köl). Belöningen blev herrbastun och dopp i havet.

Resultat Inofficiellt KM Triatlon 2011

Herrar:
1.   Emil (tvåa i juniorklassen!)
2.   Daniel

Damer:
1.   Kajsa
2.   Lisen
DNF  Anna

På kvällen kom Mattias H till ön och vi gav oss själva träningsledigt. Vi grillade grönsaker, quorn, lax, köttberg – allt med en härligt rökig BBQ-sås till. Samtidigt tog damlandslaget VM-brons i fotboll. Vi njöt av lugnet i baslägret och livet kunde nog inte bli mycket bättre.

Söndagen
Lägrets sista dag inleddes med en frukost i solen på klipporna med utsikt över havet. Sen slöt Jakob & Karin med familj upp, samt Peter och Mattias Ågren. Solen gassade när vi sprang ut på Oskars orienteringsbana. Det var riktigt fint i skogen och blåbären frestade under vissa partier till en temposänkning. Lisen och Kajsa fick lite tekniktips av ordföranden, därefter hängav sig de tre helt åt en ”blåbärstemposänkning” under resten av passet. Efter ett bad och en simtur till en liten ö avslutade vi lägret med att festa på rester. Stekt gröt och kantareller med rökig BBQ-sås har nog aldrig smakat godare. Men ännu godare var Tallhages blåbärspaj efteråt!
Oskar hade en överraskning till oss som skulle ta båten in till stan: en skogsvandring med ornitologiska (skrattmås som försökte jaga iväg en havsörn) och kulturhistoriska inslag. Vi lärde oss skillnad mellan kalhygge och mörkgrönt på kartan, samt carwashteknik hur man mentalt hanterar diverse insektsbett:

Väl framme vid båten väntade kall öl, kall läsk och kall glass. Därefter körde vi ett långt livsnjutarpass på båten genom skärgården ända in till stan.

Stort tack till arrangören Oskar för denna trevliga helg, och många tack till Theodor och Agneta för gästvänligheten och sällskap!

Inlagd: 18 juli 2011, 19:48


9 kommentarer (kommentera)

  • åh, jag hade ju kommit till ungefär längst söderut på cykelrundan när jag mötte ledaren som skrek ”fel håll tror jag!” Fan, vad nedrigt..

    / a.w.e.
    2011-07-18 kl 22:25

  • Tycker fortfarande det är sjukt skumt och lite roligt att jag är sistaårsjunior först nästa år på den här tävlingen. Man slipper verkligen omvärldens stress och hets… I skärgården. Där händer det ingenting.

    Det är väl sista året innan man går upp i åldersklass som man ska toppa placeringen va? Så nästa år då jävlar!

    / tallhage
    2011-07-19 kl 07:45

  • Film kommer! Kanske ikväll, kanske i morgon kväll kanske om en månad.

    / Oskar
    2011-07-19 kl 12:05

  • Man längtar ju efter filmen..

    / a.w.e.
    2011-07-19 kl 21:11

  • Nu har jag åtminstone fått upp lite bilder på flickr. Varsågoda!

    / Oskar
    2011-10-06 kl 22:02

  • Man längtar ju fortfarande efter filmen…

    / a.w.e.
    2011-10-06 kl 23:00

  • Här en annan film från lägret i väntan på Oskars film:

    Lång dags färd mot båt – en sann historia om fem pojkar som en sommar gav sig in i skogen.

    / DanïeL
    2011-12-21 kl 00:36

  • Oj! Ungefär 0:50 in i filmen tror jag är samma plats som det berömda brysselsteget togs!

    / Oskar
    2011-12-21 kl 11:28

  • Jag är imponerad av kameramannen, som utöver att släpa sin egen packning genom bråte och hetta också var först och sist för att hitta fotovinklar.

    / Mattias H
    2011-12-21 kl 22:35

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

  • Annica Sundeby i DM stafett

    Ok Olle. Så du ska alltså inte åka med mig?

  • Olle Tyrland i DM stafett

    Update: Jag åker med Svartz, topp!

  • Olle Tyrland i DM stafett

    Har någon plats i bil ut? Jag kan hoppa på i Alvik, Brommaplan eller nåt sånt. Messa gärna 0709555730.
    Annars tar jag SL, behöver nog gå igång kroppen en del ändå.

  • Mette i DM stafett

    @Moa, Arvid och Klara - kolla messenger för förslag på upphämtningsplats och tid!

