
Kära personer. Här sitter eder ordförande och knapprar på tangenterna på självaste dan före dopparedan när han egentligen borde skriva rim till sina paket. Som ni hör, ordföranden är i tid detta år och sätter publiceringsdato på självaste dagen J.
År 2025 gick till historien som en av de skadefriaste som ordföranden någonsin haft. Men det man inte har i skador får man ta igen med sjukdomar – därför blev det blott en enda start i klubbens alla eminenta klubbmästerskap.
Det var också året då vi tog klivet in bland tungviktarna och arrangerade ett riktigt skogsarrangemang. Nästa år förväntas vi svänga ihop en långdistans och om stjärnorna står rätt kommer vi kunna erbjuda distriktets löpare en väldigt unik skog!
Årets mest flitigaste medlem när det kommer till närvaro är som vanligt närvaro-kingen Roberson. I år var ingen annan ens nära.
Till slut, låg det några OL-klappar under granen i år? Och vad önskar ni er av 2026? Fler läger? Mer långpass? Barn i Centrum? Vuxna i Centrum? KM-titlar? Jag vill höra i kommentarerna!
Själv önskar jag mig ett hejdundrande stafettår. För både mig och resten av klubbens medlemmar. Då skulle mitt hjärta bulta extra gott. Och givetvis en hejdundrande jubileumsfest – för om precis ett år fyller klubben tjugo (20) år!!
Samling under taket vid röda biljettkiosken
Jag står i ett tält mitt emot rugby-planen
Fan nu lugnar det ändå ner sig lite…
Anlände precis till Gubbängen med tuben men alltså det öser ner för mycket. Och enligt radarn ska det vara lika intensivt under den närmaste timmen så jag vänder nog hemåt igen, tänker att jag sparar regnorientering till Jukola.
Jag hinner tyvärr inte heller ikväll

Majroskogen är ett stycke Södertörnsterräng ett stenkast från stan som bjuder på fin orientering. Vi kör banor från Tekniksamarbete Syd: OL-intervaller. 6 slingor med 2 olika bon.
Svart och Orange har samma bana/kontrollpunkter, men Svart har inga småstigar med på kartan. Du som brukar springa Gul bana väljer Orange och hoppar …
4 kommentarer (kommentera)
Vad har ni önskat?!
/ Oskar
2025-12-25 kl 17:26
Oj vad tiden går. 20 år. Minns när jag läste om Centrum i Lång-Kalles blogg och tänkte att den där klubben går jag med i om jag flyttar till Stockholm. Mycket glad att det blev så.
/ Samuel
2025-12-26 kl 20:01
Nostalgi att se detta bildsättas med inbjudan till 10-årsjubiléet uppsatt på mitt gamla kylskåp.
/ Mattias Henriksson
2025-12-27 kl 21:01
Ah, det var ditt kylskpåp! Hittade på Flickr.
/ Oskar
2026-01-03 kl 23:08
Skriv en kommentar!