När kommer lagen? (Frågar åt en kompis….)
Vi springer dessa intervaller på platt grusväg. 30 repetitioner. Vi ses!
Här kommer Linnédubbeln, två events. Tänk på att sista ord anmälan är ikväll.
Lycka till även denna sista dag på veteran-SM alla Centrumiter!
Nästa helg är Stockholmstävlingarna inställda, men det går att springa t.ex. Linnédubbeln utanför Uppsala istället. För att alla som vill ska kunna ta sig dit är det bra om de av oss som har bil koordinerar samåkning. Hellborg lägger upp Linnédubbeln i kalendern senare ikväll.
Vi sitter nere vid sjön, precis där upploppet börjar.

Kvällens pass: 30/30
15 – 30 x 30 sek, vila 30 sek.
Vi vässar formen inför Natti Natti genom att köra några korta och snabba intervallet. Målsättningen är att aktivera kroppen och göra den redo för att springa snabbt.
Snabba korta intervaller är perfekta för att träna upp kroppens snabba muskelfibrer så att …
4 kommentarer (kommentera)
LIVE: Står här utmed tävlingsbanan, halvt gömd under en förvänta för att inte avslöja banan för de tävlande. Ännu har ingen passerat…Hur ser det ut där du står vid start och varvningen Oskar?
/ DanïeL
2012-09-13 kl 18:54
Jo det såg bra ut! …
/ Oskar
2012-09-13 kl 20:41
men herregud vad har hänt med centrum? var är resultaten?
/ Karin F
2012-09-13 kl 21:23
LIVE: Lugn Karin. Terräng-km tar alltid längre tid för resultatservice. Det är så komplicerat med folk som bryter, (tror att de) springer fel, springer sv spåret etc.. Och så är soffan och nylund exremt noga med hundradelarna.
/ DanïeL
2012-09-13 kl 22:04
Skriv en kommentar!