Under dagarna jag låg hemma i feber och inte ville sova började jag skissa på centrumok.se anno 2008. Ni som är nya i klubben kanske inte vet att klubbens hemsida har redan sett tre olika skepnader, men nu är det alltså dags igen. Varför? kanske någon undrar. Jo, därför det är dags att göra oss oberoende av Facebook. Det finns en hel del jävligt bra grejer med Facebook och det finns också en del dåliga; vi har kommit fram till att de dåliga väger över de bra och kommer därför avveckla centrum på facebook. Gruppen kommer finnas kvar, men alla events och kommunikation kommer ske via mail och på hemsidan istället. Den största anledningen till beslutet var faktiskt att det blev varken det ena eller det andra när vi fanns på två ställen samtidigt. Man visste inte riktigt var man skulle kommentera…
Men en sak som är väldigt bra med Facebook är ju möjligheten att visa att man kommer komma på en träning, och det är en funktion som vi ska ta med oss till centrumok.se! Dock blir det inget ”maybe”.
Ovan ser du en förminskad bild av en skiss jag gjort. Den är inte helt klar ännu men börjar ta sin rätta form tycker jag. Jag försökte så länge jag kunde behålla loggan i just centrum, men jag vet inte, det blir fan inte snyggt när den är i mitten. Allt haltar då. Anyway, klickar ni på bilden kommer ni till en sida med skissen i full storlek.
• Vänsterspalten är tänkt ska innehålla alla nyheter och saker som är på gång. Tex resultat, tävlingar och andra nyheter.
• Mittenspalten innehåller endast aktuella träningar och information om dessa, samt möjligheten att visa att man tänker komma. Det ska inte vara ett krav att man anmäler sig, men det underlättar den ansvarige rejält då denne får ett hum om hur många kartor som ska ritas etc.
• Högerspalten innehåller kalendern, de senaste bilderna taggade med centrumok från Flickr, samt lite annat.
• Högst upp i den svarta rymden visas de senaste foruminläggen.
Det jag vill nu är att ni kommer med konstruktiv kritik och förslag på förbättringar, nya funktioner eller bara hejaheja-rop. Tack!
MVH Ordförarn
Inställt står det nu i Eventor, bara tre dagar efter att inbjudan lagts upp. Tufft att vara arrangör!
Tar med Stina! Det blir 10-årsjubileum för Centrumjubileer för hennes del. @Alex - låter som en bra plan att glida in på efterfesten :)
Nein
Det skulle vara riktigt bra om vi kunde få in en yngre herre (max H14, eller H16 om orange bana funkar) till laget! Har du eller är du bekant med en sån som skulle gilla att göra en historisk insats, hör av dig!
Om någon fler vill anmäla sig så är det sista chansen idag! Gäller även ni som inte är anmälda i eventor men bara här.
Plats denna vecka: Milstensvägen 68 i Sundbyberg.
Inbjudan
Vad är Luffarligan?
Orientering på onsdagförmiddagar lite här och var runtom i Stockholm. Vanligtvis Bana A-D där A är längst på cirka 5 km. Anmälan och betalning görs på plats.
Luffarligans hemsida
11 kommentarer (kommentera)
hejaheja!
/ Lotta
2008-04-08 kl 22:08
Snyggt!
/ Mattias Henriksson
2008-04-08 kl 22:54
– Bra med Flickr-länk!
– Bra om kalendern är länkad till respektive eventbeskrivning. Så att inga event ”försvinner” för att det inte är det första man ser på sidan (fast det har vi ju redan snackat om Oskar …)
– Kul att vi samlar all information på en sida!!!
/ Fredrik
2008-04-09 kl 08:30
Håller med Fredrik. Och vill lägga på några Heja!
Heja! Heja! Heja!
/ peter
2008-04-09 kl 16:04
Verkar grymt. Tycker det är bra att vi skippar Facebook och låter hemsidan bli mer levande. Ska fundera på förbättringar men kommer inte på något just nu.
/ Joel
2008-04-09 kl 17:40
Tycker dessutom att det vore bra om man själv kunde redigera sin personliga profil. Jag har en ny favoritplats t. ex …
/ Fredrik
2008-04-10 kl 22:58
Ny dezign:
http://www.flickr.com/photos/oskarlin/2403471563/sizes/o/
/ Oskar
2008-04-10 kl 23:23
Bra idé fredrik. Jag tror jag ska göra alla medlemmar till högsta admin så att vem som helst kan ändra i vilken text som helst. Blir lite wiki över det – I like.
/ Oskar
2008-04-10 kl 23:24
Ännu en ny. Den gamla navigationen var ju precis som DN.se, går ju inte att ha!
Men det som är mest intressant är nedfällnings-mojängen för träningarna. Man fäller alltså fram den träning man vill kolla på. Alla träningar inom 30 dagar ska finnas med. Vissa kanske har väldigt tunn info, men den info som finns ska ligga ute… och så fyller man på när man har mer info. BRA VA?
/ Oskar
2008-04-11 kl 01:01
Att alla kan ändra allt tror jag inte är en så bra idé dock …
Upplagt för missförstånd!
/ Fredrik
2008-04-11 kl 11:30
Alltså det blir ju så att folk ändrar det som de behöver ändra.
/ Oskar
2008-04-11 kl 12:01
Skriv en kommentar!