
Nu är det igång och tävlingen i tävlingen började med en rafflande toppstrid som krävde tre decimaler för att skilja topp-kvartetten åt, men det visade sig att gammal är äldst då Karin Gillberg tog hem första etappen. Hon hade även bäst placering i sin klass – grattis Karin!
Centrums Centrum blev idag Kristoffer Edshage och Elina Johnsson – grattis!
Centrums Centrum är beräknad på vem som är närmast medeltiden inom resp. klass och det var ju ganska givet att Bockstensmannen skulle ta hem den pokalen. Frågan är nu om hon ska ersätta sitt löparknä med en påle eller inte… Spänningen är olidlig!
Alla sju lagen kom runt! Så bra jobbat av alla. Och en kandidat till årets bom av en oväntad löpare. Ett silver och ett brons är till gubbarna!
Välkomna alla barn nästa lördag! Anmäl er gärna senast torsdag och skriv en kommentar om vilken bana, så vi vet hur många kartor vi ska skriva ut :)
Vi träffade en kvinna som hävdade att hon hade lärt dig att orientera Oskar.
Extremt avundsjuk på alla er som varit ute och sprungit idag! Har ni några bilder, skicka!
Centrumjacka M upphittad.

Arena
Norrby-Hogsta, Lovön (GPS: 59.33579, 17.83545).
Kollektiva färdmedel
Buss till Kanton. Därefter 3 km promenad till arenan, alternativt lifta med första bästa orienterare som passerar.
Lag
D21
Moa Kjellstrand
Karin Hagwall
Klara Alm
D150
Camilla Jakobsson…
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!