Helgen den 29-31 augusti blir det sommarläger i fjällmiljö för nybörjare, ganska nya, veteraner, unga, gamla – Alla!
Vi har hyrt Fjällgården i Trillevallen, totalt 42 bäddar, bastu, relax, samlingslokal och inte minst ett stort kök. Mer info om Fjällgården här. OBS: Vi måste bli minst 20 pers för att få hyra hela Fjällgården!
Det blir flera träningspass, bastu, bad, Livelox, härligt häng mm. Maten fixar vi själva i dom matlag som TräK delar in oss i. Du kan delta 1, 2 eller alla 3 dagarna. Alla träningar sker i anslutning till Fjällgården, inga transporter under själva lägret.
Priset för boende, mat och kartor/övningar blir ca 900 kr per person (barn något billigare).
Preliminärt program
Fredag
Ankomst
Nattorientering. Det kommer inte vara speciellt mörkt, och det går även att köra banan tidigare.
Middag när alla är i mål
Lördag
Frukost
Långt orienteringspass, till stor del på kalfjället!
Sen lunch
Teknikpass, flera svårighetsgrader för att passa alla
Middag
Livelox och trevligt häng
Söndag
Frukost
Orienteringspass med tävlingsinslag
Lunch
Utcheckning och hemresa
Bonusträning
Vi diskuterar möjligheten för dom som är intresserade att ta sej till ett jättefint ställe och springa på Sveriges mäktigaste terräng/karta. Det innebär buss från Trillevallen till Vallbo på morgonen och därefter en lång löptur till Issjödalen. Buss åter på eftermiddagen. Om detta sker på fredagen så inkräktar det inte på lägerprogrammet. Skriv en kommentar nedan om du är intresserad.
Anmälan läger
Här anmäler du dej till lägret.
Absolut senaste dag för anmälan är 13 juli, men anmäl dej väldigt gärna långt tidigare (nu!) så att vi ser att vi blir tillräckligt många!
Resa
Anmäl dig i den särskilda anmälningstråden senast måndag 7 juli. Tågbiljetterna är ej ombokningsbara. Resan kostar c:a 1500-2000 kr t/r beroende på resealternativ och hur mycket priserna hinner röra sig till bokning.
Det är alltså separat anmälan till den gemensamma tågresan. För deltagande i lägret, läs under rubriken Anmälan läger ovan.
Länstrafikbussen stannar i Trillevallen vägskäl, en dryg km promenad på asfalt och grusväg till hotellanläggningen. TräK kommer om möjligt att skicka ut någon som möter upp och hämta bagage med bil. Bussen i Hem alt 1 svänger däremot upp till hotellet.
Dit alt 1
Nattåg torsdag 28 augusti i 2:a klass sovvagn
Avgång kl. 19:54 Stockholm C – Undersåker stn, byte till länstrafikbuss. Ankomst Trillevallen vsk kl. 08:28 fredag morgon.
Dit alt 2
Dagtåg fredag 29 augusti
Avgång kl. 07:55 Stockholm C – Undersåker stn, byte till länstrafikbuss. Ankomst Trillevallen vsk kl. 16:23.
Hem alt 1
Kvällståg söndag 31 augusti
Buss + tåg avg. kl. 16:00 från Trillevallen. Ankomst Stockholm C kl. 23:55.
Hem alt 2
Nattåg söndag 31 augusti i 2:a klass sovvagn
Länstrafikbuss + tåg avg. kl. 19:03 från Trillevallen vsk. Ankomst Stockholm C kl. 06:05.
För den som vill åka på andra tider, och t.ex. kombinera lägret med fjällvandring, så går det fint att anmäla sig till den gemensamma resan enbart i ena riktningen.
Prolog i form av förkortad medel genomförd. Att skriva avklarad kändes överdrivet. Jons beskrivning av terrängen stämde ganska väl. Bäst på trippen hittils var ändå AWEs (aka natträfven) utställning på galleriet i Luleå, slår ett världsarv. Imorgon ska det springas Lång.
Lugn överfart för oss som kom över med båten i natt. Spöregn innan start, men det sken upp precis till start. Långdistans. Kartan var vit brun, mossan var grön. Jättefint! Mycket gropar och sänkor. Mette var bäst av Centrum-löparna. Vi andra kommer igen på medeldistansen på sanddynor i morgon. Stenhård spurtduell mellan mig och Malin :)
Jag saknar också liveblogg! Är det lika fint som arrangörernas officiella inlägg på Instagram?
Ha det så underbart nu allihopa, och lycka till! Hoppas på någon uppdatering på sociala medier under helgen!
Jag vill också springa till Issjödalen!
En sommarfavorit under tre dagar.
EVENT PROGRAMME
Jun 27
14:00 Shortened long distance race near Užava (M21E, W21E – WRE middle distance)
20:00 Opening Ceremony, Day 1 prize-giving, followed by Karaoke
Jun 28
11:00 Middle distance race near Cirpstene (M21E, W21E – WRE middle distance)
20:00 Day 2 prize-giving, followed by Open-air party
Jun 29
10:00 Middle distance race …
21 kommentarer (kommentera)
Wooooooooooop!
/ Oskar
2025-02-20 kl 14:55
Är det chans att springa bort sig legendariskt i fjällmiljö? Ja det är det! Kvar på fjället 2025!
/ Kristin Karlsson
2025-02-26 kl 02:25
Jajamen!!
