
Pannlampsrave/mängd. Starten för veckans rave blir Frescatihallen ute på Universitetet. Vi joggar runt i Lill-Janskogen. Alla kommer få en rykande färsk karta att följa med på!
Lugna gruppen leds av Karin Fägerlind.
Om intresse finns springer vi i lugnt tempo cirka 5 km.
Därefter 20 min frivillig styrkegympa.
OBS! Lampa är ett måste i långsamma gruppen, eftersom man kan anta att det är färre bland oss som har riktigt bra lampor som lyser upp för fler. claes ohlsson duger, men helst bättre. Jag har en Claes O. att låna ut.
Mindre lugna gruppen leds av Oskar Karlin
Vi siktar på att vara ute 1:20 och vi kommer ta det lugnt, inga tjurrus upp för bergen utan jämn och fin puls ska det vara. Vi kommer plocka in lite moment att hålla fart oavsett terräng också.
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Samlingsplats
Myrestad. Ca 5 km nordväst om Brösarp. Vägvisning från riksväg 19 norr om Brösarp.
Anmälan senast söndagen den 5 juli i Eventor.
Efteranmälan senast lördagen den 11 juli i Eventor. Öppna klasser, antingen på Eventor fram till efteranmälan eller på arenan.
Start
Första start för åldersklasser 17:30, efteranmälda startar före. Fri …
17 kommentarer (kommentera)
Dubbel biff den här gången också! Spännande!
/ Oskar
2009-11-23 kl 10:03
Är det någon som möjligtvis har en ”stor” lampa att låna ut? Sitter bara inne på en liten diod..
/ Kattis S
2009-11-23 kl 17:29
Ni får lunka ut mig och mitt återfall i förkylningsvärlden!
/ Jakob L
2009-11-23 kl 18:59
Kattis, jag kan ta med en extra diodlampa så har du åtminstone två!
/ Oskar
2009-11-23 kl 21:17
Tack Oskar men det är lugnt! Jag kan ta emils avlagda om det är så!
/ Kattis S
2009-11-24 kl 01:35
Hinner inte vara med ikväll. Segt!
Om någon behöver låna lampa så är jag hemma på Sveavägen 122 det är bara och komma förbi och hämta. Nyladdad och klar.
Synd att missa Oskars och Joels senaste alster. Ha så kul! UK
/ Jonas Nylund
2009-11-24 kl 17:26
Tack för ett mkt bra rave, precis vad jag behövde! Hade inte alltid järnkoll på kartan, men hängde med hyfsat vilket var superbra övning.
En liten önskan inför kommande rave – snälla, snälla kan vi inte ha åtminstone 10 min i uppvärmningstempo utan backintervaller…
/ Mette
2009-11-24 kl 23:37
Håller med föregående talare om allt (utom att denne hade hyfsad koll på kartan, vilket jag saknade i långa perioder).
/ Björn B
2009-11-24 kl 23:48
Tack för ikväll! Jag tycker att planlöst irrande på en karta tillhör en av de bättre träningsformerna. Känns fint att komma tillbaka till sånt.
Hoppas ni hittade hem utan mig.
/ jerk
2009-11-25 kl 00:21
Mette, vi hade ju lugn uppvärmning idag ju!!
/ Oskar
2009-11-25 kl 00:29
Svar nej.
/ Fredrik
2009-11-25 kl 00:33
Yepp, detta är vad som gör hösten perfekt!
/ Soso
2009-11-25 kl 02:05
@Oskar: tempomässigt ja, höjdkurvemässigt nej. Tants stela leder och muskler klarar inte fler än två höjdkurvor i taget de första 10 minuterna av ett pass. Då får jag drömska tankar om att anmäla mig i D35 nästa år…!
/ Mette
2009-11-25 kl 12:24
Ps – bilden till det här passet är så hysteriskt bra. Jag kan inte låta bli att skratta varje gång jag ser den. Om jag bara hade sett bilden hade jag nog tyckt att den var lite småkul, som temabild för ett rave är den fantastisk!
/ Mette
2009-11-25 kl 12:26
Rave on!
/ Oskar
2009-11-25 kl 13:06
Vad menar du Mette? Det betyder ju att jag m$ste springa D21 ett $r till.
/ Lena
2009-11-25 kl 14:52
Jepp. Du ser för ung ut för att springa old girls-klass!
/ Mette
2009-11-26 kl 09:29
Skriv en kommentar!