Som ni kanske har märkt så har mittenspalten förändrats lite under dagen. Jag har gjort om den så att den dels kommer i rätt ordning (kan va bra..) och dels gjort den mer kompakt (utan tumnagelbilder och text) med datum, rubrik och attendingfunktionen. Jag vet inte hur ni gjorde, men jag läste aldrig den där korta texten som var avhuggen, utan jag gick alltid in på sidan för att läsa hela artikeln.
Jag har även lagt in en liten bakgrundston som visar vad för typ av event det är. grönt för tävling, blått för annat och gamla vanliga grått för träning.
Man kan också filtrera de olika event-typerna genom att högst upp klicka för t ex tävling och då visas bara tävlingarna i listan.
Hör av er om ni hittar några buggar.
En bugg jag jobbar på är den att högerspalten ramlar ner sist på undersidorna i Internet Explorer på PC. Min lösning på det: Skaffa Firefox eller Safari ni som har pc…
När kommer lagen? (Frågar åt en kompis….)
Vi springer dessa intervaller på platt grusväg. 30 repetitioner. Vi ses!
Här kommer Linnédubbeln, två events. Tänk på att sista ord anmälan är ikväll.
Lycka till även denna sista dag på veteran-SM alla Centrumiter!
Nästa helg är Stockholmstävlingarna inställda, men det går att springa t.ex. Linnédubbeln utanför Uppsala istället. För att alla som vill ska kunna ta sig dit är det bra om de av oss som har bil koordinerar samåkning. Hellborg lägger upp Linnédubbeln i kalendern senare ikväll.
Vi sitter nere vid sjön, precis där upploppet börjar.

Kvällens pass: 30/30
15 – 30 x 30 sek, vila 30 sek.
Vi vässar formen inför Natti Natti genom att köra några korta och snabba intervallet. Målsättningen är att aktivera kroppen och göra den redo för att springa snabbt.
Snabba korta intervaller är perfekta för att träna upp kroppens snabba muskelfibrer så att …
3 kommentarer (kommentera)
Varför grått på träning – så roligt som vi har det borde det vara kärleksrött på träning och solgult på tävling! ;-) Men grönt duger bra det också. Gillar ändringarna på sidan, mkt snyggt. Skönt att man har mac också så slipper man buggarna. Ser grymt bra ut även på iPhone. Yay!
/ Mette P
2008-09-15 kl 21:27
Problemet med högerspalten verkar bara uppstå om man har för låg upplösning. Jag kör IE på PC med 1280×1024 och det funkar fint.
/ Mattias
2008-09-20 kl 21:35
Ah, well, det kan bero på att jag åtgärdat problemet! hehe
/ Oskar
2008-09-20 kl 23:57
Skriv en kommentar!