Många av er har väntat i evigheter på denna dag. Det har varit ett evigt tjatande från vissa håll, ”När kommer närvarotoppen egentligen??”.
Svaret varför det tagit så lång tid är enkel. Det har varit helt otroligt jämt i toppen varför man behövt räkna om ett antal gånger innan resultatet kunde färdigställas. Faktum är att det var så jämt att vi har fler än tio personer på topp tio. Hur det gick till ska jag nu förklara.
På tionde plats hamnade inte mindre än fyra(!) personer! Helt ofattbart, men sant. Dessa tre är Pierre Schamberger, Magnus Grafström, Lukas Polacek och Katarina Svensson. Grattis alla tre!

På åttonde plats träffar vi Björn Bänksson och Al Scherk Rönnols. Hur känns det gössar? Björn först:
– Åtta? Det känns sådär härligt perfekt lagom. Underbart!

Jerk?
– Som träningsansvarig borde jag verkligen ligga med i toppen, men det har alltså dröjt ända tills nu och då en ganska modest placering. Men nu är jag på gång! Sverigelistan och totaltoppen får passa sig.

Kristoffer Lady in Red (tights) Edshage, stadig i närvarotoppen, nu en pinne ner, är det OK?
– RÖSTFUSK! Every vote counts! Remember Palm Beach!
På delad femteplats hittar vi Karin KF Fägerlind och Soffan Soffansson.

KF, tvåa under sommartoppen men nu bara femma. Vad har du att säga?
– http://http://youtu.be/Qe5kg1GdOmc

Soffy, du klättrar hela fyra placeringar under hösten. Bra jobbat! Hur känns det?
– Det känns bra tycker jag. Kanske kan hålla i sig i vår eller det är tanken om inte någon annan ska börja träna super mkt så jag åker ner igen….

Mattias resboss Henriksson och Pette Mettesson delar tredjeplatsen under hösten. Mattias, du tappar förstaplatsen under hösten, hur känns det egentligen?
– Eftersom jag ändå tog hem totaltoppen för 2010 spelar det egentligen inte så stor roll. Det visar att min satsning på att hålla en stabil nivå, och sakta men säkert bli bättre och bättre, har slagit väl ut.

Mette, upp två placeringar under höst, nöjd?
– Efter den här vargavintern har jag nästan glömt bort hur det känns att springa med barmark under fötterna, men jag vet att hösten bara kändes bättre och bättre rent träningsmässigt och säsongen tog slut alldeles för snabbt. Nu ska jag försöka klamra mig kvar på topp 3!

Oskar post-sjukskar Karlin, du har lyckats ta dig hela vägen upp till toppen med Emit. Hur känns det?
– Det känns riktigt bra!! Eller kändes nog. Nu har ju hela vintern passerat och det känns som om hösten förra året ägde rum för flera år sedan. Men jag är nöjd. Det gäller att ligga på topp när det gäller, alltså under tävlingssäsong, så jag är nöjd.

Emit on fire Tallhage, du delar toppen med Oskar. Vad säger du?
– Jag är självklart helnöjd! Att dela platsen med självaste ordförarn’ känns bara extra hedrande. Annars kan det ju bli lite ensamt på toppen. Gott att se att det lönar sig att vara övertänd! Nu undrar jag bara när vi börjar med någon slags ratiotopp (antal träningar/tid i klubben) så att vi som är lite grönare har en chans i totalen?
1. Emil Tallhage (7), Oskar Karlin (6)
3. Mattias Henriksson (1), Mette Petersson (5)
5. Karin Fägerlind (2), Sofia Andersson (nygammal)
7. Kristoffer Edshage (2)
8. Björn Bängtsson (nygammal), Jerk Rönnols (nygammal)
10. Katarina Svensson (9), Lukas Polacek (ny!), Magnus Grafström (nygammal), Pierre Schamberger (ny!)
I totaltoppen (efter hösten) har Oskar gått om Mette med en placering. Annars har det inte hänt mycket, jo Moa och Sofia har bytt plats.
1. Oskar Karlin (1)
2. Mette Petersson (1)
3. Karin Fägerlind (3)
4. Mattias Henriksson (4)
5. Fredrik Holmström (5)
6. Kristoffer Edshage (6)
7. Björn Bängtsson (7)
8. Sofia Andersson (9)
9. Moa Kjellstrand (8)
10 Elina Johnsson (10)
Här kommer Linnédubbeln, två events. Tänk på att sista ord anmälan är ikväll.
Lycka till även denna sista dag på veteran-SM alla Centrumiter!
Nästa helg är Stockholmstävlingarna inställda, men det går att springa t.ex. Linnédubbeln utanför Uppsala istället. För att alla som vill ska kunna ta sig dit är det bra om de av oss som har bil koordinerar samåkning. Hellborg lägger upp Linnédubbeln i kalendern senare ikväll.
Vi sitter nere vid sjön, precis där upploppet börjar.
Jag har plats från gullmars 8:45!
Vi har en plats i vår bil imorgon kl 0745 från Hornstull.

TÄVLINGSARENA
Arena längs vägen mellan Återvinningscentralen och gamla Brännbacken.
ALLMÄNNA FÄRDMEDEL
Roslagsbanan från Östra station till Åkersberga station, buss linje 620/621 mot Norrtälje, 626 mot Linanäs, hållplats Brännbacken, därifrån gångavstånd ca 800 m.
ANMÄLAN via Eventor senast söndag 13/9.
Efteranmälan tävlingsklass senast onsdag 16/9. Efteranmälan, Öppna banor, senast söndag 20/9 kl 09:00. Direktanmälan på arenan …
2 kommentarer (kommentera)
Som ni har längtat! (det krävs sjukdagar för att hinna med den här typen av grejer…)
/ Oskar
2011-04-06 kl 23:10
Som jag har längtat!
/ tallhage
2011-04-06 kl 23:23
Skriv en kommentar!