Gävle OK inbjuder till Svenska Cupen i MTBO
Sprint – Lördag 28 augusti 2021
Medel – Söndag 29 augusti 2021
Samling
Rotskärs sporthall, Skutskär. Vägvisning från väg 76.
Efteranmälda lottas in i ordinarie startlista. Direktanmälan på arenan för öppna motionsklasser.
Stämplingssystem
SportIdent AIR+. Hyrbricka finns att hyra. Anges vid anmälan. Endast SIAC-pinne kan användas.
Start
Lördag kl 14.00, öppna-klasser har valfri starttid mellan 14.00 – 15:00.
Söndag kl 10:00, öppna-klasser har valfri starttid mellan 10.00 – 11:00.
Svenska cupen klasserna har startordning enligt SOFT:s seedningsregler.
Terrängbeskrivning
Området består av ett rikt stigsystem av single tracks med enstaka bilvägar som korsar området. Svag kupering. Inslag av tätbebyggt område. Banorna erbjuder hög fart och snabba beslut. Skala, Lördag 1:6000 Ekvidistans 2,5 m, Söndag 1:10 000 Ekvidistans 2,5 m.
Enklare servering, första hjälpen och toaletter. Dusch inomhus samt tillgång till cykeltvätt. Ett fåtal kartställ finns för uthyrning. Kontakta tävlingsledaren. Restriktioner för Covid-19 kan påverka med kort varsel.
D50, 4 startande |
Tid |
Efter |
|
1 | Ulrika Gustafsson, IK Vista | 21:42 | |
3 | Britta Alstad | 23:07 | 1:25 |
Prolog i form av förkortad medel genomförd. Att skriva avklarad kändes överdrivet. Jons beskrivning av terrängen stämde ganska väl. Bäst på trippen hittils var ändå AWEs (aka natträfven) utställning på galleriet i Luleå, slår ett världsarv. Imorgon ska det springas Lång.
Lugn överfart för oss som kom över med båten i natt. Spöregn innan start, men det sken upp precis till start. Långdistans. Kartan var vit brun, mossan var grön. Jättefint! Mycket gropar och sänkor. Mette var bäst av Centrum-löparna. Vi andra kommer igen på medeldistansen på sanddynor i morgon. Stenhård spurtduell mellan mig och Malin :)
Jag saknar också liveblogg! Är det lika fint som arrangörernas officiella inlägg på Instagram?
Ha det så underbart nu allihopa, och lycka till! Hoppas på någon uppdatering på sociala medier under helgen!
Jag vill också springa till Issjödalen!
Trekvällars i år genomförs som tre separata tävlingar. Sammanlagt resultat kommer dock att räknas fram i DH10-21 och priser delas ut i dessa klasser. efter sammanlagda resultet. Dag 1 och 3 är medeldistans, och dag 2 är långdistans. Det går självklart bra att delta på enstaka etapper.
Samling
Strålsjöstugan, Älta: 59.2647650, 18.2023870. …
3 kommentarer (kommentera)
Häng med, finfina tallhedar och tekniskt enkel cykling utlovade! Jag kan erbjuda plats i bil och campingstuga. Och geolisk guidning till Billudden, där Uppsalaåsen stiger upp ur Östersjön, samma ås som vi också (kanske?) springer Lång-KM på :-D
/ Britta
2021-08-15 kl 00:56
Hej Britta!
Jag är ev. lite sugen på att testa köra Svenska Cupen om det fortfarande finns möjlighet att haka på?:)
/ Magnus Yngvesson
2021-08-19 kl 14:15
Hej Magnus! Jag tyckte jag kollade lite då och då, men har missat att du kommenterade. Var ju himla synd… Kul område, sjukt snabbcyklat…Lite för snabbt för en sprint, hann ju inte tänka alls, men medel gick bättre.
/ Britta
2021-08-29 kl 19:22
Skriv en kommentar!