
Lördagen den 19 april är det dags för Tumbaträffen. Det är en långdistanstävlning men det finns även motionsklasser som är lättare (motsvarande röd bana) och några km kortare. Det finns också öppna klasser i alla varianter.
Anmälan senast söndag den 13 april, efteranmälan senast onsdag den 16:e. Första start kl 10. Direktanmälan mellan 9 och 11.30, fri start 10-12.
Det står i pm:et att det går att åka buss 721 från Tullinge station till hållplats Hacksjöbanan och sen gå 400m till TC, men enligt sl.se finns det ingen hållplats som heter så vi har hittat hållplatsen. Jag har mailat dem och frågat men har inte fått något svar. Det kanske bara är att sätta sig på bussen och hoppas på det bästa helt enkelt.
När kommer lagen? (Frågar åt en kompis….)
Vi springer dessa intervaller på platt grusväg. 30 repetitioner. Vi ses!
Här kommer Linnédubbeln, två events. Tänk på att sista ord anmälan är ikväll.
Lycka till även denna sista dag på veteran-SM alla Centrumiter!
Nästa helg är Stockholmstävlingarna inställda, men det går att springa t.ex. Linnédubbeln utanför Uppsala istället. För att alla som vill ska kunna ta sig dit är det bra om de av oss som har bil koordinerar samåkning. Hellborg lägger upp Linnédubbeln i kalendern senare ikväll.
Vi sitter nere vid sjön, precis där upploppet börjar.

Kvällens pass: 30/30
15 – 30 x 30 sek, vila 30 sek.
Vi vässar formen inför Natti Natti genom att köra några korta och snabba intervallet. Målsättningen är att aktivera kroppen och göra den redo för att springa snabbt.
Snabba korta intervaller är perfekta för att träna upp kroppens snabba muskelfibrer så att …
6 kommentarer (kommentera)
Nån som ska springa?
Jag tänkte försöka mig på H21 Motion måste öva lite innan 10-mila …
/ Fredrik
2008-04-10 kl 17:06
Jag är anmäld
/ Oskar
2008-04-10 kl 22:26
Jag också.
/ Fredrik
2008-04-11 kl 10:26
men heter hållplatsen hacksjöbanan?? skumt att den inte finns varken på sl.se eller linjekartan
/ katarina
2008-04-14 kl 18:17
idag fick jag svar från dem om att det är hållplats riksten man ska åka till
/ katarina
2008-04-15 kl 11:55
Med tanke på att Oskar startar 10:07, och bussen går en gång i timmen, antar jag att 721:an från Tullinge 09:11 är den enda som är att fundera på?
Observera att hållplatsen som reseplaneraren föreslår, ”Tullinge station södra”, inte är bussterminalen vid stationen, utan ligger på andra sidan, söder om järnvägen. Man kan ju kliva på på riktiga hållplatsen ”Tullinge station” också, men då får man tre minuter kortare bytestid.
/ Mattias
2008-04-17 kl 18:16
Skriv en kommentar!