Första träffen blev en trevlig tillställning med öl i Peter Hemmingssons bierstubl. Antalet deltagare var perfekt och vi insåg tidigt att två kapitel inte skulle hinnas med utan bara ett. Vi gick igenom de två kompasslagens för och nackdelar samt gjorde lite övningar i grov och finkompass.
Nu är det alltså dags för träff två. Ni som inte kunde komma på första träffen är självklart välkomna den här gången, dock skulle jag vilja sätta taket på 10 pers.
Hemläxa tills nästa gång vi ses: Leta fram en tävlingskarta som ni sprungit på nyligen och ta med den!
@Camilla och @Julia: Hurra! Vi har bjudit in några familjer via förskolan också så det kommer några nya barn som är sugna att prova på :)
Tar med!
Det är bra, Niclas
Hoppsan! Anmälde svart 1:7’500 idag - en dag för sent. Hoppas det går bra ändå?
Agnes, till Barn i Centrum på lördag vore det bra med flaggan!

Teknikträning!
5 kommentarer (kommentera)
@Oskar: jag skulle behöva kräva tillbaka mitt häfte… kan du ta med det?
/ tallhage
2009-12-06 kl 19:43
böckerna har kommit, hoppas komma på tor och ta med dem då!
/ Jakob C
2009-12-08 kl 17:00
Carlsson, skulle du inte till Grönklitt i helgen? Ta i så fall med en bok till mig! (Bratt meddelar om att det är bra spår)
/ Jakob L
2009-12-08 kl 17:20
Verkar inte vara nån snö där så vi kanske åker till vemdalen ist.
/ Jakob C
2009-12-08 kl 18:26
Eftersom jag är med på alla andra aktiviteter den här helgen så kan jag i avsaknad av en riktigt grön kurs tänka mig att vara med även denna gång på gul-orange. Jag har dock ingen gammal karta att ta med.
/ Henrik
2009-12-11 kl 10:41
Skriv en kommentar!