På söndag är det Centrums första träning, och den är öppen för alla, bra som dåliga, snabba som slöa!
Vi möts hemma hos mig klockan 12 för att jogga lite lätt ner till vår hemmaskog Långholmen där jag lagt en specialbana. Eller, det är inte någon bana utan det är så att jag kommer ha ungefär 10 olika kartor där nere med en kontroll per karta. Alla kartor kommer ligga i starten och man tar en karta i taget och springer till den kontrollen och sen tillbaka till start och byter till annan karta. Och så håller vi på så i en timme eller nåt (valfritt). Genom att göra det på detta sätt får alla den träning de orkar med plus att jag slipper lägga 10 olika banor.
Efter träningen går vi hem till mig och duschar/badar badkar i nere i bastun, som tyvärr är trasig för tillfället! Det finns flera duschar och badkar så det ska nog gå bra. Vill man duscha hemma så är det också ok!
Alltså, 12.00 hos mig Oskar. Lundagatan 49 (pricken på kartan ovan). Ring mig för portkod: 0706 000 313.
Välkomna!
Så roligt att dom var där. Det var jättekul i snön!
Ja precis vi valde att ställa in igår!
Jag känner mig inte helt kurant sen i torsdags och behöver nog vila inför Grönklitt = läge att ställa in?
Bevakning av orienteringstävlingar är vi inte bortskämda med i Stockholm på den nivån som lokaltidningarna ute i landet håller. Men Mitti har i alla fall skrivit en liten trevlig artikel om Attundas Stockholm by night.
Jag kan försöka komma förbi ditt kontor i Gamla stan

OBS, Tävlingen ställs in pga snöläget och få anmälda deltagare. Nästa Nattugglan blir av 18e februari, välkomna!
Plats
Tullinge SK.s klubbstuga vid Brantbrinks IP längs Flottiljvägen i Tullinge.
Kommunalt
Buss 721 från Tullinge stn. Hållplats Brantbrink.
Anmälan via Eventor senast SÖNDAG 18.e januari.
Start
Funktionär finns på plats från 17.00. Gemensam start för samtliga kl 18.45 Avstånd …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!