Kvällens pass: Intervallserie
7×90’’/30’’ + 7×70’’/20’’ + 7×15’’/15’’. 3min serievila (joggvila) mellan intervallerna. Fart från miltempo i första serien, 5000m-tempo i andra, och 3000m tempo i sista.
Tre serier med ~7 intervaller var. Första serien består utav 90’’ löpning med 30’’ vila, andra 70’’ löpning med 20’’ vila, och sist ut 15’’ löpning med 15’’ vila. Mellan serierna joggar vi 3min. Det ska finnas en progression mellan serierna där den första serien (90/30) springs i miltempo, den andra (70/20) i 5000m-tempo och den sista (15/15) i 3000m-tempo.
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (traning@centrumok.se) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor anpassade efter underlaget på fötterna!
Nummer till vaktmästare: 0739219068
Jag ska på ett barnkalas på eftermiddagen på lördag, åker direkt efter det från Huddinge runt 17 om någon vill åka med.
Ja jag kommer stå på Klarabergsviadukten och vänta på den lördag morgon! Karin F tar du med den hemmasydda Centrumflaggan igen?
Går inte vår chartrade buss från Rättbuss i år?
Tror inte det kommer någon info utan att det är upp till var och en. Kanske kan någon teknisk skapa dokument för samordning att lägga upp i chatten?
När kommer info om samåkning?
På första maj finns det långdistans i Sörmland.
ARENA
Mölnbo IP – Vägvisning från väg 57 i Mölnbo. GPS-koordinate:r 59.05481674931196, 17.425301898412215
KOLLEKTIVTRAFIK
SL Ersättningsbuss till Mölnbo station – Avstånd till arenan ca 750 m
ANMÄLAN via Eventor senast onsdag 23 april.
EFTERANMÄLAN via Eventor – senast söndag 27 april. DIREKTANMÄLAN på arenan på tävlingsdagen.
START
Första ordinarie start …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!