Måndagsgympa är namnet på centrums cirkelträning inomhus. Tanken är att vi ska stärka våra kroppar under vinterhalvåret så att vi klarar oss skadefria genom den varmare delen av året. Fokus ligger kring ben och bål.
Efteråt bastar vi. Sen äter vi tacos på La Neta.
Resväg: Antingen tar man en promenad från T-centralen över mot stadshuset eller så åker man från T-centralen till Rådhuset och promenerar därifrån. Även några käcka busslinjer passerar.
laddar karta - vänligen vänta...
Jag vet inte om någon väntat på mer inspel från mig, men jag läste också att samåkning rekommenderades och tyckte att det lät bra så. 19 deltagare är ju inte fler på en vanlig helgtävling och där brukar samåkningen numera lösa sig smidigt.
För övrigt så går det ganska tät busstrafik mellan Norrköping och Finspång. Det är banarbete denna helg mellan Norrköping och Stockholm som innebär att tågtrafiken är reducerad, men finns ändå en hel del att välja på. Boka hela resan från Stockholm C, eller ännu hellre från din närmsta SL-station, till Finspång på sj.se
I Finspång behöver du inte sitta kvar på bussen hela vägen till busstationen, utan hpl Gröna vägen, en dryg km promenad från Arena Grosvad, verkar vara närmaste hållplats som inte är påverkad av omlagda körvägar p.g.a. 10Mila.
Toppen Johan, vi hör av oss med lite mer info snart
Vilka har bilar som de tänkt ta? Skriv en kommentar här i så fall! Så vi ser om det finns tillräckligt, eller om vi t.ex. behöver hyra nått
Det blir avresa 09:30 istället. Två platser kvar.
Jag åker bil från Aspudden, kvart i nio tänkte jag. Tre platser finns, intresseanmälan på 0sju09370221.
På första maj finns det långdistans i Sörmland.
ARENA
Mölnbo IP – Vägvisning från väg 57 i Mölnbo. GPS-koordinate:r 59.05481674931196, 17.425301898412215
KOLLEKTIVTRAFIK
SL Ersättningsbuss till Mölnbo station – Avstånd till arenan ca 750 m
ANMÄLAN via Eventor senast onsdag 23 april.
EFTERANMÄLAN via Eventor – senast söndag 27 april. DIREKTANMÄLAN på arenan på tävlingsdagen.
START
Första ordinarie start …
9 kommentarer (kommentera)
Imorgon vickar jag för Oskar! Kom och gympa med mig vetja!
/ Linnea Börjars
2017-03-05 kl 17:43
Jag tar ledigt efter opererad vagel (får inte träna på ett par dagar).
/ Oskar
2017-03-05 kl 23:32
Camilla! och Stina!? Välkomna! Aric verkar inte stå på attendinglistan idag, men det här känns som början på en ungdomssektion, gör det inte?!
/ Linnea Börjars
2017-03-06 kl 12:07
Tack! Om inte mat- och sovklockan fuckar upp kommer vi. Stina kan inte göra plankan än men är taggad.
/ Camilla
2017-03-06 kl 12:47
Utvecklingskurvan är imponerande hos de där små, vid tredje måndagsgympan kunde Aric göra en liten planka! Jag ser ljust på återväxten!
/ Linnea Börjars
2017-03-06 kl 15:19
Bra kväll med jobbiga övningar, bra musik, ovanligt varm bastu, ingen stress till bussen och välavvägda tacos. I sällskap av två Centrum-minisar dessutom!
/ Linnea Börjars
2017-03-06 kl 22:57
Hur klarade Stina sitt första centrum-pass?
/ Mia
2017-03-07 kl 06:14
Ja! Hur gick det för stina i premiären?
/ Sara J
2017-03-07 kl 08:31
Hon var inte jätteimponerad, sov första halvtimmen, sen var hon skeptisk ett tag och grät, men mat och lite småprat i omklädningsrummet gillade hon. Nästa gång testar vi tacos också. Tack Linnea för bra pass!
/ Camilla
2017-03-07 kl 10:28
Skriv en kommentar!