  • Mette i DM stafett

    Ok Arvid!

NÄRMAST PÅ GÅNG

Sunday 6 September

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Jonas Nylund
  • Moa Kjellstrand
  • Karin Gillberg
  • Samuel Svensson
  • Camilla Jakobsson
  • Kristina Aspvall
  • Janne Nilsson
  • Mattias Holmberg
  • Simon Bohman
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Olle Tyrland
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena
  • Mikael Svartz
  • Klara Alm
  • Erik Wessberg
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin
  • Cecilia Lundbäck
  • Arvid Gerge

DM stafett 23

Arena
Norrby-Hogsta, Lovön (GPS: 59.33579, 17.83545).

Kollektiva färdmedel
Buss till Kanton. Därefter 3 km promenad till arenan, alternativt lifta med första bästa orienterare som passerar.

Lag

D21

Moa Kjellstrand

Karin Hagwall

Klara Alm

D150

Camilla Jakobsson…

Läs mer

  • Deltagare
  • Johanna Löfvenius
  • Arnau Requena
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin
  • Caroline Olsmats

8/9: Fystisdag vid Östermalms IP: Maxpulstest 5

  • Deltagare
  • Niclas Petersson
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Oskar Nordmark
  • Malin Sundeby
  • Marcos Vicente Herranz

10/9: Tekniktorsdag i Grönsta/Lidingö 7

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Jonas Lindholm
  • Kristina Aspvall
  • Ines Lindholm
  • Vera Lanå Bolin

12/9: Barn i Centrum – Åkeshov 5

  • Deltagare
  • Niclas Petersson

12/9: USMs Publikmedel 1

  • Deltagare
  • Niclas Petersson
  • Henning Sköldvall
  • Oskar Nordmark
  • Johanna Löfvenius
  • Jens Finnäs
  • Erik Wessberg
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck

13/9: Järfälla OK medel 8

  • Deltagare
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin

15/9: Fystisdag vid Kärrtorps IP: Norska superintervaller 2

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Britta Alstad
  • Petter Wikström

17/9: Tekniktorsdag i Grimsta/Bromma 3

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Mette Brolinson
  • Jonas Nylund
  • Henrik Hellborg
  • Magnus Karlsson
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Andreas Lundsten
  • Britta Alstad
  • Fredrik Skarve

18/9: Veteran-SM Södertälje 11

  • Deltagare
  • Petter Wikström

20/9: OK Österåker medel 1

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Caroline Olsmats

22/9: Fystisdag vid Östermalms IP: 30/30 2

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby
  • Astrid Adelsköld
  • Arnau Requena
  • Petter Wikström
  • Jonathan Svensson
  • Adam Bradbury
  • Marcos Vicente Herranz
  • Erik Wessberg
  • Linnéa Granlund

23/9: Natti Natti 12

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren

24/9: Tekniktorsdag vid Rudan 1

  • 0 Deltagare

26/9: OK Ravinen lång Inställd 0

  • Deltagare
  • Per-Anders Lindgren
  • Niclas Petersson
  • Per Oksvold
  • Arnau Requena
  • Petter Wikström

27/9: OK Ravinen medel 5

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mette Brolinson
  • Camilla Jakobsson
  • Linnea Börjars
  • Per Oksvold
  • Henning Sköldvall
  • Erika Malmberg
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Petter Wikström
  • Kristina Ingemarsdotter Persson
  • Adam Bradbury
  • Erik Wessberg
  • Johan Dahlin
  • Alfred Jonsson
  • Johanna Bergmark
  • Linnéa Granlund
  • Mattias Joëlson

30/9: Skansen-sprinten 20

  • 0 Deltagare

4/10: L100-medeln 0

  • Deltagare
  • Caroline Olsmats

6/10: Fystisdag vid Stadion: Backintervaller 1

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Samuel Svensson
  • Jonas Lindholm
  • Camilla Jakobsson
  • Jorrit Boekel
  • Kristina Aspvall
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Linus Rispling
  • Joel Udd
  • Agnes Thor
  • Oskar Hermansson
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena
  • Mikael Svartz
  • Kristina Ingemarsdotter Persson
  • Adam Bradbury
  • Erik Wessberg
  • Ines Lindholm
  • Alexander Garin Folkegård
  • Karin Hagwall
  • Anthony Loccisano
  • Linnéa Granlund

10/10: 25manna 28

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet