![]()
Luffarligan tar sig in till stan denna onsdag och det blir parkorientering i Tanto. TC vid Zinkensdamms IP på Södermalm.
Resväg: Närmaste tunnelbanestation är Zinkensdamm, se karta.
Terräng: Parkkaraktär och det är ett litet begränsat område som används. Tomtområden är förbjudet område och får ej beträdas. Alla stigar och vägar inom området får beträdas. Var försiktiga i de brantapartierna. Det är halt. Iaktag även försiktighet vid passage av trafikerad väg.
Tävlingsinformation:
De två långa banorna har kartbyte vid K12. De två kartorna finns på samma papper, fram och baksida. Lokal detalj har symbolen X och är Frisbeemål.
Sport-Ident kommer att användas på samtliga kontroller, start, mål och resultatgivning. Små orienteringsskärmar kommer att användas. SI-pinne kommer att finnas för uthyrning, pris: 20 kr, förlorad pinne ersätts med 325 kr.
Banlängder:
A = 5.560 m, 22 kontroller.
B = 4.460 m, 19 kontroller.
C = 3.530 m, 13 kontroller.
D = 2.410 m, 10 kontroller.
Startavgift:
Bana A & B = 60 kr (2 kartor) och bana C & D = 50 kr.
Packlista finns nu!!
Samling under taket vid röda biljettkiosken
Jag står i ett tält mitt emot rugby-planen
Fan nu lugnar det ändå ner sig lite…
Anlände precis till Gubbängen med tuben men alltså det öser ner för mycket. Och enligt radarn ska det vara lika intensivt under den närmaste timmen så jag vänder nog hemåt igen, tänker att jag sparar regnorientering till Jukola.

Årets upplaga av Jukola går av stapeln i Kotka, en kuststad cirka 1 h 45 min öster om Helsingfors. Arenaområdet ser ut att bli betydligt mer naturskönt än 2025 års grusupplag – det här vill ni inte missa! Anmälan till oss stänger den 5 maj.
Venla lag 1
1. 7.8 …
2 kommentarer (kommentera)
Fasen också, det är ju hemma! Och jag kan inte vara med. Sicken otur.
/ Lena Ö
2010-01-02 kl 12:38
Schysst. Tanto har man ju aldrig orienterat i förut.
/ thufvan
2010-01-12 kl 16:35
Skriv en kommentar!