Kvällens pass:
6 – 8 x 4 min @milfart, vila 90 sek
Den här veckan ska vi helt enkelt springa ”tusingar”, men vi väljer att som vanligt köra på tid och springa ”4-minutare”. Du springer varje tusing som om du sprang ett millopp och gör detta så många gånger som det passar dig.
Pulsen kommer att gå upp över tröskelpuls och närma sig 90% av maxpuls under detta passet. Den kortare vilan (jämför med norska superintervaller) kommer göra att pulsen inte kommer ned helt varje gång och pulsen kommer därför att öka under passet.
Utrustning
Löparskor som passar elljusspår.
I omklädningsrummet (vanligen nr 2 eller 9) går det att låsa in sin väska samt duscha efteråt. Det är ett gemensamt omklädningsrum för damer och herrar.
laddar karta - vänligen vänta...
Voukatti, är inte det ett sånt ställ dit man åker för tidig snö?
Medelfinal idag. Ge oss lite liveblogg!
Ser aningen knepigt ut än så länge. Lättare att ta tåg från Helsingfors.
Det funkade ju fint till Rovaniemi!

Välkommen till provlöpning av banor till etapp 4 av O-ringen 2027 i Stockholm (Långdistans).
Arrangemanget är reserverat för O-ringens arrangörsklubbar och naturligtvis bara för personer som själva inte kommer att delta i tävlingarna.
Samlingsplats på Kärrtorps IP. Första start 17:00, sista start 18:00. Planera för att vara tillbaka senast 20:15.
För att skapa …
Inga kommentarer (kommentera)
Skriv en kommentar!