Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

21/2 Träningskommittén informerar

På tisdagkvällen hade träningskommittén möte hemma hos Lena som fettisdagen till ära bjöd på semlor! Två nya medlemmar introducerades i konsten att planera och skapa givande arrangemang för Centrums medlemmar: Jonas Halai och Daniel Lennartsson.

Träningskommittén 2012:
• Jerk Rönnols är sammankallande för kommittén, är huvudansvarig för fysträningarna och ansvarar för bokningar av omklädningsrum.
• Lena Öhman är huvudansvarig för teknikträningarna.
• Emil Tallhage dras av långvariga skadeproblem men kommer ändå kunna hjälpa till med viss del av fysträningarna.
• Jonas Halai kommer att hjälpa till med träningar, samt även ha viss kontakt med andra klubbar för att vissa teknikträningar och träningsläger.
• Daniel Lennartsson kommer främst hjälpa till med teknikträningar och fungera som en stödperson för de som är ovana vid att arrangera teknikträningar. Huvudansvarig för web.

Om träningsplaneringen
Vårens träningsschema planerades utefter tävlingssäsongen och det som Centrum vill satsa på. Målet är att hitta den bästa balansen så att träningarna gynnar så många som möjligt: både nybörjare och de mer erfarna i klubben. Detta gäller naturligtvis både orienteringstekniskt såväl som löpfysiskt. Dessutom har träningskommittén i uppgift att fördela delar av träningsansvaret på klubbens medlemmar och sköta det administrativa kring träningsverksamheten.

Mötesrapport
Vi gick igenom träningsschemat för våren, det sträcker sig fram till Jukola i mitten av juni. Som tidigare år kommer vinterträningen fortsätta till tävlingssäsongen, där vi anpassar träningarna mer efter tävlingar och dagsljus på kvällarna, dvs orienteringsträning i dagsljus på tisdagkvällarna och Centrumsöndagarna när vinterserien slutar. Vårens stora fokus är stafetterna 10MILA och Jukola – utan att för den sakens skull glömma bort våra nybörjare och andra som inte har för avsikt att springa dessa tävlingar. För att få god kvalitet på träningarna kommer vi försöka att ha varannan/hälften av teknikträningarna i en skog längre bort för att få orientera i ”ny” terräng.

Vad som kan förbättras
Under hösten och även vintern har deltagarnivån på träningarna varit mestadels hög, vilket naturligtvis är roligt. För att bibehålla den höga aktiviteten krävs att vi fortsätter med roliga och bra träningar. Mycket hade fungerat bra, med några undantag. Några saker vi diskuterade som kan bättras är:

– Tydligare information av den träningsansvarige vad som är målet med övningarna, gäller inte minst på teknikträningarna. Se även PM för teknikträningar i forumet.
– Teknikträningar bör erbjuda tre svårighetsnivåer: blir det för svårt är träningen mindre givande.
– Viktigt att före träningen skriva upp de deltagande, samt att pricka av att alla kommit tillbaka!
– Problem med att få folk att arrangera teknikträningar pga att det är svårt och krångligt ska minskas, bl a genom att Daniel agerar ”stödperson” och hjälper till med förberedelser.
– Inköp av några små förbandsväskor så att det alltid finns till hands på träningarna.
– Några teknikträningar kommer rikta sig extra till nybörjare som hjälps vid sidan av ordinarie träning – de ska känna sig väl introducerade och vilja återvända till Centrum!
– Fler fysträningar kommer gå i skog under orienteringssäsongen/barmark, samt fler fysträningar med karta i hand (tex enkel sprint).
– Viktigt att vi värmer upp ordentligt och delar upp oss i grupper där det krävs för att alla ska hålla ett tempo de klarar.

Nyhet: Träningskommittén testar!
– Vi kommer vid några träningstillfällen varje säsong ha olika konditionstester – t ex Coopertest (se filmklipp här nedan), maxpulstest och skogsbana – för de som vill se sin fysiska utveckling. Det är bra att göra detta i grupp då det är svårt att ”pressa sig lite extra” när man springer själv. Antingen kommer vi att lägga dessa utöver vanliga träningsschemat (t ex en måndag) eller på en fystorsdag – med möjlighet att träna ”vanlig” löpning för den som hellre vill det.


