
Dagens pass:
6-8×4’@milfart, vila 90 sek
Den här veckan ska vi helt enkelt springa ”tusingar”, men vi väljer att som vanligt köra på tid och springa ”4-minutare”. Du springer varje tusing som om du sprang ett millopp och gör detta så många gånger som det passar dig. Rekommendationen är att springa 6-8 gånger, beroende på träningsvana och dagsform, men du kan helt klart välja att springa både färre och fler. Bestäm däremot innan hur många du ska springa, så du inte går av passet på grund av att du kört för hårt, eller springer fler på grund av att du kört för defensivt.
Här finns en omvandlingstabell för farterna!
Om du känner att du inte är i fas med övriga pass eller vill anpassa utifrån lust, dagsform, kapacitet etc, kan du alltid be om råd för alternativ till upplägg på intervallerna. Fråga träningsledaren eller maila till TräK (centrumoktraning@googlegroups.com) för tips och råd för eventuella anpassningar.
Utrustning
Löparskor på fötterna (dubbskor är att rekommendera vid snö och is)!
I omklädningsrummet (vanligen nr 2 eller 9 intill beachvolleyplanen) går det att låsa in sin väska samt duscha efteråt. Det är ett gemensamt omklädningsrum för damer och herrar.
laddar karta - vänligen vänta...
Premiär för ny vikarie: Klara Alm!
Jag ska kalla till KM-möte snart men det skvallras om att vårens tävlingar redan är spikade.
Vilken bra genomgång av allt som väntar men en fråga; när och var publiceras datumen för årets KM- tävlingar? De brukar dyka upp sent.
Resmöjligheterna är lite bättre än inbjudan anger. För ditresan på morgonen är det som sagt byte om man inte har väldigt sen start, men runt 10-tiden på helgerna börjar Ingarö-bussarna trafikera hela vägen till/från Slussen, med halvtimmestrafik på sträckan Brunn-Slussen.
Första riktiga teknikträningen för i år. Kom å spring! Anmälan senast söndag för att vara säker på att få önskad karta.

Mysserien på vintersöndagar.
Samling och arena
Arenan är belägen vid Stora Sköndals bassängbad, Nils Brincks väg 11, f.d. Stora Sköndals handikappbad. Anläggningen ligger inom Stiftelsens Stora Sköndals område.
Kollektivtrafik
Det är ca 800 meters avstånd från busshållplats Stora Sköndal till arena. Buss 143, 181 och 188 stannar vid hållplatsen.
Anmälan endast på plats.
Start
Fri start …
5 kommentarer (kommentera)
Är det ingen Fystisdag 21 oktober?
/ Johanna Löfvenius
2025-10-02 kl 21:46
Det är Attunda stafett samma dag så vi tänkte att folk ville vara med på det i stället!
/ Alexander Garin Folkegård
2025-10-03 kl 07:51
Älskar stafett!
/ Oskar
2025-10-03 kl 08:36
Jag vill fysträna! Nattstafett slutar bara med att jag står still i skogen och undrar var jag är.
/ Johanna Löfvenius
2025-10-03 kl 16:25
Lars: vi beger oss, mot Björkhagens utrgym om dy vill leta upp oss!
/ Samuel Murray
2025-10-28 kl 18:17
Skriv en kommentar!