
Plats: Östermalms IP
Ansvarig: Jerk Rönnols
Telefon: 07O-två6645sex0
Fysträning med utgångspunkt Östermalms IP.
Vi kör de klassiska 5-4-3-2-1-1-2-3-4-5 minutersintervallerna. En minuts vila mellan varje.
På fystorsdagarna ligger fokus på snabb löpning och/eller löprelaterade styrkeövningar. Vi springer vanligtvis någon form av intervaller, eller kör spänstövningar i backe.
Som alltid på våra torsdagar kan alla vara med oavsett kondition och motivation. Träningens upplägg gör att vi alltid är ganska samlade på ett mindre område.
Resväg: Tunnelbana avgår 18:02 från T-centralen mot Mörby Centrum. Framme vid Stadion (uppgång mot Musikhögskolan) 18:12.
Kul med bra uppslutning! Jag fick några extra utskrifter så det finns 16 10k, 8 7,5k och 4 gula. 10 k räcker definitivt. Och enligt kommentarerna så ska 7,5k räcka men jag är osäker på ett par som inte skrivit. Jag skickar 7,5k i pdf till dig P-A och det vore toppen om du kan skriva ut 3-4 st tack!
Sen anmälan här också, finns det någon extra karta?
Sen anmälan från mej. Finns det en Veteran 7k5 extra? (Annars kanske Petter kan skicka en pdf, så printar jag själv).
Inställt står det nu i Eventor, bara tre dagar efter att inbjudan lagts upp. Tufft att vara arrangör!
Tar med Stina! Det blir 10-årsjubileum för Centrumjubileer för hennes del. @Alex - låter som en bra plan att glida in på efterfesten :)
Teknikträning!
13 kommentarer (kommentera)
Jag kanske kommer.
/ Agren
2012-02-22 kl 22:48
jag tänkte komma.
/ frida (falkenberg)
2012-02-23 kl 09:15
Jag får lämna återbud.
/ Sofia
2012-02-23 kl 14:58
Jag kommer inte. Ska rycka upp mig vad gäller deltagandet på fysträningarna framöver, men inte just idag …
/ Agren
2012-02-23 kl 17:16
Tack för superjobbigt pass Jerk och riktigt bra draghjälp Frida!
/ Kattis S
2012-02-23 kl 21:44
Bra pass! jag dör.
/ Lovisa
2012-02-23 kl 21:50
Ja, tack för ett riktigt bra pass! Jobbigt men så härligt nu!!
/ Kristoffer
2012-02-23 kl 21:50
Tack för ikväll! Bra jobbat allihopa!
/ Pierre
2012-02-23 kl 21:54
Ja shit vad jobbigt, tack för ikväll!
/ Camilla
2012-02-23 kl 22:03
Vill också slänga in ett tack för bra träning, sällskap och sparring ikväll! Och tack själv Kattis!
/ frida (falkenberg)
2012-02-23 kl 22:11
Härlig känsla i benen idag! Riktigt bra kämpat av alla igår. Glada miner trots is, högt tempo och militärer på vägen.
För övrigt, herr Biff, så låter inledningen till Divina commedia mer som din beskrivning av Grymnatta än gårdagens intervaller.
”Jag stod i mitten av min levnads bana
då i en nermörk skog jag mig befann,
där ej mer väg och stig jag kunde ana.
Ej vet jag längre hur jag skildra kan
en skog så full av grymheten och nöden;
vid minnet än mig skräcken slår i bann.
Den ödslig var som tomheten, som döden –
men skall jag säga er hur tröst jag fann,
så må jag måla färdens alla öden.”
/ jerk
2012-02-24 kl 11:22
Jag visste inte att Grymnatta fanns redan under Dantes tid, men det där citatet räcker som bevis tycker jag. Gårdagens pass är ju dessutom lite tvärtom; det är ju inte nedstigning i helvetet och sedan upp, utan tvärtom. Jag tror att ”inled oss icke i frestelse [att springa snabbare på en-minutrarna]” kan vara ett mer relevant tema(?). Jag litar på att överstepräst Rönnols löser detta teologiska spörsmål.
För övrigt är jag seg lite varstans idag (inklusive huvudet). Jag dog inte, men det var nära när vi i hettan hamnade mitt på Fiskartorpsvägen. Tack alla för god pepp och draghjälp!
/ Björn B
2012-02-24 kl 11:47
Vid närmare eftertanke kanske jag blev överkörd ändå.
/ Björn B
2012-02-24 kl 12:11
Skriv en kommentar!