Rapport från Ursvik
Det var frostbitet men soligt väder. Jag skulle göra min Luffarligepremiär och jag var spänd av förväntan inför denna träningstävling för mogna orienterare. Men jag kunde aldrig drömma om att det var så populärt, uppslutningen var kollosal: kön ringlade långt ut från motionsgården då de 225 startande skulle anmäla sig.
I Centrum var det dock bara jag och Karin som var förmiddagslediga. I skogen gick det rätt bra för mig – skulle jag till och med plocka hem en åtråvärd luffarligepallplats? Denna dröm försvann lika snabbt som den kommit, då ett gäng landslagsjunisar också fått för sig att de ville testa livet som förtidspensionerade. Karin verkade också ganska belåten med sitt lopp, förutom att hon råkat springa till fel kontroll i en fjäril.
I omklädningsrummet och bastun var det trångt, det jämfördes tider och berättades skrönor om gångna tider. En sak verkade allt mer uppenbar: det är inte på vinterserien eller Mila By Night man hittar de riktiga orienteringsentusiasterna. Uppenbarligen är det Luffarligan som gäller!
Resultat långa banan
Plac Bana A - 4970 m 48 st. Sluttid Född år 1 Olle Boström Järla 24:10 90 8 Daniel Lennartsson 31:50 78 26 Karin Fägerlind 47:07 79
Gott, du får spåra åt oss andra!
Starttid 8.30 på E1!
Efter en oootroligt tidig väckning i Ventspils hann vi med en nap i Daugavpils inför första etappen. Väl genomförda lopp av samtliga men alldeles särskilt lysande för Kristoffer. Nu middag för att fira pallplatsen!!
@Karin Det är en djungel, men det går inte att få en klocka med gps utan massa hälsoyadalullull. Man behöver ju inte använda det. Jag har en gammal garmin du kan få gratis, men problemet med den är att den inte talar med telefonen så man måste ha en dator för att få upp spåret på livelox. Lite party-pooper om man går direkt till liveloxfesten. Hör av dig om det är intressant. Annars skulle jag leta efter typ billigaste med gps och som har telefonapp.
Efterlysning! Nu skriver jag här eftersom jag inte vet hur jag kan skriva på Forumet.
Har till slut kommit fram till att jag vill införskaffa en Garminklocka (eller annat märke) till O-ringen. Men utbudet är så stort, jag vill bara ha en klocka så jag kan lägga upp på Livelox och delta i Livelox-fest! Vad ska jag leta efter? Ej en massa extrafunktioner som kostar. Tar tacksamt emot tips! hälsar Karin Gillberg

Tredagars.
Datum Distans Område
Fredag 10 juli Lång Nybo
Lördag 11 juli Förkortad lång Nybo – Granåsen
Söndag 12 juli Medel Floåsens naturreservat
Samlingsplats
Tävlingen avgörs i Grövelsjön vid Nybo/Storbäckvallen 6km söder om Storsätern. Skärm längs väg 1058 3mil nordväst Idre.
Anmälan via Eventor senast söndag 28/6.
Notera tidig anmälan. Efteranmälan senast söndag 5/7. Direktanmälan möjlig i öppna …
3 kommentarer (kommentera)
Märks att du är luffarliganovis! Jag sprang varenda Luffarliga i ett år innan jag vågade starta centrum.
Bra sprunget!
/ Oskar
2009-12-02 kl 23:13
@Oskar: Var det inte du som undrade om inte Karin och Daniel har jobb/skola att gå till? Hur fixade du luffarligan i ett år? Oavsett så är det mkt imponerande!
/ tallhage
2009-12-02 kl 23:25
Jag frilansade/pluggade!
/ Oskar
2009-12-03 kl 00:01
Skriv en kommentar!