Många av er har väntat i evigheter på denna dag. Det har varit ett evigt tjatande från vissa håll, ”När kommer närvarotoppen egentligen??”.
Svaret varför det tagit så lång tid är enkel. Det har varit helt otroligt jämt i toppen varför man behövt räkna om ett antal gånger innan resultatet kunde färdigställas. Faktum är att det var så jämt att vi har fler än tio personer på topp tio. Hur det gick till ska jag nu förklara.
På tionde plats hamnade inte mindre än fyra(!) personer! Helt ofattbart, men sant. Dessa tre är Pierre Schamberger, Magnus Grafström, Lukas Polacek och Katarina Svensson. Grattis alla tre!

På åttonde plats träffar vi Björn Bänksson och Al Scherk Rönnols. Hur känns det gössar? Björn först:
– Åtta? Det känns sådär härligt perfekt lagom. Underbart!

Jerk?
– Som träningsansvarig borde jag verkligen ligga med i toppen, men det har alltså dröjt ända tills nu och då en ganska modest placering. Men nu är jag på gång! Sverigelistan och totaltoppen får passa sig.

Kristoffer Lady in Red (tights) Edshage, stadig i närvarotoppen, nu en pinne ner, är det OK?
– RÖSTFUSK! Every vote counts! Remember Palm Beach!
På delad femteplats hittar vi Karin KF Fägerlind och Soffan Soffansson.

KF, tvåa under sommartoppen men nu bara femma. Vad har du att säga?
– http://http://youtu.be/Qe5kg1GdOmc

Soffy, du klättrar hela fyra placeringar under hösten. Bra jobbat! Hur känns det?
– Det känns bra tycker jag. Kanske kan hålla i sig i vår eller det är tanken om inte någon annan ska börja träna super mkt så jag åker ner igen….

Mattias resboss Henriksson och Pette Mettesson delar tredjeplatsen under hösten. Mattias, du tappar förstaplatsen under hösten, hur känns det egentligen?
– Eftersom jag ändå tog hem totaltoppen för 2010 spelar det egentligen inte så stor roll. Det visar att min satsning på att hålla en stabil nivå, och sakta men säkert bli bättre och bättre, har slagit väl ut.

Mette, upp två placeringar under höst, nöjd?
– Efter den här vargavintern har jag nästan glömt bort hur det känns att springa med barmark under fötterna, men jag vet att hösten bara kändes bättre och bättre rent träningsmässigt och säsongen tog slut alldeles för snabbt. Nu ska jag försöka klamra mig kvar på topp 3!

Oskar post-sjukskar Karlin, du har lyckats ta dig hela vägen upp till toppen med Emit. Hur känns det?
– Det känns riktigt bra!! Eller kändes nog. Nu har ju hela vintern passerat och det känns som om hösten förra året ägde rum för flera år sedan. Men jag är nöjd. Det gäller att ligga på topp när det gäller, alltså under tävlingssäsong, så jag är nöjd.

Emit on fire Tallhage, du delar toppen med Oskar. Vad säger du?
– Jag är självklart helnöjd! Att dela platsen med självaste ordförarn’ känns bara extra hedrande. Annars kan det ju bli lite ensamt på toppen. Gott att se att det lönar sig att vara övertänd! Nu undrar jag bara när vi börjar med någon slags ratiotopp (antal träningar/tid i klubben) så att vi som är lite grönare har en chans i totalen?
1. Emil Tallhage (7), Oskar Karlin (6)
3. Mattias Henriksson (1), Mette Petersson (5)
5. Karin Fägerlind (2), Sofia Andersson (nygammal)
7. Kristoffer Edshage (2)
8. Björn Bängtsson (nygammal), Jerk Rönnols (nygammal)
10. Katarina Svensson (9), Lukas Polacek (ny!), Magnus Grafström (nygammal), Pierre Schamberger (ny!)
I totaltoppen (efter hösten) har Oskar gått om Mette med en placering. Annars har det inte hänt mycket, jo Moa och Sofia har bytt plats.
1. Oskar Karlin (1)
2. Mette Petersson (1)
3. Karin Fägerlind (3)
4. Mattias Henriksson (4)
5. Fredrik Holmström (5)
6. Kristoffer Edshage (6)
7. Björn Bängtsson (7)
8. Sofia Andersson (9)
9. Moa Kjellstrand (8)
10 Elina Johnsson (10)
@Malin, då tror jag Motion är det bättre valet för dig. Den går att korta av och har i högre grad stöd av uppfångare och ledstänger än D55-banan.
Åh, tack Johanna! Tror det är syntet och skulle den inte hitta tillbaka är det inte hela världen.
Tack, 4,8 blir bra - kortar av vid behov.
Trist med nya hyggen! Heja er som lägger om stråk och fixar för oss!
En person från Haninge SOK kommer att försöka överlämna ett ullunderställ till någon i Centrum imorgon kväll. Den är egentligen inte min, utan Linnea Börjars, som jag glömde på en tävling härom veckan. Någon som ska till KM i helgen får hemskt gärna ta med den tid så att den kan återlämnas till sin ägare!
Kommer det lite mer info måntro?
Dagens pass: korta intervaller 30/30
15-30 x 30 sek, vila 30sek.
Den här veckan ska vi vässa formen inför kommande sprinttävlingar genom korta intervaller i hög fart. Syftet är att aktivera de snabba muskelfibrerna och ni ska inte känna er slita dagarna efter. Antalet intervaller måste variera beroende …
2 kommentarer (kommentera)
Som ni har längtat! (det krävs sjukdagar för att hinna med den här typen av grejer…)
/ Oskar
2011-04-06 kl 23:10
Som jag har längtat!
/ tallhage
2011-04-06 kl 23:23
Skriv en kommentar!