Prolog (före kl 20): Vi sitter i bilen den sista milen mot TC. Terrängen ser inte så mysig ut, snarare carwash-varning. Vi kör lite fel på väg mot tävlingen, hamnar i Östergötland och vänder om. Vi svänger av vägen vid en orienteringsskärm, och där blir terrängen platt och de tunna tallarna står glesa och spikraka. Plötsligt tornar ett enormt industrilandskap upp sig, och orienterare joggar omkring mitt i allt detta! Det skymmer och denna tävling känns plötsligt som Twin Peaks distriktsmästerskap.
20.45: Skymningen faller över grustaget. Löparna värmer upp. Kvart kvar till start. Kristoffer och Jerk verkar påtagligt nervösa, kanske beror de på att halva sveriges kavle-expertis är här. Jerk har hittat en lagkompis till andrasträckan.
21.00: Starten går och det är förbluffande många lag med, nästan tvåhundra inräknat damklassen och öppna kavlen. Jerk ligger ungefär i mitten av klungan, strax före Touchen, ut i skogen.
Efterhandskonstruktion av det jag tänkt skriva, men som mobilen inte ville förmedla:
21.30: Rapporteringen från skogen säger att OK Linné ligger i täten med några elitlag. Strax därefter finns någon 30-mannaklunga. Om Centrum har inte rapporterats. Jag sveper en kopp kaffe och försöker värma upp i kylan.
21.47: Nu kommer elitlagen in för växling. Dags att avsluta liverapporteringen. Jerk har estimerat sin tid till 60 minuter, eller omkring en kvart efter tätlagen. Kristoffer trodde att han skulle springa på längre tid än så. Här i grustaget är det lite kyligt.
Epilog (efter midnatt): Jerk och Kristoffer var nöjda med sina lopp, Jerk kom in strax före omstarten. Jag gick ut i omstarten med tre andra, vi öppnade i ett desperat 4 min/km-tempo på grusvägen. Det var som om vi trodde vi skulle kunna jaga ikapp Peter Öberg på ren vilja. Det gjorde vi dock inte: klungan splittrades redan vid första kontrollen då alla fyra irrade runt i snårskogen. Därpå följde en total ensamhet i kompakt mörker, med ett fruktansvärt oengagerat orienterande som följd. Detta ledde till hejdlöst bommande. Jag började jag kompisorientera med en från Ärla. Vi ser några andra vilsna pannlampssken ute i skogen, och bommar loss på nästan varenda kontroll. När vi kommer i mål ska det enligt arrangören vara tre efter oss. Stackare. Det visar sig senare att de har valt att ge upp. Klokt kanske. Tacken för att ha kämpat vidare runt hela banan är att jag får agera bottentrål i resultatlistan. Stackare. Kanske har man lärt sig något, kanske inte.
På vägen till vandrarhemmet ser vi i strålkastarens sken en grävling springa omkring mitt på vägen. Någon mil senare ser vi en död grävling ligga mitt på vägen. Kanske är det ett omen.
Resultat Svartnatta Herrar 2x8 km snårskog Herrar (122) 1 1 IFK Umeå orientering 1 1:38:24 Erik Lind 47:49 Lukas Peterson 50:35 80 108 Centrum OK 2 2:10:41 Jerk Rönnols 1:06:55 Mikael Andersson 1:03:46 93 107 Centrum OK 1 2:53:19 Kristoffer Edshage 1:14:36 Daniel Lennartsson 1:38:43 30 OK Hällen 4 Ej godk. Kristian Algers Ej godk. Peter Öberg 48:47
Resultat per klass
Sträcktider per klass
Andra konstiga resultatvarianter finns här
I would like Violett 1:7500 if possible :)
Om det är möjligt springer jag gärna H45 utom tävlan. Anmäld till motion nu.
Nybörjarna har lätt ledstångsorientering med tydliga kontroller synliga från ledstången (tex stigen) de går eller springer på. Det gäller att hålla koll på kartan, men banan är alltså fullt lämplig för helt nybakade nybörjare från helgens kurs!
Finns flera pubar på stora Nygatan, mysigt utehäng på Gåstorget med pizza slice, eller bryggeri Munkbron.
Kul idag! Men Livelox-start kl 18 är ju inte lika kul.
Dagens pass: korta intervaller 30/30
15-30 x 30 sek, vila 30sek.
Den här veckan ska vi vässa formen inför kommande sprinttävlingar genom korta intervaller i hög fart. Syftet är att aktivera de snabba muskelfibrerna och ni ska inte känna er slita dagarna efter. Antalet intervaller måste variera beroende …
8 kommentarer (kommentera)
Kul att Jerk hittade en vice-ordförande.
/ Björn B
2010-04-16 kl 22:26
Varför läser jag det här en fredagkväll kl. 23.26?
/ Fredrik
2010-04-16 kl 23:26
Alltså var är uppdateringarna???
/ Oskar
2010-04-17 kl 00:39
verkligen! har ju skippat hela ute-kvällen för det här, då förväntar man sig ju lite spänning iaf
/ Moa
2010-04-17 kl 00:42
Haha inte jag! iPhone + öl = sant
/ Oskar
2010-04-17 kl 00:50
Beklagar utebliven uppdatering från skogen. Sen åkte vi mot vandrarhemmet och där var det ingen täckning, bara massa elitorienterare.
Nu sitter vi kl 10:50 på Arena Grosvad (klingar namnet bekant?) och ska äta på O’Learys före medeldistansen. (Här finns allt: bowling, äventyrsbad, bar, etc…)
Moa: Ledsen, men en missad utekväll överlever du nog.
/ DanïeL
2010-04-17 kl 10:59
Jag dör på efterkomstruerade storyn!!!
/ Oskar
2010-04-18 kl 03:45
Grymt!
Bottentrålning i resultatlistan är en vanesak, känns helt OK efter ett tag.
Apropå omen: Vi räknade in inte mindre än 15 roadkills igår t.o.r. Simonstorp.
/ Björn B
2010-04-18 kl 10:27
Skriv en kommentar!