Coopertest #1 december 2008

Coopertest #2 maj 2009

Inlagd: 22 februari 2012, 13:24
Ändrad: 09 juli 2012, 12:50


3 kommentarer (kommentera)

  • Läs här om träningsvåren 2012!

    (Glöm heller inte att rösta i ”Veckans fråga” här till höger.)

    / DanïeL
    2012-02-22 kl 16:29

  • Låter bra, särskilt fysträning med karta i hand (för min personliga utveckling iaf).

    / jorrit
    2012-02-22 kl 21:24

  • Härligt!! Underbar läsning.

    / Oskar
    2012-02-23 kl 10:13

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

NÄRMAST PÅ GÅNG

Sunday 21 June

  • Deltagare
  • Martin Lerjen

Idreveckan 1

Fjällorientering + 3-dagars.

Idrefjällveckan 2026 inleds söndagen den 21 juni med en nationell tävling i långdistansorientering på Himmelsfjäll (Hemmeråsen) och vi fortsätter sedan på måndag den 22 juni med den första etappen av Idrefjällveckans 3-dagars där vi erbjuder alla deltagare en extraordinär orienteringsutmaning i samma terräng som användes under World Cup …

Läs mer

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Kristoffer Edshage
  • Camilla Jakobsson
  • Gro Dahlbom
  • Therese Bergstedt
  • Simon Bohman
  • Malin Sundeby
  • Petter Wikström
  • Marcos Vicente Herranz
  • Martin Lindvall
  • Johanna Bergmark
  • Anders Wigren
  • Mattias Joëlson
  • Anton Karlsson

25/6: Våravslutning i Hammarby sjöstad 14

  • Deltagare
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck

29/6: 5 Days Italy 2

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Britta Alstad
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Johan Dahlin
  • Mattias Joëlson

29/6: Trekvällars 1 medel 7

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Britta Alstad
  • Petter Wikström
  • Thomas Karlsson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Mattias Joëlson

30/6: Trekvällars 2 lång 6

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Britta Alstad
  • Thomas Karlsson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Johan Dahlin
  • Mattias Joëlson

1/7: Trekvällars 3 medel 6

  • Deltagare
  • Mette Brolinson
  • Kristoffer Edshage
  • Elina Johnsson
  • Therese Bergstedt

3/7: KĀPA 2026 4

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

3/7: Eskilstuna weekend 1

  • 0 Deltagare

4/7: Gotlands 2-dagars 0

  • 0 Deltagare

7/7: Gotlands 3-dagars 0

  • 0 Deltagare

10/7: Grövelsjöorienteringen 0

  • Deltagare
  • Henrik Hellborg
  • Anders R
  • Olof Lethagen

10/7: Hallands 3-dagars 3

  • 0 Deltagare

13/7: Österlens 3-kvällars 0

  • Deltagare
  • Thomas Karlsson

15/7: Skärgårdssprinten 1

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Mette Brolinson
  • Karin Gillberg
  • Henrik Hellborg
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Olof Lethagen
  • Jon Lindmark
  • Oskar Hermansson
  • Per Ljung
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby
  • Stefan Persson

20/7: O-Ringen Göteborg 2026 16

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

27/7: OK Hällens 3-kvällars 1

  • Deltagare
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Erika Lindholm
  • Anders R
  • Linnea Börjars
  • Oskar Hermansson
  • Fredrik Åkerlind
  • Ines Lindholm

2/8: Torp of Tenala – Sommarträningsläger i Finland! 8

  • Deltagare
  • Kristoffer Edshage
  • Moa Kjellstrand

8/8: WMOC Polen 2026 2

  • Deltagare
  • Britta Alstad

15/8: Svenska cupen MTB-O Uppsala 1

  • 0 Deltagare

15/8: Täbydubbeln lång 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet