Vad kan 2026 erbjuda?

Anv. namn:
Lösenord:
 

Närvarotoppen 09 del fyra: hösttoppen!

Eftersom höstens sista tävlingshelg avverkats har det blivit dags att summera hösten som varit både hård och lång. En del har gått in i väggen. En del har kommit ut ur en vägg och andra har bara kört på som aldrig förr. Framförallt har det hänt mycket, högt som lågt. Vi har fått en hel del nya medlemmar (som vanligt) som vågat ta för sig. Dock syns de inte i närvarotoppen än. Däremot har det ändå blivit en hel del omkastningar. Hela fem personer har blivit utslagna, varav en var rätt så väntad: Moa Kjellstrand, etta på sommartoppen, flyttade till London i början på hösten. Sedan kan man även se att min långa sjukdomsperiod märks av i listan. Jag kan tacka de träningar jag har hållit i, annars hade jag inte ens varit med på listan.

stig_toppen
Första nykomling på listan finner vi redan på nionde plats och det är Stig Stickan Thörnvik. Hur känns det att äntligen slagit sig in på närvarotoppen?
– Skitbra!
Tänker du hålla eller kanske rent utav förbättra placeringen under vintersäsongen?
– Idag blir det ingen tisdagsträning. Höstlunken och Helg utan älg följt av 68 min intensiv aggressiv hetsbadminton gör kroppen lite trött idag. Men på torsdag kanske. Målet är att klättra men konkurrensen är hård.

På åttonde plats ser vi även där en nykomling, Magnus Grafström, som är helt klart nyaste medlemmen på närvarotoppen. Vi når honom på en knackig emaillänk från Hawaii där han vilar upp sig efter allt närvarande. På sommartoppen hamnade du på 17:e plats och nu har du klättrat nästan tio placeringar till, hur kommer det sig?
– Oj, det måste vara alla roliga kavlar som varit under hosten, samt att jag laddat for maran i New York.
Och hur ska vi egentligen lösa problematiken med att det finns så många Magnus G i klubben?
– Smeknamnen får ta över:
”Blomman” aka ”The Rose” aka ”Ricky Bruch”
”Gustis” aka ”Surfarn”
etc..
Bra namn efterlyses !!

lenaohman
Lena Öhman har slagit in sig på en sjundeplats på närvarotoppen. Grattis Lena! Har du dragit ner på Brüsselfarandet, eller har du bara haft tur att det klaffat?
– Nja, jag har rest mindre under hösten men nu tar farandet förnyad fart så det blir svårt att försvara sjundeplatsen. Trots det är jag mäkta imponerad av mig själv, och lite överraskad.

stryparn
Sjöstads-stryparn Fredrik Holmström är även han tillbaka i närvarotoppen. Är det så att ditt så kallade ”liv” inte var så roligt som du hade hoppats, eller finns det något annat som ligger bakom denna scenförändring?
– Mitt liv är så roligt det kan bli. Balansen mellan samboskap i Sjöstan och rännande med Centrumkidsen har stärkt mig som orienterare. Pausen från OL-resor har gjort mig gott och hindrat mig från att gå in i den OL-vägg som tornat upp sig ute i skogen för många andra Centrumlöpare under hösten. Jag har dock, likt Oskar, haft en längre förkylningsperiod på ca 5 veckor vilket har stoppat mig från träning och tävling. Därutav den något klena placeringen på denna lista.
– Men med dessa både strategiska val och ofrivilliga konsekvenser kan jag nu leverera bättre resultat än någonsin tidigare i OL-sammanhang. Med två starka lopp i ryggen ser jag nu ljust på mitt mål att parkera mig sub 10 minuter/km på alla tävlingar samt att placera mig i den kategori löpare som UK använder i sin Straight Flush-hand när det är dags för kavlelöpning!

bjorntopp
Björn Beefmeister Bängtsson har hoppat lite fram och tillbaka i närvarotoppen. I våras ledde han den, i somras åkte han ut, tydligen pga centrumutbrändhet, och nu är han tillbaka. Kan du förklara för oss vad som pågår Björn? Är du en säsongare eller bara naturligt ryckig i närvarotoppen likt Klas är med sin löpning?
– Det är lätt hänt att åka dit på en överdos; många har fastnat i träsket. Men nu har jag återfunnit balansen och fått en stabil position i toppen. Å jag är baske mig ingen periodare!

mattiashenriksson
Mattias Henriksson, du har legat stadigt kring fjärde och femteplatsen länge nu. Är det inte dags för dig att börja klättra uppåt?
– Jo, man kan tycka det. Det verkar i och för sig inte finnas något samband mellan träningsmängd och orienteringsresultat när det gäller mig, men det är i alla fall skoj. Jag gjorde ett seriöst försök att skaffa ett liv, men nu när det inte verkar bli något av med det, så kanske närvarotoppen är det man ska satsa på.
– Konkurrenterna ovanför mig är grymma, det blir svårt att slå deras närvaro. Synd att man inte kom hem med en Keno-vinst från Gotland. Då hade jag blivit orienteringsproffs och varit med på allt!

mettetopp
Mette Petersson, tvåa på hösttoppen, trodde du att det fanns någon chans att ta hem det, eller hade du siktat in dig på att bara hamna på pallen?
– Med tanke på att jag har varit med på i princip ALLT som har gått under hösten så kände jag mig ganska säker på en pallplacering, men med Touchen som konkurrent är det bara att ödmjukt böja sig för att det finns en värdigare vinnare. Det har infunnit sig en viss orienteringsmättnad, men med tanke på ställningen i totaltoppen så känns det som att det är dags att sätta upp riktigt storslagna mål inför vintertoppen!

kristoffertoppen
Gladast utav alla är höstens stora träningskanon Kristoffer Le Touche Edshage. Han har nästan varit med på allt som går att vara med på och håller man en sådan fenomenal närvaro är förstaplatsen given. Hur känns det?
– Fantastiskt. Bästa (och sämsta) träningsminnet från hösten är när jag försöker köra upp Minis pappas bil upp från en leråker, men misslyckas och för be en luffargubbe om hjälp. Hemskt, men är samtidigt stolt över att jag och Mini tog oss till den där luffarligan mitt i ösregnet mitt i ingenstans. Då kände jag att jag kopplade greppet om förstaplatsen.

Hösttoppen
1. Kristoffer Edshage (3)
2. Mette Petersson (8)
3. Karin Fägerlind (6)
4. Björn Bängtsson (Ny*), Mattias Henriksson (4)
6. Fredrik Holmström (Ny*)
7. Lena Öhman (Ny!)
8. Magnus Grafström (Ny!)
9. Oskar Karlin (2), Stig Thörnvik (Ny!)

* = personen är nygammal på listan.

Utslagna
Daniel Lennartsson, Aija Sadurskis, Elina Johnsson, Sofia Andersson, Moa Kjellstrand

Totaltoppen
1. Oskar Karlin (1)
2. Mette Petersson (2)
3. Fredrik Holmström (3)
4. Karin Fägerlind (4)
5. Mattias Henriksson (5)
6. Kristoffer Edshage (7)
7. Sofia Andersson (7)
8. Björn Bängtsson (9)
9. Moa Kjellstrand (6)
10. Elina Johnsson (10)

I totaltoppen har det inte skett så mycket förändringar. Moa har tappat och Kristoffer har klättrat. Ju längre tid det går desto stabilare lista. Därför introduceras en ny lista snart! Håll utkik!

Inlagd: 10 november 2009, 12:01
Ändrad: 10 november 2009, 23:11


11 kommentarer (kommentera)

  • Vilken heroisk bild jag fick!

    / Fredrik
    2009-11-10 kl 12:28

  • HAHAHA….jag som nästan glömt bort Björnmors andra namn: Mülegg!! Men nu kom det tillbaka som en raket.

    / Soso
    2009-11-10 kl 13:41

  • Ähum – det är svårt att tro att jag har varit på en endaste träning när man ser den bilden! Fatass-morsan är ett mer passande namn tror jag.

    Wut?! Ny lista istället för totaltoppen. Ni med mig skämta aprilo?! Nu när jag är så nära, så nära… Jag startar en facebook-grupp för att rädda totaltoppen om den inte finns kvar! Basta.

    / Mette
    2009-11-10 kl 15:57

  • Jag håller med!
    RÄDDA TOTALTOPPEN!!!!

    / Fredrik
    2009-11-10 kl 16:23

  • Kära dinosaurier, ni behöver inte vara oroliga, totaltoppen kommer finnas kvar.

    Listorna blir tre istället för två framöver.

    / Oskar
    2009-11-10 kl 16:49

  • Nu med Lena Öhmans utlåtande.

    / Oskar
    2009-11-10 kl 23:12

  • Jag vill lägga in en protest mot bilden, fanns det ingen snyggare!?

    / Lena
    2009-11-11 kl 15:41

  • Lena – man ska inte vara snygg på dessa bilder.

    Men en idé kanske kan vara att man får välja bild själv om man vinner närvarotoppen…?

    / Mette
    2009-11-11 kl 18:22

  • Det var den enda bilden på dig som var taggad med ditt namn. Folk är dåliga på att tagga!

    / Oskar
    2009-11-11 kl 21:00

  • När året är slut vill jag ha en jämförelse mellan mig och Magnus Gustavsson, det är min prestigekamp!

    / Henrik
    2009-12-02 kl 12:22

  • Nästa vända då jävlar!

    / tallhage
    2009-12-02 kl 23:26

Skriv en kommentar!




Kommentar

SENASTE KOMMENTARER

  • Oskar i Tekniktorsdag vid Flaten

    Har arrangörer med sig storbilds-TV till Världscupen i orientering som går samtidigt?

  • Erik Wessberg i Lång-KM

    @Malin, då tror jag Motion är det bättre valet för dig. Den går att korta av och har i högre grad stöd av uppfångare och ledstänger än D55-banan.

  • Linnea Börjars i Stockholm City Cup 3

    Åh, tack Johanna! Tror det är syntet och skulle den inte hitta tillbaka är det inte hela världen.

  • Linnea Börjars i Lång-KM

    Tack, 4,8 blir bra - kortar av vid behov.
    Trist med nya hyggen! Heja er som lägger om stråk och fixar för oss!

  • Johanna Bergmark i Stockholm City Cup 3

    En person från Haninge SOK kommer att försöka överlämna ett ullunderställ till någon i Centrum imorgon kväll. Den är egentligen inte min, utan Linnea Börjars, som jag glömde på en tävling härom veckan. Någon som ska till KM i helgen får hemskt gärna ta med den tid så att den kan återlämnas till sin ägare!

NÄRMAST PÅ GÅNG

Tuesday 26 May

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Klara Alm
  • Erik Wessberg

Fystisdag i Kärrtorp: 30/30 7

Dagens pass: korta intervaller 30/30

15-30 x 30 sek, vila 30sek.

Den här veckan ska vi vässa formen inför kommande sprinttävlingar genom korta intervaller i hög fart. Syftet är att aktivera de snabba muskelfibrerna och ni ska inte känna er slita dagarna efter. Antalet intervaller måste variera beroende …

Läs mer

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Moa Kjellstrand
  • Jorrit Boekel
  • Ove Oksvold
  • Janne Nilsson
  • Henning Sköldvall
  • Jon Lindmark
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Annica Sundeby
  • Petter Wikström
  • Klara Alm
  • Erik Wessberg
  • Johan Dahlin
  • Alfred Jonsson
  • Anthony Loccisano
  • Linnéa Granlund
  • Per Olav Andersen
  • Mattias Joëlson

27/5: Stockholm City Cup 3 19

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Fredrik Nylund
  • Gro Dahlbom
  • Linus Rispling
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena
  • Petter Wikström
  • Kristina Ingemarsdotter Persson
  • Marcos Vicente Herranz
  • Nina Wertholz
  • Mattias Joëlson

