
Kära personer. Här sitter eder ordförande och knapprar på tangenterna på självaste dan före dopparedan när han egentligen borde skriva rim till sina paket. Som ni hör, ordföranden är i tid detta år och sätter publiceringsdato på självaste dagen J.
År 2025 gick till historien som en av de skadefriaste som ordföranden någonsin haft. Men det man inte har i skador får man ta igen med sjukdomar – därför blev det blott en enda start i klubbens alla eminenta klubbmästerskap.
Det var också året då vi tog klivet in bland tungviktarna och arrangerade ett riktigt skogsarrangemang. Nästa år förväntas vi svänga ihop en långdistans och om stjärnorna står rätt kommer vi kunna erbjuda distriktets löpare en väldigt unik skog!
Årets mest flitigaste medlem när det kommer till närvaro är som vanligt närvaro-kingen Roberson. I år var ingen annan ens nära.
Till slut, låg det några OL-klappar under granen i år? Och vad önskar ni er av 2026? Fler läger? Mer långpass? Barn i Centrum? Vuxna i Centrum? KM-titlar? Jag vill höra i kommentarerna!
Själv önskar jag mig ett hejdundrande stafettår. För både mig och resten av klubbens medlemmar. Då skulle mitt hjärta bulta extra gott. Och givetvis en hejdundrande jubileumsfest – för om precis ett år fyller klubben tjugo (20) år!!
Enligt Lalles reseinformation stänger ombordstigningen 16:10, och biljetterna hämtas ut av ledare 14:00-15:15. Så 15:45 är nog en bra senaste tid för övriga att samlas, men den som tar ansvar för biljetter bör helst vara där ändå tidigare. Någon?
Är det någon som reser på fredagen som kan tänka sig att hämta ut biljetterna till färjan? Färjan avgår 16.45, så vore nog bra om personen är på plats senast 15.45.
Är det möjligt att springa den här träningen tidigare i veckan? Kan skriva ut karta själv om det behövs!
Vi åker också till Helsingfors, men med Viking, så anländer tidigare samt i egen bil, så kommer gå lite fortare till TC.
Huva! Det här kommer bli en lång natts färd mot gryning.
Det är äntligen dags för Summer 3000 där vi springer 3000m på bana! Även i år springer vi INNAN några av oss drar iväg till Finland och Jukola. Hoppas så många som möjligt kan deltaga i och med detta.
Detta är ett ypperligt tillfälle att mäta formen på sig själv genom …
4 kommentarer (kommentera)
Vad har ni önskat?!
/ Oskar
2025-12-25 kl 17:26
Oj vad tiden går. 20 år. Minns när jag läste om Centrum i Lång-Kalles blogg och tänkte att den där klubben går jag med i om jag flyttar till Stockholm. Mycket glad att det blev så.
/ Samuel
2025-12-26 kl 20:01
Nostalgi att se detta bildsättas med inbjudan till 10-årsjubiléet uppsatt på mitt gamla kylskåp.
/ Mattias Henriksson
2025-12-27 kl 21:01
Ah, det var ditt kylskpåp! Hittade på Flickr.
/ Oskar
2026-01-03 kl 23:08
Skriv en kommentar!