Mängdpass med pannlampa på huvudet och orienteringsskor på fötterna. Vi delar upp oss i två grupper, en som är ute lite längre (~80 min) än den andra (~50). Det vi får ut av det här passet är dels att träna upp flåset genom att vara ute länge på låg intensitet och dels bra erfarenhet av skogslöpning eftersom vi är en orienteringsklubb! Det går bra att använda vanlig diodlampa på huvudet men vi rekommenderar en riktig pannlampa.
Fredrik Holmström ansvarar för att korta gruppen håller att tempo lagom för de som springer i den.
Vi ses nere i omklädnings-korridoren som vetter mot skridskobanan.
Jag känner mig inte helt kurant sen i torsdags och behöver nog vila inför Grönklitt = läge att ställa in?
Bevakning av orienteringstävlingar är vi inte bortskämda med i Stockholm på den nivån som lokaltidningarna ute i landet håller. Men Mitti har i alla fall skrivit en liten trevlig artikel om Attundas Stockholm by night.
Jag kan försöka komma förbi ditt kontor i Gamla stan
Jag har nyckeln till Stadion men kan inte vara med imorgon. Någon av er som ska vara med som kan komma förbi mitt kontor i Gamla Stan imorgon eller Skanstull ikväll?
Nu är de sista justeringarna i taxibokningen avstämda. Den körs även i år av Mora Taxi och ska faktureras i efterskott på era tävlingskonton.
Taxin brukar vänta på gatusidan av stationshuset. För att få lite marginal är den bokad till 10-15 minuter efter tågets ankomsttid, se till vänster under rubriken Resan. Om tåget skulle bli mer än 15 minuter sent; ring taxibolaget på tel 0250-15 000 i så god tid som möjligt.
De har även fått numret till Jorrit och Peder om de skulle behöva ringa er.
Gruppen ansvarar gemensamt för att hålla ihop så att ingen missar taxin.
Den tidiga hemresan (Hem 1) sker med taxi från Grönklitt till Mora och den är beställd till receptionen. Det är ju knappast någon stor yta att gå vilse på, men kan vara lite stökigt med trafik på söndagar, så kom i god tid så att taxin kan avgå senast på den bokade tiden, så att ni inte riskerar att missa tåget. Var uppmärksam på att Masexpressen har en buss eller anslutningstaxi som avgår samma klockslag.
Ni som har Resplus-biljett hela vägen till/från Grönklitt (Dit 2 och Hem 2) har ”kom fram-garanti” till biljettens destination vid ev. störningar och behöver bara ta kontakt med personalen för vidare besked.
Ni som har tågbyte i Borlänge; se till att hålla ihop gruppen när ni kliver av, så att ingen fastnar med sitt bagage och blir kvar på tåget (det har hänt).

Cirkelträning i grupp. Mitt i stan!
13 kommentarer (kommentera)
behöver nog ladda inför mila denna kväll.
/ Karin F
2010-03-06 kl 18:59
Provar vaden i lugna gruppen. Finns det inlåsningsmöjligheter nu på ÖIP? Skåpen var borta sist jag var där.
/ Stig
2010-03-08 kl 21:34
Det är nya tider nu, Stig. Nu låser vi hela omklädningsrummet!
/ jerk
2010-03-08 kl 21:44
Schysst att du är på G, Stig. Gå inte ut för hårt bara.
Om ni är sugna skulle ni ju kunna plocka in lite kvarglömda snitslar från förra tisdagen.
/ Björn B
2010-03-08 kl 22:25
Apa, jag glömde sätta mitt batteri på laddning. Det är ett gammalt som måste laddas i 20 timmar. Någon som har ett extra laddat?
/ Samuel
2010-03-09 kl 08:18
Jag måste av attenda mig, känner av förkylningssymtom och väljer att ladda inför imorgon istället.
/ Soso
2010-03-09 kl 08:28
Visst kan vi väl ta ner men var finns snitslarna?
/ Stig
2010-03-09 kl 08:29
Öhh, just ja.
Det verkar ju inte vara nån från förra tisdagen som skall vara med idag, så det kanske blir svårt.
/ Björn B
2010-03-09 kl 08:49
Oj. Jag hinner tyvärr inte dit efter jobbet. kanske nästa vecka…
/ Stuart
2010-03-09 kl 15:41
Jaha Stig. Då är det du och jag då.
/ Samuel
2010-03-09 kl 16:10
Jag väntar fortfarande på besked om det blir nåt styrelsemöte ikväll eller inte, annars kan jag ansluta.
/ Mette
2010-03-09 kl 16:55
Ajaj Samuel. Nu är det bara du kvar. Måste utgå pga att det blir styrelsemöte kl 19. Sorry.
/ Stig
2010-03-09 kl 17:48
Det bidde inte ens en fingerborg. Jag fegade ur när jag hängde i omklädningsrummet själv med min kassa lampa och så vidare.
/ Samuel
2010-03-09 kl 19:49
Skriv en kommentar!