/ Oskar
2025-02-26 kl 09:03
Nu finns mer info om en av sommarens höjdpunkter! Gå in och anmäl er, redan nu! Vi ses i Trillevallen!
/ Per-Anders
2025-05-29 kl 09:32
Det här lär ju bli himla trevligt! Jag kommer nog inte veta status på mitt knä förrän O-ringen men jag anmälde mig till detta ändå.
/ Henning Sköldvall
2025-06-04 kl 18:18
Glöm inte att även anmäla er i Eventor!
/ Per-Anders
2025-06-04 kl 20:49
Några dagar senare så har Länstrafiken Jämtland lagt ut sina hösttidtabeller till bokning, så därmed är anmälan till den gemensamma tågresan öppen. Den görs i en särskild forumtråd, samma upplägg som för Grönklittsresorna.
Anmälningsstopp för tågresan är 7 juli, men precis som för lägret så uppmanar jag till tidig anmälan. Då kan jag göra en tidigare första bokning vilket ger bättre pris och mindre risk att något alternativ blir helt fullbokat.
/ Mattias Henriksson
2025-06-11 kl 21:55
Så bra med en extra semesterhelg när sommaren lidit mot sitt slut!
/ Oskar
2025-06-14 kl 20:35
Innan jag väljer tåg, om man tar nattåget hem, kommer vi behöva utrymma stället redan efter lunch? Vad ska vi göra då fram till nattåget?
Samt fråga två: sovvagn vs liggvagn, är det någon anledning till det ena framför det andra?
/ Oskar
2025-06-16 kl 23:57
Jag valde sovvagn för den gemensamma resan av ett antal anledningar.
* 3 bäddar per kupé istället för 6, vilket innebär att det sannolikt blir färre tomma platser när vi bokar hela kupéer för Centrum. Jag hade förstås kunnat lägga upp liggvagn och sovvagn som två separata alternativ, men men då blir det ju ännu fler tomma bäddar.
* Mycket högre komfort på bädden för en prisskillnad på ett par hundralappar. Fyller vi inte riktigt kupéerna så blir prisskillnaden ännu mindre, se punkten ovan. För 15 år sedan brukade vi boka liggvagn, men vi har ju flera gånger tidigare konstaterat att den genomsnittliga Centrum-resenären numera gärna betalar lite mer för ett bekvämare alternativ.
* Liggvagnarna saknar AC, vilket de flesta sovvagnar har. Även i slutet av augusti kan det bli ganska varmt ombord om solen gassat över Hagalund under dagen.
Fördelen med liggvagn förutom något lägre pris är väl just att det blir mer socialt och rymligare för kupéhäng med 6-bäddskupéer. Finns det en överväldigande majoritet för att byta resealternativet till liggvagn så kan jag förstås göra det.
/ Mattias Henriksson
2025-06-17 kl 08:41
TräK får kommentera exakt vad som gäller för boende och aktiviteter under eftermiddagen, men jag tror att kvällståget hem alt 1 är det som de flesta kommer att välja. Nattåget i hem alt 2 är mer tänkt som reservalternativ om det för någon inte funkar att anlända Stockholm C strax före midnatt.
/ Mattias Henriksson
2025-06-17 kl 08:45
Vilken fantastisk lyx för Centrum att ha Mattias som reseplanerare. Koll på allt!
/ Annica Sundeby
2025-06-17 kl 09:57
Tack Mattias! Jag kollar hur länge vi kan vara kvar på Fjällgården på söndagen.
/ Per-Anders
2025-06-17 kl 13:16
Svar från Trillevallen: ”I dagsläget så är det ingen som kommer och checkar in efter er. Skulle det boka på så har de incheckning från kl 15 men det vet vi ju först när det närmar sig. Hur länge skulle ni vilja stanna?”. Hur länge vill nattågsresenärerna vara kvar i Fjällgården?
/ Per-Anders
2025-06-18 kl 08:59
Är absolut intresserad av lång löptur till Issjödalen på fredagen!
/ Mette
2025-06-18 kl 11:11
Anslutningsbussen till nattåget går ju bara tre timmar senare än bussen till kvällståget, och då lär väl alla som kör bil dragit hemåt, så strax efter 18 är det väl dags för ev. nattågsresenärer börja plocka ihop och gå mot busshållplatsen.
Men även om ni måste lämna Fjällgården tidigare så är ni ju gäster på anläggningen, och kan hänga i lobbyn på högfjällshotellet och lämna bagage där?
/ Mattias Henriksson
2025-06-18 kl 13:28
Vill ni ha en riktigt smaskig långpanna på fredagen så rekommenderas ungefär denna rutt. Går förstås att ta buss från Vålådalen (östra eller västra) också om en vill korta av lite, men att följa Vålån tillbaka är riktigt fint!
/ Ågren
2025-06-18 kl 17:38
Tack för klargörandet Mattias! Jag åker alltid liggvagn och aldrig förstått poängen med sov men givetvis rättar jag mig i ledet och tar det som erbjuds!
Det låter också som att det blir kvällståg hem för allihop.
/ Oskar
2025-06-18 kl 19:07
Jag är också intresserad av en lång löptur till Issjödalen.
/ Petter Wikström
2025-06-27 kl 08:48
Glöm inte att anmäla er till sommarens bästa läger!
/ Per-Anders
2025-06-27 kl 09:51
Jag vill också springa till Issjödalen!
/ Jonathan Svensson
2025-06-27 kl 12:15
Skriv en kommentar!