28/5: Tekniktorsdag vid Flaten 13

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Joel Berring
  • Mette Brolinson
  • Jonas Nylund
  • Kristoffer Edshage
  • Elina Johnsson
  • Moa Kjellstrand
  • Mattias Ågren
  • Jorrit Boekel
  • Per-Anders Lindgren
  • Anders R
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Olof Lethagen
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Simon Bohman
  • Johanna Löfvenius
  • Andreas Lundsten
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena
  • Mikael Svartz
  • Petter Wikström
  • Stefan Persson
  • Fredrik Åkerlind
  • Marcos Vicente Herranz
  • Erik Wessberg
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin
  • Alfred Jonsson
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck
  • Nina Wertholz
  • Mattias Joëlson

30/5: Lång-KM 37

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Mattias Henriksson
  • Mette Brolinson
  • Moa Kjellstrand
  • Camilla Jakobsson
  • Mattias Ågren
  • Gro Dahlbom
  • Ove Oksvold
  • Anders R
  • Mattias Robertson
  • Helena Persson
  • Linnea Börjars
  • Niclas Petersson
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Oskar Hermansson
  • Johanna Löfvenius
  • Malin Sundeby
  • Britta Alstad
  • Annica Sundeby
  • Arnau Requena
  • Petter Wikström
  • Jens Finnäs
  • Stefan Persson
  • Jonathan Svensson
  • Klara Alm
  • Marcos Vicente Herranz
  • Erik Wessberg
  • Karin Hagwall
  • Johan Dahlin
  • Alfred Jonsson
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck
  • Alva Larsson
  • Mattias Joëlson
  • Astrid Kok

31/5: Medel-KM 36

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Britta Alstad
  • Karin Hagwall

1/6: Centrum arrangerar Konsultkampen 3

  • Deltagare
  • Mattias Henriksson
  • Moa Kjellstrand
  • Ove Oksvold
  • Janne Nilsson
  • Linnea Börjars
  • Klara Alm

3/6: DM sprint 6

  • Deltagare
  • Henning Sköldvall
  • Johanna Löfvenius
  • Mattias Joëlson

4/6: Tekniktorsdag: OL-intervaller på Reimersholme 3

  • Deltagare
  • Karin Fägerlind
  • Henrik Hellborg
  • Niclas Petersson
  • Rebecca Åquist

5/6: Ösaträffen 4

  • Deltagare
  • Johanna Löfvenius
  • Arnau Requena
  • Alexander Garin Folkegård
  • Karin Hagwall

9/6: Fystisdag i Kärrtorp: Summer 3000!!! 4

  • Deltagare
  • Oskar Karlin
  • Moa Kjellstrand
  • Samuel Svensson
  • Jonas Lindholm
  • Mattias Ågren
  • Jorrit Boekel
  • Fredrik Nylund
  • Henning Sköldvall
  • Joel Udd
  • Jon Lindmark
  • Agnes Thor
  • Simon Bohman
  • Andreas Lundsten
  • Jonathan Svensson
  • Erik Wessberg
  • Ines Lindholm
  • Johan Dahlin
  • Johanna Bergmark
  • Cecilia Lundbäck
  • Linnéa Granlund
  • Nina Wertholz

13/6: Kotka-Jukola 2026 21

  • 0 Deltagare

21/6: Idreveckan 0

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

29/6: Trekvällars 1 medel 1

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

30/6: Trekvällars 2 lång 1

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

1/7: Trekvällars 3 medel 1

  • 0 Deltagare

3/7: KĀPA 2026 0

  • Deltagare
  • Moa Kjellstrand

3/7: Eskilstuna weekend 1

  • 0 Deltagare

4/7: Gotlands 2-dagars 0

  • 0 Deltagare

7/7: Gotlands 3-dagars 0

▼▼ LADDA IN FLER ▼▼

Hoppa till verktygsfältet