Hej, imorgon tänkte jag, Joel, Mette och Anna (Larsson) åka på orienteringen som är i Tyresta nationalpark. Vi kommer alla springa öppna banor och om det är någon som vill följa med så säg till eftersom vi måste bestämma antal bilar vi ska ta, eftersom det går halvbra att ta sig dit kommunalt:
Buss 839 går en gång per timme från Handenterminalen. Avstigning vid hållplats Högstavägen. Härifrån är det 11 km till TC. Vi uppmanar alla bilförare som har plats i sina bilar att erbjuda ”lift” för orienterare som kommit med buss till Högstavägen. Bussåkare – gå in på Högstavägen och visa att Ni vill lifta. Ring 0709 699279 om det inte lyckas så försöker vi ordna hämtning.
Ok Olle. Så du ska alltså inte åka med mig?
Update: Jag åker med Svartz, topp!
Har någon plats i bil ut? Jag kan hoppa på i Alvik, Brommaplan eller nåt sånt. Messa gärna 0709555730.
Annars tar jag SL, behöver nog gå igång kroppen en del ändå.
@Moa, Arvid och Klara - kolla messenger för förslag på upphämtningsplats och tid!
Ok Arvid!

Arena
Norrby-Hogsta, Lovön (GPS: 59.33579, 17.83545).
Kollektiva färdmedel
Buss till Kanton. Därefter 3 km promenad till arenan, alternativt lifta med första bästa orienterare som passerar.
Lag
D21
Moa Kjellstrand
Karin Hagwall
Klara Alm
D150
Camilla Jakobsson…
2 kommentarer (kommentera)
Hur gick det, hur gick det?
Kan för övrigt meddela att jag är uppe i fjällen med fyra starka centrumorienterare 21/8. Går det att skjuta på sprint-KM en vecka? Ni kanske kan köra ultralång-KM istället 21/8.
/ peter
2007-08-13 kl 16:42
Jo, det blir nog framskjutet lite. Återkommer med mer info.
/ Oskar
2007-08-14 kl 09:35
Skriv en kommentar!